Webinar “AİHM Kararlarının İzlenmesi: Opuz Grup Davaları”
  1. Ana Sayfa
  2. Gençlik

Webinar “AİHM Kararlarının İzlenmesi: Opuz Grup Davaları”

0

Webinar “AİHM Kararlarının İzlenmesi: Opuz Grup Davaları” etkinliği kapsamında, İstanbul Sözleşmesi’nin ortaya çıkış nedeni olarak bilinen AİHM Opuz kararları, ülkemizde bu kararların uygulanma süreci ve uluslararası mekanizmalarda daha çok katılımın nasıl sağlanması gerektiği gibi hususlar konuşulacaktır. Etkinlikte, Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı ve de Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu da yer alacak! Webinar, AİHM Kararlarının İzlenmesi: Opuz Grup Davaları Etkinlik;

Tarih: 27 Kasım 2020 Cuma

Saat: 15:00

Etkinlik Konuşmacıları: Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı – Elif Ege, Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu – Duygu Öztürk

Yer: Zoom (Online Yayın)

Webinar “AİHM Kararlarının İzlenmesi: Opuz Grup Davaları” Amacı

Webinar “AİHM Kararlarının İzlenmesi: Opuz Grup Davaları” programının temel amacı, Avrupa Birliği Programı, sivil toplum örgütleri insan hakları uygulamalarını detaylı bir şekilde ele alarak, raporlamak, elde edilen bulgular doğrultusunda da savunuculuk çalışmalarını başarılı hale getirmek adına kapasite gelişimine destek sunmaktır.

Webinarda Neler Konuşulacak

Webinar genel olarak, Opuz grup davalarının izlenmesinden elde edilen deneyimlerle, Avrupa Konseyi Bakanlar Kurulu AİHM kararlarını izlenme süreci, katılım ve de izleme süreçleri hususunda kadın hakları alanında görev alan Sivil Toplum örgütlerinin nasıl bilgilendirileceği, daha çok sivil toplum örgütlerinin nasıl AİHM davalarına katılım sağlayacağı ve katılımı artırmaya nasıl destek olunacağı hususlarında konuşmalar gerçekleştirilecektir. Etkinliğe katılmadan önce 2009 yılında Nahide Opuz davası için alınan emsal kararın tam metninin incelenmesi önerilmektedir. Metne ulaşmak için tıklayınız.

Webinara Katılmak İçin Gerekenler

AİHM Kararlarının İzlenmesi: Opuz Grup Davaları Webinar online ortamda gerçekleştirilecektir. Katılımcıların tamamı, bilgisayar ya da telefon gibi dijital aletleri kullanarak aktif olabileceklerdir. Etkinliğe katılmak için kayıt formunun doldurulması gerekmektedir. Kayıt formu için tıklayınız.

Etkinlik katılımı için gerekli olan formun doldurulmasından sonra toplantının gerçekleşeceği saatte, ibraz edilen e posta adresine davet linki gönderilecektir. Davet linkine tıklayarak, daha önceden Zoom uygulamasını kullanmayanlar cihazlarına uygulamayı indirerek, katılım sağlayabilirler.

Bilgisayardan Zoom katılım yönlendirme bilgilerine ulaşmak için tıklayınız.

Telefondan Zoom katılım yönlendirme bilgilerine ulaşmak için tıklayınız.

Katılım yönlendirme bilgilerini okuyup, tamamladıktan sonra Webinar toplantısına doğrudan katılabilmeniz için açılacak ekrana 876 5457 4610 kodunuz girmeniz gerekmektedir. Etkinliğe katılım 100 kişi ile sınırlandırılmıştır. Toplantı gidişatını aksatmamak için 100 kişilik kontenjanın dolmasından sonra Webinara giriş yapılamayacaktır. AB Programı hakkında daha detaylı bilgi almak için www.etkiniz.eu linkine tıklayabilirsiniz. Etkiniz AB programının ilerleyen süreç içerisinde online eğitimler için;

Yorum Yap