Bill Gates’in Favori Kitapları
  1. Ana Sayfa
  2. Gençlik

Bill Gates’in Favori Kitapları

0

Bill Gates, Amerikalı bir girişimcidir. Yazılım alanındaki başarıları ile ön plana çıkan Gates, 28 Ekim 1955 tarihinde dünyaya gelmiştir. Microsoft şirketinin kurucudur. Hala da Microsoft şirketinin teknik danışmanlığını yapmaktadır. Başarılı bir girişimci olmak isteyenler için ilham verici birçok eseri okumuştur. İşte Bill Gates’in favori kitapları;

Doğamızın İyilik Melekleri-Şiddet Neden Azaldı? – Steven Pinker

Steven Pinker, Harvard’lı bir bilişsel bilim insanıdır. Bill Gates’in okuduğu kitaplar arasında “Doğamızın İyilik Melekleri, Şiddet Neden Azaldı?” eserinin çok ayrı bir yeri ve önemi bulunuyor. Yazar eserinde, insanların her geçen gün daha az şiddetli ve daha çok insancıl hale geldiğine dair kanıtlar sunmaktadır. Bu eser aynı zamanda Bill Gates’in insani yardım çalışmalarını da derinden etkilemiştir.

Satın Almak İçin Tıklayınız.

 

Factfulness – Dünya Hakkında Yanılmamızın On Nedeni ve Neden Her Şey Aslında Sandığınızdan Daha İyi (Ciltli) – Hans Rosling

“Dünya Hakkında Yanılmamızın On Nedeni ve Neden Her Şey Aslında Sandığınızdan Daha İyi” isimli eserde, İsveçli bir doktor, akademisyen ve Gates’in de yakın arkadaşı Hans Rosling’in, insanların dünyayı nesnel anlamda görmesini engelleyen faktörler ele alınmıştır. Bill Gates ise hemen herkesin bu eseri okumasını gerektiğini düşünmektedir.

Satın Almak İçin Tıklayınız.

 

Başlangıç Hikayesi – David Christian

Eser 2012 yılında Bill Gates ve başarılı bir tarihçi olan David Christian tarafından yaratılmıştır. Lise öğrencileri için tasarlanmış bir kitaptır. Çevrimiçi bir kursun kitaba dönüştürülmesiyle ortaya çıkmış bir eserdir. Her şeyin diğer şeylerle olan bağlantılarını ortaya koyan eserde, disiplinler arasındaki iç görüler de detaylandırılmıştır.

Satın Almak İçin Tıklayınız.

 

Altıncı Yok Oluş – Elizabeth Kolbert

“Altıncı Yok Oluş” eserinde doğa bilimcilerinin, dünya tarihi açısından birbirinden farklı önemi bulunan beş yok olma olayını ele almaktadır. Kolbert, insan faaliyetlerinin altıncı yok olmaya yol açtığını savunmaktadır.

Satın Almak İçin Tıklayınız.

 

İş Dünyası Maceraları: Wall Street Dünyasından On İki Klasik Hikâye – John Brooks

“İş Dünyası Maceraları: Wall Street Dünyasından On İki Klasik Hikâye” eseri, karlı bir iş kurmanın ilkelerini ele almaktadır. Ayrıca girişimcilerde insan faktörü ve önemi irdelenmektedir. Mükemmel bir üretim için, üretim planını başarılı bir şekilde yönetmek ve uygulamak gibi konulardan söz edilmektedir. Eserde çok değerli bilgiler olduğundan Bill Gates tarafından da önerilmektedir.

Satın Almak İçin Tıklayınız.

 

Yaşam Neden Var? – Nick Lane

Bill Gates’e göre, Nick Lane orijinal bir düşünürdür. Eserde ise yeryüzünde yaşamın nasıl oluştuğu hususunda bugüne kadar cevaplanmamış olan soruların çözülmesi amaçlanmaktadır. Aynı zamanda hastalıklara yönelik çözümlerin nereden gelebileceğine de değinilmiştir.

Satın Almak İçin Tıklayınız.

 

Yaşayanı Onarmak – Maylis De Kerangal

“Yaşayanı Onarmak” eserinde, talihsiz bir kazada ölen bir adamın ardından, ailesinin kalbini bağışlamaya karar verme süreci ele alınmaktadır. Bill Gates’e göre eser oldukça kalitelidir. Kısa süre içerisinde okurlar, karakterler ile güçlü bir bağ kurarak, hislerini anlayabiliyor.

Satın Almak İçin Tıklayınız.

 

İstatistik ile Nasıl Yalan Söylenir? – Darrell Huff

“İstatistik ile Nasıl Yalan Söylenir” eseri 1954 yılında yayınlanmıştır. Eserde insanların trendleri nasıl abarttığı çarpık karşılaştırmalarla ele alınmıştır. İşlenen konunun görsellerle de desteklenmiş olduğu görülmektedir. Bill Gates’in favori kitaplarından olan eser, sade bir dille yazılmış, kuruşuz bir eserdir.

Satın Almak İçin Tıklayınız.

 

Bully Pulpit: Theodore Roosevelt, William Howard Taft, and the Golden Age of Journalism – Doris Kearns Goodwin

Bill Gates bu eseri, biyografisinin başkanlığı bir lens gibi kullanmasıyla birlikte, toplumun değişimini görmesini sağladığı için favorileri arasına almıştır. Eserde sosyal değişim sürecinin nasıl gerçekleştiğinden söz edilmektedir.

Satın Almak İçin Tıklayınız.

 

Dansla İşe Gitmek – Warren Buffett

Bill Gates’e göre, kitabı en başından sonuna kadar okumuş olan herkes iki ana izlenime kapılacak. Bunlardan birincisi Warren’in kariyeri süresince vizyonu ve yatırım ilkelerinin ne denli tutarlı olduğu yönünde iken, ikincisi ise yazarın analizi ve de iş anlayışı üzerine olacaktır.

Satın Almak İçin Tıklayınız.

 

Eşyanın Tabiatı: Üstüne Dünya Kurduğumuz Malzemelerin Olağanüstü Öyküleri – Mark Miodownik

Eserde, eşyaların işlevsel özelliklerinden söz edilmektedir. Eşyaların yapıldıkları malzemeleri düşünmeyen insanlar hemen herkes gibidir. Bir malzeme bilimcisi olan yazar, eşyaların üretim sürecinde kullanılan çeşitli malzemelerin ardındaki bilimi ele almaktadır.

Satın Almak İçin Tıklayınız.

 

Farz Edelim ki – Randall Munroe

Eser, bilimsel sorulara, karikatür resimli cevaplar verilen bir tür koleksiyondur. Yöneltilen sorular kimi zaman distopya olarak görülürken, kimi zaman da felsefi nitelik taşımaktadır. Ayrıca soruların her biri farklı bir okuyucu tarafından sorulmuş olup, NASA’nın eski robotik uzmanı olan Munroe tarafından araştırma ve röportajlar ile yanıtlanmaktadır.

Satın Almak İçin Tıklayınız.

 

Stres Testi – Timothy Geithner

Geithner, küresel bir finansal çöküşle mücadele ettiği süreç boyunca bir yandan da yönetim içinde ve dışında yer alan eleştirmenler ve ailesinden yokluğundan kaynaklanan suçluluğuyla savaşmaktadır. Karmaşık bir sistemin merkezinde yer alan yazarın stresi yönetme tarzı ise eminiz ki sizleri de etkileyecektir.

Satın Almak İçin Tıklayınız.

 

Ayakkabı Gurusu – Phil Knight

Bill Gates’e göre bu eserde, başarıya giden yolun kesinlikle düz bir çizgi olmadığına dair canlandırıcı ve dürüst bir hatırlatma söz konusudur. Yazar bir CEO’dur. Hikayesini ele alırken yapmak istediği şekilde okurlarına açılmıştır.

Satın Almak İçin Tıklayınız.

 

Gen – Siddhartha Mukherjee

Gen eseri, Genom biliminin insanların günlük yaşamlarıyla olan ilişkisini ele almaktadır. Aynı zamanda insanların kişilikleri ve bizi biz yapan şeylerle alaka büyük sorular yanıtlanmaktadır. Siddhartha Mukherjee, pratisyen ekim, araştırmacı ve de yazardır. Eminiz ki her insanın ondan öğrenmesi gereken çok şey var!

Satın Almak İçin Tıklayınız.

Yorum Yap