Yılbaşı Gecesi İçin Film Önerileri
  1. Ana Sayfa
  2. Haber

Yılbaşı Gecesi İçin Film Önerileri

0

Yılbaşı diğer insanlar gibi bizler içinde önem arz ediyor. Birçok insan yeni yılı, yeni umut, yeni ilham, yeni bir sayfa olarak görüyor. Kimileri parti yaparak, kimileri toplu kutlamalara katılarak, kimileri klasikleşmiş yılbaşı oyunu tombalayla, kimileri ailesiyle ya da eşiyle/sevgilisiyle yeni yılı karşılıyor. 2019’da başlayıp tüm dünyaya yayılan korona virüsün, 2021 biterken bizleri yılbaşında evde tutması, evde yapılabilecek aktiviteleri araştırmaya yönlendirdi. Bunlardan biri hiç şüphesiz ki evde film izlemek. Sizler için yılbaşında izlenebilecek yılbaşı temalı dizileri ve ayrıca 2021 yılında yüksek IMDB puanı almış filmleri araştırdık. Şimdiden iyi seyirler 

Evde Tek Başına (IMDB 7.6)

Yılbaşı deyince birçok kişinin aklına hemen Evde Tek Başına (Özgün adı: Home Alone) gelir. Birçok kişinin belki de çocukluğunda, gençliğinde defalarca izlediği ya da izlemek isteyip de bir türlü fırsat bulamadığı bir film. Evde Tek Başına  1990 yapımı bir komedi filmi. John Hughes’un yapımcılığını ve senaristliği üstlendiği filmin başrollerinde Macaulay Culkin, Joe Pesci ve Daniel Stern bulunmaktadır. Bu filmde 11 yaşında ödül için aday gösterilen en genç oyuncu olan Macaulay Culkin, En İyi Erkek Oyuncu Altın Küre Ödülü’ne aday gösterildi. Film ayrıca En İyi Orijinal Müzik Akademi Ödülü’ne de aday gösterildi.

 

 Ailesini pek sevmeyen Kevin (Macaulay Culkin) aldığı ceza üzerine geceyi evlerinin çatı katında geçirir. Kevin, ailesi Fransa’ya tatile giderken yanlışlıkla evde unutulur. Yalnız kaldığını fark ettiği anda, evini de hırsızlara karşı korumak zorunda kalacağını anlar.
Başta panikleyen Kevin bunun fırsat olduğunu çok geçmeden anlar ve yalnızlığın keyfini çıkarır. Fakat bu arada eve gözlerini dikmiş olan 2 hırsızı evden uzaklaştırmak artık Kevin’a düşmüştür. Harry ve Marv’ın niyeti, Kevin’in mahallesindeki tüm evleri soymaktır. Kevin’in evinin kolay lokma olmayacağını acı deneyimlerle öğreneceklerdir. 

Hadi Gidelim (Onward-IMDB 7.6)

Pixar yapımı, Dan Scanlon tarafından yazılan ve yönetilen 2020 yapım Animasyon film, bir zamanlar olduğu gibi dünya üzerinde hâlâ sihrin var olup olmadığını keşfe çıkan iki elf kardeşin hikâyesini anlatıyor. 

                      

İki elf kardeş babalarını küçük yaşta kaybetmiş, hatırlamakta çok zorlanmaktadır. İki kardeş babaları ile son bir gün geçirme fırsatları olduğunu öğrenir. Bir büyü sayesinde babalarına kavuşacaklarını öğrenen kardeşler her türlü yolu deneyip bu fırsatı kaçırmamak için büyüyü ellerine geçirmeye karar vermiştir. Bulunması çok zor olan bu büyüyü elf kardeşler bulup, babalarını son bir kez daha görebilecek midir?

 

Epidemiya (To The Lake)

“Yana Vagner’in Aynı” adlı romanından uyarlama Rus yapımı yeni dizi. Dünyanın sonu temalı; zombili, salgınlı yapımları sevenler için ilaç olacak gibi.

Ne olduğu bilinmeyen bir salgın hastalığın patlak vermesiyle Moskova iğrenç bir hale bürünür. Elektriğin ve suyun olmadığı, paranın hiç değerinin kalmadığı bir dünyada; hastalığa yakalanmayanların hayatta kalmak için çaresizce savaşmalarını anlatan dizinin asıl konusu ise, Ana karakter Sergey sevdiği kadın ve otistik çocuğu ile şehrin dışında yaşarken salgının başlaması sebebiyle, onu hiç sevmeyen eski karısı ve oğullarını kurtarma amacıyla Moskova’ya gitmesini ele alıyor. Geçmişi geride bırakarak ıssız bir adada her şeyden izole bir köşk bulmak için kuzeye yapılan uzak yolculuğu anlatan dizi kıyamet sonrasını çok iyi yansıtmış.

Korkunç bir salgının yayılmasıyla uygarlığın sonu ile karşı karşıya kalan bir grup, acımasız sağ kalma mücadelesinde hayatlarını, aşklarını ve insanlıklarını riske atar. Soluksuz ve tek nefeste izleyeceğiniz dizi, kış günlerini sevdirip kar yağışında üşütecek adeta. Yılbaşı gecesinde vazgeçilmeziniz olacak dizi, uykunuzdan edebilir. Yapım Netflix’te!

Mucize Kadın 1984 (Wonder Woman 1984)

Gal Gadot’un yeniden sevilen süper kahramana hayat verdiği Wonder Woman 1984, Diana Prince’in varlıklı iş insanı Max Lord ve çizgi romanlardaki önemli düşmanlarından Cheetah’a karşı mücadelesini anlatıyor.

          

 

 

 

 

 

Bugün Aslında Dündü (Groundhog Day-IMDB 8.0)

Groundhog Day (Bugün Aslında Dündü), 1993 yılında sinemalarda gösterilmiş bir komedi filmidir. Harold Ramis tarafından yönetilmiştir. Başrolde Bill Murray ve Andie MacDowell oynamıştır.

“Groundhog Day”, 2006 yılında Kongre Kütüphanesi tarafından “kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli” filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi’nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir.

Bugün Aslında Dündü, nefret ettiği bir günü tekrar tekrar yaşamak zorunda kalan bir adamın maceralarını konu ediyor. Phil Connors, ekranlardaki samimi kişiliği ve eğlenceli yüzüyle kendine has bir şöhrete sahip olan, ancak kameralardan kurtulduğu an kendini beğenmiş ve kibirli kişiliğine geri dönen bir hava durumu spikeridir. Bu huysuz adam, hiç sevmediği kırsal yaşamın hüküm sürdüğü Pensilvanya’nın kırsal kasabalarından birine, Groundhog Day etkinlikleri için gönderilir. Burada yaşanan hayat ve mütevazi insanlardan iğrense debu hayata bir günlüğüne, görevi için katlanmak zorundadır. Ancak ansızın çıkan bir kar fırtınası tüm ulaşım yollarını kapattığında Phil, talihsiz kaderiyle başbaşa kalır. Ertesi sabah uyandığında ise daha büyük bir sürpriz kapıdadır: Phil, zaman döngüsüne yakalanmıştır; nefret ettiği o günü tekrar tekrar yaşamak zorundadır! 2 Şubat tarihinin sinemaseverlerdeki yeri ayrıdır. Bu tarihi borçlu olduğumuz Grounghog Day, dahice yazılmış senaryosu ve başarılı oyunculuklarıyla son derece eğlenceli bir klasik. Birçok kişi tarafından uzun yıllardır soluksuz izlenen film, yılbaşı gecesinde evinizi adeta süsleyecek. Müthiş komediye hazırlanın

Grinç (The Grinc)

Who köyünden ayrılarak dağın başında, kimsenin yaklaşmaya cesaret edemediği mağarasında yaşayan Grinch’e yalnızca sadık köpeği Max eşlik etmektedir. Günlük yaşamın sükunetinden memnun olan Grinch’in kabusu ise, yılbaşı kutlamalarına aşırı düşkün olan Who halkının yıl sonu başlayan coşkusudur. Whoville kasabasında yaklaşan Noel heyecanıyla hazırlıklar sürmektedir. Kasaba halkı birbirine en güzel hediyeleri almak için koşuştururken kasabaya tepeden bakan Crumpit Dağı’nda bir mağarada yaşayan Grinch, her Noel döneminde tekrarlanan bu çılgınca koşuşturmadan rahatsız bir biçimde aşağıdaki insanlara Noel’i nasıl zehir edebileceğinin planlarını yapmaktadır. . Grinch bu coşkuyu yok etmek adına, Noel Baba kılığına girerek yılbaşını çalmaya karar verir. O sırada köyde yaşamakta olan küçük Cindy-Lou ise arkadaşlarıyla birlikte yılbaşında Noel Baba’yı yakalayıp, annesine yaptığı yardımlar için teşekkür etme planı yapmaktadır. İkilinin yılbaşı planları birbirlerini nasıl etkileyecektir?

                              

Şahane Hayat (It’s a Wonderful Life)

Şahane Hayat, 1946 ABD yapımı fantastik drama filmidir. Özgün adı It’s a Wonderful Life olan filmin, bazı kaynaklara göre Türkiye’de Yaşamak Güzeldir adı ile de gösterildiğine dair kayıtlar vardır.[2]

Yapımcılığını ve yönetmenliğini Frank Capra ‘nın yaptığı filmin başrollerinde James Stewart, Donna Reed, Lionel Barrymore ve Thomas Mitchell oynamışlardır. Filmin senaryosu Philip Van Doren Stern ‘in “The Greatest Gift” (En Büyük Armağan) adlı hikâyesinden uyarlanmıştır. Filmin senaryosunda Capra’nın da imzası vardır. Filmin siyah beyaz görüntülerini Joseph F. Biroc’un çektiği bu romantik dramın müziği Dimitri Tiomkin’e aittir.

Şahane Hayat’da, üst üste gelen olaylar yüzünden iş adamı George Bailey intiharın eşiğine gelmiştir ve köprünün kenarında sallanmaktadır. Tam o sırada Clarence adlı ‘koruyucu melek’ belirir ve George’u intihar düşüncesinden vazgeçirmek için George’a küçük bir oyun oynamaya karar verir. Bu oyunda George eski hayatına geri dönecektir ve George, hayatındaki insanların George’la hiç tanışmamış olsalardı ne şekilde bir hayat süreceklerini görecektir. Bu sıradışı deneyim sonucunda George iyi niyetinden dolayı ne kadar çok insana yardım ettiğini anlar ve hayatının değerinin farkına varır. Frank Capra başyaptı dünyanın en güzel filmlerinden biridir. Her izleyenin kendisini iyi hissettiği yapım, verdiği pozitif duygular nedeniyle her yılbaşı gecesi Amerikan televizyonlarında gösterilmektedir. Kesinlikle izlenmesi gereken filmlerden biri.

İnternette bulunması zor filmler kategorisinde hiç şüphesiz bir numaradır. Bulup izlemeniz bizce hayatınıza çok şey katacaktır 

Kuzey Yamacı (North Face)

Dünyanın en meşhur kuzey yüzüne sahip İsviçre’nin Eiger Dağı, kuzey duvarının ortalama 70 derecelik eğimiyle dünyanın iyi dağcılarının hep rüyası olmuştur. Bu dağa tırmanırken hayatını kaybeden birkaç Alman dağcıdan sonra başarılı olacak başka bir ekip aranmaktadır. 

Tony Kurz ve Andi Hinterstoisser o sıralar Alman ordusunda görev yapmaktadırlar. Berlin’in en büyük gazetelerinden birinin editöryel sekreteri konuyu bilmekte ve Kurz’u tanımaktadır. Kurz ve Hinterstoisser’i dağa tırmanmak için ikna etmeye çalışır. Klasik anti-nazi propaganda filmlerinden farklı bir anlayışa sahip Kuzey Yamacı’nda 1936 yılının Nazi Almanyası döneminin arka planda olduğu, “zirveye ulaşma”nın en büyük ihtiras olduğu olaylar zinciri aktarılıyor. Birkaç dağ sevdağlısı, Avrupa’nın en yüksek dağlarından birini keşfetmek için, farklılıklarını bir tarafa koyarak işe koyulurlar. Yaşanmış bir olaydan yola çıkılarak oluşturulan filmin senaryosunda fonda Nazi Almanyasının hükumranlığı sürmektedir ve diktatörlük, dünyanın gözündeki yerini iyi konumlandırabilmek için yollar aramaktadır. 

Gri Kurt (The Grey)

The Gray, Joe Carnahan tarafından ortaklaşa yazılan, yönetilen ve Liam Neeson, Frank Grillo ve Dermot Mulroney’nin oynadığı 2011 yapımı bir hayatta kalma filmidir. Senaryoyu Carnahan ile birlikte yazan Ian MacKenzie Jeffers’in kısa hikâyesi “Ghost Walker” ı temel alıyor.

  • Alaska’da petrol sondajında çalışmak için görevlendirilen bir ekip, uçaklarının düşmesi sonucu bölgenin vahşi ve ıssız bir alanında mahsur kalırlar. Grubun başı olan Ottway (Liam Neeson), ekibin vahşi doğada aç kurtlara karşı hayatta kalabilmesi için elinden geleni yapmak zorundadır. Hem kaza sonrası aldıkları ölümcül yaralar, hem de insanı donduran hava koşulları karşısında kurtlara yem olmadan buradan kurtulabilecekler midir?

 

Bu son filmimizle beraber yılbaşı listemizi sonlandırıyoruz. “Yılbaşında ne izlesem?” Sorunuz yanıtını çok rahat bulacağınız bu yazımızda, belki de yeni bir sayfanın ilk cümlesini bulacaksınız. İyi seyirler 

Yorum Yap