Yurtdışında Çalışmak Hangi Zorlukları Yanında Getirir?
  1. Ana Sayfa
  2. Haber

Yurtdışında Çalışmak Hangi Zorlukları Yanında Getirir?

0

Yurtdışında çalışmak, Türkiye’de yaşamakta olan birçok gencin hayalleri arasında. Bu hayalin ise birçok güzelliğinin olmasının yanında, farklı zorlukları da bulunmaktadır. Yurtdışında çalışmak istiyorum diyen herkesin, bu zorlukları aşması gerekmektedir.

Kültürel Değişiklik
Bu belki de sizi en fazla zorlayacak olan durumlardan birisidir. Kültürel açıdan zorlanan kişilerin çoğu yabancı dili tam olarak bilememekten dolayı zorlanmaktadırlar. Bunun dışında gidilen ülkede spor, haber, mizah gibi alanların tamamında farklılıklar gözlemlenecektir. Yurtdışında çalışmak için bulunan kişi, kültürel zorluklara karşı kendini ortama uyacak şekilde alıştırmaları ve yabancı dil konusundaki eksikliğini de en kısa sürede gidermelidir.

Şimdiye kadar yaşamış olduğunuz bir ülkeden, farklı ülkeye gitmeniz, ve çalışma ortamına adapte olmanız kimi zaman oldukça zor olabilir. Fakat yurtdışında çalıştığınız esnada, yeni kültürleri tanımanın ve yeni etkinlikler ile vakit geçirmenin tadını çıkardığınız takdirde, yurtdışında çalışmak sizler için oldukça eğlenceli olacaktır. Böylece birbirinden özel anılar ile ileride yüzünüzde gülümseme oluşturacak anlar yaşayacaksınız.

Aile ve Arkadaş
Eğer yurtdışına çalışmak için gitmişsiniz, zamanınızın çoğu para kazanmak ve belirli hedeflere ulaşmak için geçecektir. Bu sırada aile ve arkadaşlarınız ile görüşme yapabileceğiniz vakit oldukça az olacaktır. Bir de bu duruma gitmiş olduğunuz ülke ile Türkiye’nin saat farkı eklendiği zaman, görüşme saatlerini ayarlama konusunda yaşanan sıkıntılar, kimi zaman görüşmeleri ertelenmektedir.

Aileniz ve arkadaşlarınızın yanında olmamanız, duygusal açıdan sizin her ne kadar yıpratsa da hedefleriniz için çalışmaya devam etmeniz gerektiğinin farkında olacaksınız. Fakat bu zorluk birçok anda sizi üzecektir. Sevdiklerinizin iyi ve kötü anlarında yanlarında olamamak, yurtdışında çalışmanın en zorlu yanlarından birisidir.

İş Baskısı
Yurtdışında bulunmamızın nedeni işse, aktif olarak çalışmakta olduğunuz işte devam etmeniz gerekir. Yurtdışında yaşamanızı sağlayan işinizi kaybettiğiniz takdirde, ülkede kalmanız için herhangi bir neden kalmayacaktır. Bu duruma ek olarak eğer gitmiş olduğunuz ülkenin diline hâkim değilseniz, çalışacak olduğunuz alanlardaki size verilecek olan iş daha zorlu olacaktır. Bu da üzerinizde oluşacak olan iş baskısını artıracaktır. Bu yüzden yurtdışında çalışmak istiyorum diyen kişilerin özellikle çalışmaya gidecek oldukları ülkelerin diline hâkim olmaları önemlidir.

Yasal Süreçler
Yurtdışında çalışmak kulağa her ne kadar hoş geliyor olsa da zorluklar en başta vize başvurusu sırasında başlayabilir. İncelemeler sonucunda kimi zaman vize başvurusunun reddedilme durumu söz konusu olabilmektedir ve itiraz ederek yeniden yurtdışında çalışma hakkı elde edebilirsiniz.

Yorum Yap