Depremde İletişimi Kolaylaştıracak Acil Yardım Uygulamaları
  1. Anasayfa
  2. Haber

Depremde İletişimi Kolaylaştıracak Acil Yardım Uygulamaları

0

Depremde iletişimi kolaylaştıracak acil yardım uygulamaları, Kahramanmaraş’ta yaşanan depremler sonrasında daha da büyük önem taşımaya başladı. Depremin olduğu andan itibaren bölge ile iletişim kurmak ve depremzedelere ulaşmak oldukça sıkıntılı bir konuyken, yazımız içerisinde önerecek olduğumuz uygulamalar ile deprem bölgesinde bulunan sevdiklerinize ulaşabilecek ve onlardan konum isteyebileceksiniz. Aynı zamanda bu uygulamalar depremzedeler için de önemlidir. Hatta bu uygulamaların hayati önem dahi taşıyabileceği anlar olmaktadır. Deprem sırasında göçük altında kalmış olan bir kişinin iletişim hatlarında yaşanan sıkıntılardan dolayı kimseden yardım isteyememesi oldukça muhtemeldir. Fakat bu gibi olağanüstü anlarda acil yardım uygulamaları ile göçük altında kalan kişinin yardım talebi için iletişim kurabilmesi mümkün olacaktır. Yazımız içerisinde paylaşacak olduğumuz bu uygulamaların özellikle deprem bölgesinde bulunan kişilerin kullanması hayati önem taşıyabilir. Acil yardım uygulamaları isimleri şu şekildedir:

  • Life360,
  • Bridgefy,
  • Bip.

Yukarıda saymış olduğumuz uygulamaların ne işe yaradığı ve hangi özelliğinden dolayı acil yardım uygulamaları arasında yer aldıklarını sizlere belirtirken, bu uygulamaların Android ve App Store cihazlar için indirme linklerini yazımızın içerisinde paylaşacağız.

Life360
Bu uygulama ile çevrenizdeki kişilere gerçek zamanlı olarak konum paylaşımı yapabilme şansınız bulunmaktadır. Uygulama cihazdaki GPS onun verilerinden sizin yerinizde gerektiği hallerde daha önceden belirlemiş olduğunuz kişilere uyarı şeklinde yollanacaktır. Tabii ki bunun için uygulamaya girerek S.O.S. özelliğini kullanmanız gerekir.

Android cep telefonlarına uygulamayı indirmek için ===> Buraya Tıklayınız
App Store cep telefonlarına uygulamayı indirmek için ===> Buraya Tıklayınız

Bridgefy
Bu uygulama ile internetsiz olarak haberleşme mümkündür. Cihazınızın interneti olmasa dahi bluetooth’u açtığınız takdirde uygulamaya girerek 100 metreye kadar etrafınızda olan arkadaşlarınız ve aileniz ile çevrim dışı olarak mesajlaşmanız mümkün olacaktır. Özellikle deprem gibi doğal afetler için wifi sorunu ile iletişimde kopukluklar olacağından bu uygulama sayesinde hayatlar kurtulabilir. Saymış olduğumuz özelliklerden dolayı bu uygulamada acil yardım uygulamaları arasında kendine yer bulmuştur.

Android cep telefonlarına uygulamayı indirmek için ===> Buraya Tıklayınız
App Store cep telefonlarına uygulamayı indirmek için ===> Buraya Tıklayınız

Bip
Bip, WhatsApp uygulamasının geçtiğimiz senelerde kullanıcılarına sözleşme imzalamaya zorlaması ile birlikte kullanıcı sayısını arttırmış ve Türkiye’de yaşayan birçok insanın WhatsApp’ın alternatifi olarak Bip uygulamasını görmesini sağlamıştır. Fakat bu uygulamanın birçok yönünü bazı kullanıcılar bilmemektedir. Bip’in Acil durum butonu sayesinde kullanıcılar uygulamanın yardım isteği özelliğini kullanabilmektedirler. Uygulamanın bu özelliğini bluetooth yolu ile de kullanmak mümkündür. Bu buton sayesinde kullanıcılar, istedikleri takdirde 112 acil yardım ve 155 polis imdat ile direkt olarak iletişim kurabilmektedirler. Bip uygulaması da tüm bu özelliklerinden dolayı acil yardım uygulamaları içerisinde yer almaktadır.

Android cep telefonlarına uygulamayı indirmek için ===> Buraya Tıklayınız
App Store cep telefonlarına uygulamayı indirmek için ===> Buraya Tıklayınız

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.