Başarısızlıktan Başarı Yaratan 3 Adamın Hikayesi
  1. Ana Sayfa
  2. Haber

Başarısızlıktan Başarı Yaratan 3 Adamın Hikayesi

0

Bill Gates

Bill Gates 1955’te Seattle’da doğdu, çocukluğunu çok rahat bir dönemle geçirdi. Gates’in babası da ünlü avukat William H. Gate kendisi gibi oğlunun da avukat olmasını hayal ediyordu.

17 yaşındayken çocukluk arkadaşı Paul Allen ile birlikte trafik mühendislerine enformansyon sağlayarak trafik verilerini inceledi. Böylece arkadaşı ile bir şirket kurmuşlardı.

Bir cihaz geliştirmeyi başaran Bill Gates’in ilk girişimcilik tecrübesi, cihazın trafik departmanı müdürüne sunulması sırasında bozulması nedeniyle suya düştü. Büyük bir şanssızlık yaşanmıştı. Ancak bu durum Gates için unutulamaz bir deneyim oldu.

1973 yılında ABD’de üniversite sınavında 1600 puan üzerinden 1590 puan alarak Harvard Üniversitesi’ne yerleşti. Birinci sınıfta okulu bırakmayı tercih eden Gates ve arkadaşı Allen birlikte şu an hepimizin kullandığı Microsoft’u kurdu. Ailesi ile başlarda çok sorun yaşasa da onlarda sonunda rıza geldi. Öyle ki muhtemelen şu an Microsoft tabanlı bilgisayar ve telefonlarından bu yazıyı okumaktasınız.

Charlie Chaplin

1889 senesinde Londra’da doğan Charles Chaplin’in sefalet içinde olan bir ailenin çocuğuydu. Çocukluğu çok kötü geçmişti. Babası onu daha 2 yaşındayken terk etmişti. Annesinin başka bir geliri olamayan Chaplin mecbur olduğu için 7 gibi çok küçük yaşta yoksullar yurdunda çalışmaya başladı. Yurtta çalışmasının karşılığı ise barına ve beslenme olmuştu.
Çalışmaya devam ederken 9 yaşında, Chaplin’in annesi akıl hastanesine yatırıldı. Kardeşi Syndney ile günlerce aç ve susuz ayakta kaldı.
Daha sonra Chaplin yerel tiyatrolarda oyunlara katılarak, komedi yeteneğini dans gösterileri ile sergiledi. Sonuç olarak Chaplin, tüm zamanların en önemli aktörleri arasında yerini alarak tarihte adından söz ettirdi.

Colonel Harland Sanders

Colonel Harland Sanders, 1890 yılında Indiana eyaletinde doğuştur. Kendisi dünyanın şu anda en büyük fast-food zincirlerinden olan KFC’nin (Kentucky Fried Chicken) kurucusudur. Kendine özgü bir tavuk pişirme yöntemi olduğu kadar yaşadığı pek çok başarısızlıkla da tanınan Harland Sanders, babasını 5 yaşındayken kaybetti. 2 kardeşi ve annesi ile birlikte kaarak yoksulluk çekmişlerdir.
Annesi, Sanders ve kardeşlerine ilgi göstermeyince mecburen kardeşlerine bakmak zorunda kaldı. 7 yaşındayken bu sebeplerden dolayı yemek yapmayı öğrenen Sanders, ekmek yapmayı, sebze yemeği pişirmeyi daha o yaşlarda öğrendi.
1903 yılında evi terk etti.
1930’da Shell benzinliği içinde yer alan bir restoran açtı. Tavuk tariflerini ilk kez bu dükkân da denedi. O dönem de ise 40 yaşındaydı.
1939’da ise bir pansiyon ve restoran sahibi oldu ardından 4 ay sonra çıkan yangın nedeniyle her şeyi kaybetti. 1940 yılında KFC’nin meşhur tavuk lezzetini 50 yaşındayken tamamlamayı başardı.
1955 yılında restoranının önünden geçen otoyolun başka bir yere aktarılması sonucu restoranı iflas etti.
Sanders artık franchise-tavuk tarifini iş modeli olarak ülke genelindeki restoranlara pazarlamaya karar verdi. Tam tamına 1009 restoran tarafından reddedildi. Sadece bir restoranın onun tavuk fikrini kabul etmesi üzerine bugün dünyaca ünlü bir yere sahip oldu.

Yorum Yap