Yabancı Dile Yabancı Kalmamak İçin 10 Öneri
  1. Ana Sayfa
  2. Editörden

Yabancı Dile Yabancı Kalmamak İçin 10 Öneri

0

İngilizce, tüm dünyanın ortak dilidir. Hayatımızın herhangi bir alanında mutlaka ihtiyaç duyacağımız İngilizce dilini öğrenmek içinse sabırlı olmak gerekiyor. O halde yabancı dile yabancı kalmamak isteyen herkesin uyması gereken 10 önemli kuralı sizlere aktarıyoruz. İşte detaylar…

1 İngilizceyi Sevmeye Çalışın

Dil öğrenmek için, o dile ilgi duymak ve sevmek gerekiyor. İngilizce dilini ne kadar çok severseniz, öğrenme isteğiniz de o kadar artacaktır. Dile çalışırken daha çok keyif almanız kaçınılmaz olacaktır. Bu nedenle işe öğrenmek istediğiniz dile severek başlamanız tavsiye edilmektedir.

2 İngilizceyi Nasıl Seversiniz

Yalnızca İngilizceyi değil, öğrenmek istediğiniz diğer tüm dilleri de öğrenmeye severek başlamanız gerekiyor. Bir dili sevmek içinse dilini öğrenmek istediğiniz ülkenin festivalleri ya da organizasyonlarını takip etmeli, kültürel etkinliklerini öğrenmeli ve o ülkede yaşamanın hayallerini kurmalısınız. Edindiğiniz yeni bilgiler İngilizceyi sevmenizi olanaklı kılacaktır.

3 Dil Öğrenmek Size Ne Katacak

Yabancı dil öğrenmek, sizlere çok değerli şeyler katacaktır. Öyle ki öğrenmek istediğiniz dili sevdikten sonra, iş başvurularınızda CV’nize zenginlik katmanız, arkadaş ortamında öğrendiğiniz dilden bahsetmeniz mükemmel bir his olacaktır. Ayrıca iş bulmanızı da kolaylaştırıcı bir etki yaratacaktır.

4 Yabancı Arkadaşlar Edinin

Hangi dili öğrenmek istiyorsanız olun, öğrendiğiniz dil ana dili olan yabancı biriyle arkadaşlık kurmanız sizler için avantaj olacaktır. Yabancı dilde arkadaşlarınızla bol bol pratik yapabilirsiniz. Bu da dili çok daha iyi öğrenmenizi sağlayacaktır.

5 Yabancı Dizi ve Film İzleyin, Yabancı Gazeteleri Okuyun

Yabancı dizi ve film izlemek, yabancı gazeteleri okumak dil öğrenme becerilerinizi artıracak bir yandan da aksanınızı güçlendirici etki yaratacaktır. Ayrıca yabancı materyalleri düzenli olarak kullanmak, öğrenmek istediğiniz dille ilişki içinde kalmanızı sağlar. Ayrıca gazeteleri de takip ederek, dilin nasıl doğru kullanıldığını görebilirsiniz.

6 İyi Bir Çalışma Stili Belirleyin

Yabancı dil, binlerce yeni kelime anlamına geliyor. Hem dil kurallarını hem de öğrendiğiniz yeni kelimeleri unutmamak için iyi bir çalışma stili belirlemeniz şarttır. Mesela kendinize kelime kartları hazırlayabilirsiniz. Zor kelimeleri cümle içinde kullanarak öğrenmeyi deneyebilirsiniz.

7 Ait Olduğunuz Dil Seviyesinden Devam Edin

Hemen her öğrenci, ilkokul dönemlerinden bu yana İngilizce eğitimi görmektedirler. Ancak dil öğrenmeden önce hangi seviyede olduğunuzu bilmeniz gerekiyor. Bunun için İngilizce deneme sınavlarına girebilirsiniz. Temelinizin sağlam olması için, ait olduğunu dil seviyesi ile başlamanız çok önemlidir.

8 Dinleyin, Yazın, Okuyun ve Konuşun

Bir dili öğrenmek her ne kadar zor olsa da unutmak da o kadar kolaydır. Yabancı dil öğrenmek için çok emek vermeniz ve vakit harcamanız gerekiyor. Dil de kullanılmadığında ne yazık ki kolayca unutulacaktır. Bunu önlemek adına düzenli olarak dinlemek, yazmak, okumak ve konuşmak şarttır.

9 Sürekliliğe Önem Verin

Yabancı dil öğrenirken süreklilik çok önemlidir. Öğrendiğimizde geleceğimiz adına önemli bir yatırım olan bir dili öğrenmek için vaktimizi ve emeğimizi kaçınmadan vermeliyiz. Ayrıca öğrenilen yeni kelimelerin hafızanızdan silinmemesi için de süreklilik çok önemlidir.

10 Mümkünse Yurt Dışı Eğitimlerine Dahil Olun

Herkes öğrendiği dilin konuşulduğu ülkede vakit geçirmek ister. Dil öğrenmede en etkili yöntem, eğer mümkünse yurt dışı eğitimlerine dahil olmaktır. Ancak bu herkes için ne yazık ki mümkün değil. Bu faktörü yapamasanız dahi, yukarıda belirttiğimiz maddeleri yapmaktan kaçınmayın.

Yorum Yap