Önümüzdeki Birkaç On Yılda Dünyayı Değiştirecek Harika ve İlginç Teknolojiler
  1. Ana Sayfa
  2. Gençlik

Önümüzdeki Birkaç On Yılda Dünyayı Değiştirecek Harika ve İlginç Teknolojiler

0

Yeni teknolojiler sorulduğunda herkesin aklına ilk olarak yapay zeka gelir. Belki birkaç kişi 3D modelleme ya da robotik diyebilir. Ancak yeni teknolojiler sandığımızdan çok daha fazladır. Yakın zamanda bilgisayarlara, akıllı telefonlara şaşırıyorken şimdilerde çok daha ileri teknolojileri anlamaya çalışıyoruz. Muhtemelen daha önce duymadığınız teknolojileri sizin için derledik…

Yaşayan Robotlar Şifa Dağıtabilir

Robotik deyince artık metal yığınlarından daha fazlası geliyor. Yaşayan robotlar sayesinde tamamen yeni yaşam formları üretiliyor. Belirli hedefe odaklanan, kendi kendisini iyileştiren bu robotlar her amaç için kullanılabiliyor. Okyanusları temizlemekten tutun da ilacı hasta olan hücrelere yönlendirmeye kadar pek çok işlev görüyor.

3D Yazıcılar

Yeni yeni duyulan ve işlevi hala kavranamayan 3D yazıcılar da sadece 3 boyutlu üretim yapmakla kalmıyor. Yediklerimizden giydiklerimize kadar her alanda kullanılacak bir teknolojiden bahsediyoruz. Şimdiden ev, araba gibi üretim ürünlerini etkileyen bu teknolojinin kullanım alanı giderek artıyor. Özel formüle edilen yiyecekler, sağlığın ihtiyaç duyduğu giyecekler gibi ürünler 3D ile üretilecek bu yazıcılar en az yapay zeka kadar ses getiriyor. Bilim kurgu filmlerinde görülen tek hap ile yaşama devam etme ilerleyen zamanda gerçek olabilir. 3D ilginç teknolojiler arasında yerini alıyor.

Silikon Çipler

Silikon çiplerde yer alan yapay nöronlar sinir sistemini taklit etmektedir. Bu da sinir sistemi hastalıklarının tedavi edilebileceği anlamına gelir. Örneğin organ kaybı, kalp yetmezliği, Alzheimer gibi hastalıklar ileride tedavi edilebilecektir.

Laboratuarda Üretilen Etler

İlk duyulduğunda bir tiksinti yaratsa da laboratuarda üretilen etler aslında oldukça sağlıklı. Çünkü tadı gerçek et gibi, kanlı ve sulu bir etten bahsediyoruz. Şu anda bu teknoloji ile üretilen kaz ciğeri raflarda yerini aldı bile. Bu teknoloji sağlığa faydalı olduğu gibi çevreye de dosttur. Deniz ürünlerinin de bu şekilde üretilmesi bekleniyor.

Warp Sürücü Teknolojisi

Bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz sahneleri gerçekleştiren Warp sürücü teknolojisi sayesinde uzaya seyahat edilebilir. Işık hızıyla hareket etmeyi sağlayan bu teknoloji halen çalışma aşamasında. Gerçek olur mu bilinmez ama çok uzak gelmediğini düşünüyorum.

Canlı Teknolojiler

Kum, jel ve bakteriler kullanılarak oluşturulan yapı malzemeleri biyolojik olarak sağlıklı. Canlı yapılardan oluşan bu malzemeler kendi kendisini onarma özelliğine sahip. Kendi başına tehlikeli toksinleri temizleyebilir. Akıllı şehirlerde bu teknolojiyi çokça göreceğiz.
Sadece bunlar değil yakın gelecekte uçan arabalar, yüzen çiftlikler gibi daha pek çok şey gerçek olacak. İnsan aklının almakta zorlandığı ilginç teknolojiler sıradan bir hal alacaktır. Yakın gelecekte bilgisayara şaşkınlıkla bakılırken şimdilerde her evde bilgisayar ve internet kullanılıyor. İşte bu yeni teknolojiler hızla hayatımıza entegre olacaktır. Eğer eğitim hayatınızın başındaysanız bu teknolojilerde etkin rol alabileceğiniz meslekleri seçebilirsiniz. Örneğin 3D modelleme eğitimi ile siz de bu teknolojiler üzerinde çalışma fırsatı yakalarsınız.

Yorum Yap