Türkiye’ye Deprem Yardımı Yapan Ülkeler (Tam Liste)
  1. Ana Sayfa
  2. Haber

Türkiye’ye Deprem Yardımı Yapan Ülkeler (Tam Liste)

0

Kahramanmaraş’ta peş peşe yaşanan 2 büyük depremin ardından Türkiye’ye deprem yardımı yağmaya başladı. Ülkeler kendi güçleri nispetinde Türkiye için yardımda bulunmaya başladılar ve hâlâ da kendi güçlerine oranla gerektiği takdirde yardım etmeye devam ediyorlar. Yardım yapan ülkeler arasında son zamanlarda Türkiye ile arasının oldukça gergin olmasına rağmen Yunanistan ve Fransa da bulunmaktadır. Bunun yanında İsrail, Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya gibi birçok ülkeden de deprem için gerekli yardımlar yapılmaya çalışılmaktadır.

6 Şubat Pazartesi gerçekleşen deprem için yapılan deprem para yardımı kampanyaları neticesinde şimdiye kadar kurum, kuruluş, devletler ve bireysel olarak toplanan paralar oldukça büyük meblağlara ulaştı. Fakat depremlerin oluşturduğu yıkımın fazla olmasından dolayı devletin deprem bölgesine ayırmış olduğu bütçe her geçen gün fazlalaşmakta. Deprem bölgesi için yurtdışından Türkiye’ye deprem yardımı yapan ülkeler genelde arama kurtarma ekibi ve maddi yardım ağırlıklı olarak yapmaktadır. Bunun yanında elbette ki konteynır yardımı gibi farklı ihtiyaçlar için de yardımlar gelmektedir.

Türkiye’ye Deprem Yardımı Yapan Ülkeler
Türkiye’nin son yüzyılda yaşamış olduğu en büyük felaketlerden birisi olarak tarihe geçecek olan Kahramanmaraş depremleri, bölgeye sadece Türkiyenin kendi içerisindeki imkanları kullanarak yetişmesine mâni olmaktadır. Alanın geniş olmasından kaynaklı deprem bölgesinde çalışmak üzere profesyonel ekip sayısı ve diğer ihtiyaçlar için Türkiye’ye deprem yardımı yapan ülkeler bulunmaktadır. Depremin büyüklüğü, Türkiye’nin bölgede 3 aylık OHAL ilan etmesine ve yedi gün sürecek olan milli yas ilanı ile de anlaşılabilir. Yurtdışından Türkiye deprem yardımı yapan ülkelerin sağlamış oldukları destekler şu şekildedir:

Azerbaycan
Kardeş ülke olan Azerbaycan, Türkiye’ye deprem sonrası yardım yapan ilk ülkedir. Kahramanmaraş’ta yaşanan ve Türkiye’deki birçok ilin etkilenmesine neden olan deprem sonrasında ekip ihtiyacı göz önüne alınarak, Azerbaycan’dan Türkiye’ye 370 kişilik arama kurtarma ekibi yönlendirildi. Bu konuyla ilgili Azerbaycan tarafından yapılan açıklamada ise arama kurtarma çalışmaları son bulana kadar kardeş ülke olan Türkiye’nin yanında kalınacağı belirtildi.

Finlandiya
Finlandiya Cumhurbaşkanı ise birçok ülke gibi Türkiye’yi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ulaşarak, duymuş oldukları üzüntüyü belirti ve taziye mektubu yolladı. Finlandiya bunun dışında Türkiye’ye deprem yardımı olarak ülkesindeki arama ve kurtarma çalışmaları için profesyonel olarak yetiştirilmiş olan ekiplerden bazılarını yönlendirdi.

Almanya
Türkiye’ye yakın bir konumda yer alan Almanya ise içişleri bakanı aracılığı ile Türkiye’ye yardım için jeneratör, çadır, battaniye gibi birçok malzeme ile deprem bölgelerinde ihtiyaç duyulabilecek olan birçok farklı yardım malzemesini göndereceklerini açıkladı. Bunun yanında deprem bölgesinde yaşanan zorluklardan dolayı su ihtiyacının doğması durumunda su arıtma ünitelerinin de Almanya tarafından Türkiye’ye gönderilebileceği belirtildi.

Amerika Birleşik Devletleri
Amerika Birleşik Devletleri tarafından şu ana kadar hangi yardımlar yapıldı tam olarak bilinmese de Kahramanmaraş’ta yaşanan deprem ile ilgili olarak ABD Başkanı Joe Biden açıklama yapmıştı. Açıklamasında Türkiye’deki yaşanan depremden dolayı üzüntü duyduklarını ve gerekli olan tüm yardımların Türkiye ile iletişimde kalınarak sağlanabileceğini açıkladı.

Rusya
Türkiye’ye deprem yardımı yapacak olan ülkeler arasında Rusya’da bulunmakta. Rusya depremin oluşundan sonraki ilk saatlerde 100 kişilik arama kurtarma ekibinin gerektiği durumda 2 adet uçak ile Türkiye’ye gönderilmeye hazır olduğunu belirtti.

Hindistan
Hindistan tarafından Türkiye’ye yollanacak olan yardım ise arama kurtarma ekibi olurken, bunun yanında ihtiyaç duyulan arama köpekleri de ekip içerisinde yer alacak. Bu sayede kokuya duyarlı olan köpekler ile birlikte enkaz altından daha fazla canlı insanın çıkarılması hedeflenmekte. Aynı zamanda Hindistan tarafından Türkiye’ye deprem yardımı kapsamında ihtiyaç duyulacak olan tıbbi malzemeler, sondaj malzemeleri ve diğer ekipmanlar da hızla gönderildi.

Meksika
Meksika başkanı tarafından yapılan açıklama ile Türkiye’ye toplam 145 kişiden oluşan profesyonel arama kurtarma ekibinin gönderildiği açıklandı.

İngiltere
İngiltere’de deprem bölgesine yardımını 76 kişilik profesyonel arama kurtarma ekibi yollayarak yaptı. Bu ekip aynı zamanda yanında arama kurtarma köpekleri de getirecek.

İsviçre
İsviçre tarafından Türkiye’ye 80 kişilik ekip yollandı.

İsrail
İsrail Türkiye’ye deprem yardımı olarak 150 kişilik askeri arama kurtarma ekibi yolladı. Aynı zamanda İsrail tarafından Türkiye’ye sahra hastanesi kurulma kararı da alındı. Israil Dışişleri Bakanlığı tarafından da depremden dolayı duyulan üzüntü için mesaj paylaşımında bulunuldu.

Ukrayna
Ukrayna tarafından yapılan açıklama ise devlet başkanı Zelenskiy aracılığıyla oldu. Başkan açıklamasında Türkiye için gerekli olan yardımların yapılacağını söylerken, deprem mağdurlarına da acil şifalar diledi.

Hollanda
Hollanda tarafından gerçekleştirilen açıklamayı, Hollanda başbakanı yaptı. Açıklamasında Türkiye ve Suriye’de etkili olan depremden dolayı üzüntüsünü belirten Mark Rutte, Türkiye için Hollanda’dan 65 kişilik arama kurtarma ekibinin yola çıktığını ve bu ekibe eşlik edecek 8 özel eğitimli köpeğin de aynı şekilde ekiple beraber Türkiye’ye geleceğini belirtti. Bu ekipler şu anda Türkiye’de arama kurtarma çalışmalarına yardımcı oluyor.

Polonya
Her ülke kendi gücü nispetinde Türkiye’ye yardım talebinde bulunurken, Polonya’da aynı şekilde Türkiye için geçmiş olsun dileklerinin ardından, 76 kişilik itfaiye ekibi ve bu itfaiye ekibine eşlik edecek 8 arama kurtarma köpeği ile Türkiye’ye yola çıktığını açıkladı.

Tayvan
Türkiye’ye deprem yardımı yapan ülkeler arasında Tayvan’da bulunmakta. Tayvan tarafından yapılan yardımda 130 kişilik ekip gönderilirken, bu ekibe 5 arama köpeği eşlik etti. Aynı zamanda Tayvan 13 tonluk yardım malzemesi içinde Türkiye’ye hazırlık yaptı ve Türkiye’nin de ihtiyaç duyulması halinde bu yardım malzemelerini yollanabileceklerini açıkladı.

Yunanistan
Deprem yardım çalışmaları için destek veren ülkeler arasında en çok dikkat çeken şüphesiz ki Yunanistan oldu. Son zamanlarda siyasi olarak Yunanistan’ın Türkiye ile olan gerilimi deprem sonrasında unutuldu ve Yunanistan kendi nispetinde yapabilecek olduğu yardımı deprem anından sonra yapmak için Türk yetkililere çağrıda bulundu. Yunanistan deprem bölgesi için 21 EMAK enkaz kurtarma komandosu ve bu ekibe eşlik eden 2 tane enkaz kurtarma köpeğini Türkiye’ye yolladı. Türkiye deprem yardımı için aynı zamanda Yunanistan tarafından 5 kişilik doktor ekibi de yollandı. Buna ek olarak Yunanistan depremden Daire Başkanı bu ekiple birlikte Türkiye’ye geldi.

İtalya
İtalya başbakanlığı tarafından Türkiye’nin yaşamış olduğu olaydan dolayı yaşanan üzüntü dile getirilirken, gelişmelerin an ve an takip edildiği duyuruldu. Bununla birlikte yurtdışı yardım yapan ülkeler arasına, sivil savunma ekiplerini yollayarak İtalya’da katıldı.

Sırbistan
Deprem yardım çalışmaları için destek veren ülkeler arasında Sırbistan’da yer almaktadır. Sırbistan için gerekli açıklamayı ise Cumhurbaşkanı yaptı. Buna göre Sırbistan’dan yola çıkan 27 kişilik iki uzman ekibin ve bu ekip ile birlikte 4,5 ton ağırlığa sahip olan ekipmanın da Türkiyeye yola çıktığı açıklandı. Bu ekip ve ekipmanlar şu anda deprem bölgesinde.

Fransa
Türkiye ile komşu olmasa da siyasi olaylardan dolayı son zamanlarda arası gergin olan ülke Fransa, depremin ardından Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron aracılığı ile acil şifalar diledi. Fransa’dan da deprem yardım çalışmaları için 139 kişilik ekibin ve arama kurtarma çalışmalarına destek olması adına yola çıktığı bildirildi. Bu ekipte şu anda deprem bölgesinde diğer ekipler ile birlikte çalışmalarını sürdürüyor.

Macaristan
Türkiye’ye deprem yardımı kapsamında Macaristan da profesyonel arama ekibi yönlendirdi. Macaristan’dan Türkiye’ye gelen ekipteki kişilerin toplam sayısı ise 55 kişi olarak bildirildi.

İngiltere
Türkiye’de yaşanan depremden dolayı duyulan üzüntüyü İngiltere adına dile getiren isim Rushi Sunak oldu. Suriye ve Türkiye halkı için mücadele eden ve göçük altından insanları çıkarmaya çalışan ekiplere vurgu yaptı ve İngiltere’den Türkiye için 76 kişilik arama kurtarma ekibinin yola çıktığı duyurdu. Bu kurtarma ekibine arama kurtarma köpekleri de dahilken, İngiltere’den ayrıca cerrahlar, sağlık görevlileri, acil durum sağlık personeli ve lojistik personeli de yollandı.

Katar
Türkiye’ye taziye mesajını Katar Emiri iletti. Depremden sonra doğan barınma ihtiyacı kapsamında yurt dışı yardım malzemelere arasında Katar’ın Türkiye’ye yollamış olduğu 10.000 adet konteynır ev bulunmakta. Katar tarafından yapılan açıklamada 10.000 adet konteynırın Türkiye ve Suriye’de depremden etkilenen kişiler için yollandığı belirtildi.

Japonya
Japonya Türkiye deprem yardımı için haberi alır almaz hazırlık yaptı ve yola koyuldu. 7 Şubat saat 6.30 da Japonya’dan deprem bölgesi için yola çıkan ekip Türkiye’ye ulaştı. Türkiye’ye ulaşan ekip hayatını kaybedenler için üzgün olduklarını ve göçük altında kalan kişilere de en hızlı şekilde yardımcı olmak için geldiklerini söylediler.

Kahramanmaraş’ta yaşanan ve çevresindeki birçok ili de etkileyen deprem para yardımı, insan gücü yardımı ve deprem bölgesinde kullanılabilecek diğer yardımlar, her geçen gün artmaya devam etmektedir.

 

Yorum Yap