İstanbul’da İlk Gezilmesi Gereken Yerler
  1. Ana Sayfa
  2. Kültür Sanat
Trendlerdeki Yazı

İstanbul’da İlk Gezilmesi Gereken Yerler

İstanbulda kaybolabileceğiniz ve tarihin gizli köşelerinde keşif yapabileceğiniz yerlerini sizin için derledik..

0

Herkesin ara sıra nefes almaya, gezmeye, tozmaya, tatilin yanında dinlenmeye bunun yanında görmeye ve öğrenmeye ihtiyacı vardır. İşte bu ihtiyaçların, gereksinimlerin giderilmesinde de iyi bir seyahat insana tüm bu isteklerin cevaplarını son derece iyi verebilir. Seyahat, bir yerden başka bir yere (ülke içi veya ülke dışı) belirli amaçlar için gedip gelmek olarak anlatılabilir. Ülkemizde seyahat edilip görülecek yerler dediğimizde aklımızda ilk uyanan şehirlerin başında İstanbul gelmektedir ki birçok tarihi ve etkileyici yapısıyla insanları kendine hayran bırakmaktadır. Özellikle İstanbul’da gezilecek yerler konusunda öncelik verilmesi gereken kısımlar bulunmaktadır. Bu noktada biraz da bu yerlerden bahsedelim:

Galata Kulesi

Eski bir Ceneviz sömürgesine ait Galata Kulesi kentin savunma yapısı içinde tek ayakta kalan kule olarak bilinir.

Dolmabahçe Sarayı

İstanbul’un fethi sırasında Fatih Sultan Mehmet’in gemilerini Haliç’e indirmek üzere planladığı yer olarak bilinmektedir.

Topkapı Sarayı

Dünya üzerinde en ihtişamlı, en büyük ve en olgun sarayların başında gelen bu saray Fatih Sultan Mehmet tarafından 1460 – 1478 yılları arasında inşa ettirilmiş olup ara ara restore edilmiş ve bugünkü ihtişamını sürdürmüştür. Padişahın ve ailesinin evi ve merkezi yönetim birimi olarak da kullanılmıştır.

Yerebatan Sarnıcı

Yerebatan Sarnıcı kuşatma sırasında en önemli sorunlardan olan yiyecek ve içecek ihtiyacının karşılanmasında kullanılmıştır.

Rumeli Hisarı

İstanbul’un fethi sırasında savunmanın ve güvenliğin elden bırakılmaması amaçlı olarak Anadolu Hisarı karşısına Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmıştır.

Ayasofya

Çoğu zaman 8. harika olarak da anılan Ayasofya, Sanat Tarihi ve mimarlığın 1 numaralı yapısı olarak dünya literatürlerinde göz doldurmaktadır. Yaşına rağmen bu yıllara kadar gelmiş ender eserlerden olup orijinal ismi Hagia Sofia’dır.

Sultanahmet Camii

Türk ve İslam dünyasının önde gelen eserlerinden olan bu camii 6 minareli tek inşa eser olarak göz doldurmaktadır.

Yorum Yap