Veri Aktivizmi Sivil Mücadeleyi Nasıl Başarıya Taşıyabilir?
  1. Ana Sayfa
  2. Konferans – Sempozyum

Veri Aktivizmi Sivil Mücadeleyi Nasıl Başarıya Taşıyabilir?

0

Dijital  genel itibari ile internet üzerinden gerçekleştirilen gayri resmî eylemlere katılmak veya politik, sosyal gibi bir duruma destek vermek diye tanımlanabilmektedir. Örneğin; internet üzerinden gerçekleştirilen bazı birtakım imza kampanyasına katılmak, retweet etmek, hashtagler oluşturmak gibi örnekler sunmak mümkündür.

Günümüzde bağlamında bakıldığında hayatımızın her alanında interneti kullanır hale geldiğimizi görebilmekteyiz. Bugün özellikle evden uygulamalar aracılığı ile maket alışverişi yapabilir, yemek siparişleri verebilir, bankacılık işlemlerimizi de halledebilir hale gelmişizdir. Gündelik hayatımızın hemen her alanında artık dijital dünyaya yer vermekteyiz. Bu durumda bakıldığında ise insanların tepki göstermek için dijital medyayı bir araç olarak kullanmalarını yadırgamamak gerekir.

Dijital aktivizmin tüm insanlara hızlı ulaşma gücü ve etkili tepki toplama gücü ile siyasetçileri, güvenlik güçlerini ve şirketleri de daha dikkatli davranmaya sevk etmektedir.

Veri Aktivizmi Sivil Mücadeleyi Nasıl Başarıya Taşıyabilir?” Dijital Forumu Hakkında Bilgi

Yapılacak olan Dijital Forumda, bu konu hakkında konuşma yapacak olan Yaşar Adnan Adanalı bey, Mekanda Adalet Derneği’nin hem kurucu üyelerinden biri olup hem de genel koordinatörü bağlamı itibari ile olarak aktif bir şekilde görev aldığını söylemek ve belirtmek gerekmektedir.

Sivil mücadelede başat etkenlerden biri olarak bakıldığında, Veri Aktivizmi ele alınacak olup bu etkenlerin söz konusu başarı üzerine ilan birtakım oluşumları hakkında bilgi sunulacağını söylemek mümkündür. Alanında uzman kişilerce gerçekleştirilecek olan Dijital Forum, kendi bünyesinde farklı konulara değinip ülkemiz gençlerine ve genç araştırmacılarına bilgi aktarımı sağlamayı amaçlamaktadır. Veri aktivizminin sivil mücadele üzerinden başarıya olan etkilerinin yer aldığı eğitim programı için eğitim tarihi ve bu eğitim için gerekli olan başvuru linki aşağıda yer almaktadır.

Programın Tarihi

Dijital Forum eğitimleri genel olarak 3, 4, ve 5 Mayıs 2021 tarihlerinde yapılacaktır.

Dijital Foruma Kayıt Linki

https://forum.sivildusun.net/  Dijital Forum ve sunmuş olduğu eğitim programları hakkındaki gerekli olan detaylı bilgileri ve bu programa kayıt ile ilgili bilgilere bu link üzerinden ulaşabilmek mümkündür.

Yorum Yap