Yurtdışına Çıkış ve Yerleşme Yolları
  1. Ana Sayfa
  2. Gençlik

Yurtdışına Çıkış ve Yerleşme Yolları

0

Hemen herkesin hayali olan yurtdışında yaşamak için yurtdışına yerleşme yolları ile plan yapmak şarttır. Mevcut yaşam koşullarından memnun olmayan ya da yeni fırsatlar elde etmek isteyenlerin ilk tercihi yurtdışı fırsatları oluyor. Yurtdışına gitmek isteyenlerin sayısı her sene artsa da yurtdışına gitmek her geçen gün zorlaşıyor. Bu yüzden iyi bir araştırma ve planlama yapmak şarttır.

Öğrenciler İçin Yurtdışı İmkanları

Öğrenciler için yurtdışına çıkış çok daha kolaydır. Erasmus gibi öğrenci değişim programları ile yurtdışına geçici olarak gidilebilir ya da yurtdışında öğrenci olunabilir. Bu süreçte orada iş fırsatları kovalanır ya da yaşam koşulları öğrenilerek sonrası için bir rota çizilebilir.
Öğrenciler için Amerika fırsatı sunan Work and Travel ile de yurtdışına ilk adımı atabilirsiniz. Sadece 3-4 aylık bir program olsa da ufkunuzu açacaktır.
Workaway ile yurtdışındaki ailelerin yanında konaklayabilir, gönüllü işlerde çalışabilirsiniz. Bu şekilde hem o ülkeyi hem de kültürünü tanıma imkanı bulunur. Öğrenciler için yurtdışına çıkış yolları çok daha fazla çeşitlendirilebilir.

Yetişkinler İçin Yurtdışına Gitme İmkanları

Anne yardımcılığı olarak geçen Au Pair ile 18-30 yaş arası gençlerin yurtdışına çıkışı sağlanıyor. Bu şekilde yurtdışına gitmek için bir aile bularak onlarla anlaşmalısınız. Bu sistemle pek çok ülkeye gitmeniz mümkündür.
AIESEC ise küresel gönüllülük esasına dayanır. 6-8 hafta süren gönüllü projelere katılım sağlanır. Herkesin eğitim ya da deneyimlerine uygun projelerde yer alması mümkündür. Proje kapsamındaki tüm süreç makul bir ücret karşılığında yürütülecektir. Bu tür projeler ile yurtdışı deneyimi yaşanır ve ilerisi için fikirler olgunlaşır.

Yurtdışına Yerleşme Yolları

Yurtdışına geçici olarak gitme seçenekleri ne kadar fazlaysa yurtdışına yerleşmek de o kadar zordur. Amerika rüyası için Green Card sahibi olmak herkesin hayalidir. En az lise mezunu olan herkes ücretsiz şekilde bu başvuruyu yapabilir. Kart çıkacak kişiler kura ile çekildiği için herkesin bu fırsatı yakalama şansı vardır. Başvuru yapıldığı zaman 2 yıl sonra için yaşama şansı verilir.
Almanya içinse mavi kart almak gerekir. Ancak bu kart nitelikli insanlara verilir ve onların yeteneklerinden ülke olarak faydalanmak amaçlanır. AB ülkelerinde süresiz yaşama hakkı verilir. Beyin göçünü desteklemek için yapılan bir uygulamadır.
Yurtdışına yerleşme yolları arasında en kolay olan ve en çok tercih edilen evlilik yoludur. Bunun için sadece gitmek istediğiniz ülkeden kendiniz için bir eş adayı bulmalısınız. Onunla evlenerek sahip olduğu tüm vatandaşlık haklarından siz de yararlanabilirsiniz.
Eğer yeterli paranız varsa yurtdışına yatırım yaparak vatandaşlık elde edebilirsiniz. Bu şekilde vatandaşlık haklarına sahip olabilirsiniz.
Eğer gitmek istediğiniz ülkede sizin mesleğinize ihtiyaç varsa göçmenlik başvurusu ile orada yaşayabilir ve mesleğinizi yapabilirsiniz. Bunun için gitmek istediğiniz ülkenin konsolosluklarını takip etmelisiniz.

Yorum Yap