Erasmus Öğrenci Değişim Programı ile Türk Öğrenciler Neler mi Yapar?
  1. Ana Sayfa
  2. Haber

Erasmus Öğrenci Değişim Programı ile Türk Öğrenciler Neler mi Yapar?

0

Erasmus öğrenci değişim programı, birçok ülkede bulunan öğrencinin ülkelerinden farklı ülkelere gitmelerine ve farklı kültürler ile karşılaşmalarını sağlamaktadır. Yazımızın içerisinde Erasmus programına katılmış ve üniversite değişim programları sayesinde yeni yerler görmüş olan öğrencilerin gözlemleri neticesinde, akıllarında yer edinmiş ve Türk öğrencilerinin genelde yapmış oldukları davranışları yazımız içerisinde kısaca değineceğiz.

Yabancı Öğrencilere Hayret
Ülkemizin durumu ve ekonomik açıdan öğrencilerin genelde ne gibi zorluklar ile mücadele ettiği ortadayken, Erasmus öğrenci değişim programı ile yurtdışına giden Türk öğrenciler, ilk etapta yabancı öğrencilerin seyahat sıklıklarına hayrete bakmaktadır. Özellikle güz dönemine gelindiği zaman, yabancı öğrenciler okumakta olduğu ülkeden kendi ülkelerine, ailelerinin yanına gitmektedirler. Fakat Türk öğrenciler için bu durum çoğu zaman mümkün olmamaktadır. Türk öğrenciler de halihazırda verilmekte olan hibenin büyük çoğunluğunu uçak bileti ile harcayarak ailesinin yanına gidip gelmek yerine, okumakta olduğu ülkede kalmayı tercih eder.

Fakat üniversite değişim programı ile yurtdışına gitmiş ve yabancı öğrenciler gibi her fırsatta ailesinin yanına gelemiyor olsa da Türk öğrenciler için bu durum farklı bir ülkede yeni yerler keşfetme fırsatını sağlamaktadır.

Farklı Mimari Yapılar ile Fotoğraf Çekilmek
Erasmus öğrenci değişim programı kapsamında yurtdışına çıkmış olan Türk öğrenciler, kültürel anlamda değişik bir yere de gitmiş olmanın etkisi ile görmüş oldukları her farklı mimari yapı ile fotoğraf çekilmekte ve Erasmus programından sonra hatırlayacakları güzel anıları ölümsüzleştirmek istemektedirler.

Türkçe Müzik Coşkusu
Bu madde de söyleyeceklerimizi anlatmak ile tamamen sizlere aktarmak mümkün değildir. Erasmus öğrenci değişim programı kapsamında yurtdışına çıkmış olan öğrenciler, bulunmuş oldukları ortamda Türk müziklerinin çalması ile çok daha coşkulu olurlar.

Türkiye’nin Farklılığı (Kahvaltı)
Türkiye’de yaşamakta olan ve yurtdışına program dahilinde giden öğrenciler, Türkiye’de sabah birçok çeşit ürün ile kahvaltılarını yaparken, yurtdışında sabah kahvaltısını bir kâse mısır gevreği ile geçiştirildiğini görünce şaşırması oldukça muhtemeldir. Bu durumu gören Türk öğrenci, Erasmus programında tanışmış olduğu yabancı öğrenci arkadaşına bu durumdan mutlaka bahsetmektedir.

Yabancı Dil Zorluğu
Üniversite değişim programı dahilinde, yurtdışına çıkan ve farklı dil ile iletişime geçen insanların arasına karışan öğrenciler, ilk etapta yabancı dilin vermiş olduğu zorlukları yaşamaktadırlar. Bu süreçte öğrenciler genelde yabancı dilini geliştirmek ve ortama daha çabuk adapte olmak için çabalarlar. Bu çabalar neticesinde de kısa bir süre sonra yabancı dil engeli ortadan kalkmakta ve Erasmus programı dahilinde gidilen ülkenin keyfi daha iyi çıkarılmaktadır.

Yorum Yap