Ucuz Uçak Bileti Bulmanın En İyi 9 Yolu
  1. Ana Sayfa
  2. Haber

Ucuz Uçak Bileti Bulmanın En İyi 9 Yolu

0

Gelişmekte olan imkanlar ve yeni açılan havalimanları sayesinde ucuz uçak bileti arayan kişilerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Havalimanlarının artmasının yanında, uçak firmalarının da artması ile birlikte daha uygun fiyatlara uçak bileti bulabilme şansı elde edilmektedir. Ucuza bilet bulma imkanının arttırmasının yanında, havalimanlarının artması ile bir birlikte dünyanın dört bir tarafına rahat ve kısa süre içerisinde gidilebilme imkânı olmaktadır.

İş veya gezi amacı ile sık sık uçak ile yolculuk yapan kişilerin, ekonomik açıdan daha uygun fiyatlara seyahat edebilmek için arayışları sürmektedir. Biletin alınması ile birlikte akla gelen birçok soru olmaktadır. Bu sorular arasında acaba bilet fiyatı uygun muydu? Almış olduğum bilet fiyatından daha ucuza bileti alabilme şansım var mıydı? Bu ve buna benzer birçok soru için yazımızın içerisinde bilgi vereceğiz. Yazıyı okuduktan sonra seyahat için uçağa ihtiyaç duymanız halinde ucuz uçak bileti bulmanız ve ekonomik açıdan daha avantajlı yolculuklar yapmanız mümkün olacaktır.

Planlama Önemi
Uçak ile seyahat edeceğiniz zaman, gidecek olduğunuz yeri daha önceden planlamanız ve buna uygun şekilde seyahat edeceğiniz günden çok daha önce biletinizi almış olmanız gerekir. Seyahat edeceğiniz gün alacak olduğunuz bilet ile planlamanızı yapmış olduğunuz seyahat için önceden aldığınız bilet arasında fiyat farkı olacaktır.

Ucuza Bilet Zamanı
Ucuza bilet bulmanın bir diğer yolu da bilet fiyatlarının uygun olacağı zamanları bilmenizden geçer. Uçaklar için bu zaman genelde hafta içi veya uçuşlara ilginin azaldığı dönemlerdir. Uçuşlara olan ilgi ise genelde kış aylarında azalır. Yazın seyahatlerin artması, genelde tatil sezonunun açılması ve okulların bitmesine denk geldiği için kış ayına göre uçak biletleri çok daha pahalı olacaktır. Haftalık bazda bakıldığında ise hafta sonu bir yerlere gitmek isteyen kişilerin sayısı, hafta içi seyahat etmek isteyen kişilere oranla çok daha fazla olmaktadır. Bu durumlar uçak bileti fiyatı incelendiği zaman maddi olarak azımsanamayacak ücret farklarının oluşmasına neden olmaktadır.

Uçuş Saati ile Otel Fiyatına Son
Ucuz uçak bileti bulmak, ekonomik olarak daha uyguna uçmanızı sağlar. Fakat uçuş sonrası masraflar da kişinin bütçesini zorlayabilmektedir. Uçuş sırasında ücretin daha az olması için saat sabah 8 ile 10 arası ve akşam 17 ile 19 arası bilet fiyatının daha fazla olacağı için uçuş için belirlenecek saatin bu saat aralıklarında olmaması gerekir. İkinci adım olarak ise uçaktan indikten sonraki ödenecek olan ücretler düşünmeli ve seyahatiniz için alacağınız ucuz uçak bileti, akşam saatinde olmalıdır. Bu sayede uçakta uyuma şansınız olacak ve uçaktan indiğiniz zaman da vardığınız ülkede sabah olacağı için otele ekstradan uyumak için para ödemek zorunda kalmamış olacaksınız. Özellikle gezi için seyahat eden kişilerin tercih edebileceği bir yöntem olarak, gece yolculuğu kişinin ekonomisine katkıda bulunabilir.

Alternatif Havalimanları
Uçak bileti fiyatı yapılan işlemlere göre değişiklik göstermektedir. Burada kastetmiş olduğumuz işlem ise sefer sayısı ve inilecek olan havalimanının seçilmesidir. Genelde uçaklar aktarmalı olarak varacağınız noktaya seyahat ettiği zaman bilet fiyatı %30 ila %40 aralığında değişiklik gösterecektir. Bunun yanında şehir merkezine yakın havalimanına olan uçuşlar için de bilet fiyatlarında normalden daha fazla fiyat istenecektir.

Havayolu Firmaları Üyeliği
Ucuz uçak bileti almanın bir diğer yolu olarak hava yolu firmaları üyeliği tercih edilebilir. Bu tercihte bulunacak olan kişinin iş, seyahat veya farklı durumlar nedeni ile sık sık uçuş yapması çok daha avantajlı olacaktır. Havayolu firmalarının bazı dönemlerde kendi üyelerine sunmuş olduğu fırsatlar ile daha ucuz fiyatlara bilet satışı yapmaları mümkün olmaktadır. Bu kampanyaları üyelerinin mail adreslerine göndererek, kampanya tarihleri arasında uçuş yapacak olan üyelerin daha uygun fiyatlara seyahat etmesini sağlamaktadırlar.

Tek Yön Ayrıcalığı
Ucuz bilet uçak seyahatleri için sık sık araştırılan konular arasındadır. Fakat bazı ufak detaylar seyahat edilecek kişiler tarafından bilinmeyebiliyor. Tek yön ayrıcalığı ise seyahat edecek kişinin gidiş ve geliş bileti yerine sadece gidiş bileti almasını tavsiye etmektedir. Bu tavsiyenin altında yatan asıl amaç ise firmaların gidiş ve geliş biletleri için belirlemiş olduğu taban fiyatlar ile sadece gidiş veya sadece dönüş için belirlemiş olduğu fiyatlarda değişiklik olmasından kaynaklı bir durumdur. Seyahat için giderken tek yön bileti alınıp, gelişte de aynı firmadan tekrardan bilet alınması veya farklı firmadan daha uygun bilet bulunursa alınması, seyahatte uçak bileti için ödenecek olan ücretin daha az olmasını sağlar.

Yerine Göre Aktarmalı Uçuş
Ucuz uçak bileti almak isteyen kişilerin aktarmalı uçuşu seçmeleri halinde kimi zaman daha uyguna bilet bulmaları mümkün olacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken, firmanın aktarmayı yaptığı için bilet fiyatını daha da düşürüyor mu yoksa daha pahalı hale mi getiriyor kısmıdır. Kimi firmalar varılacak olan şehre inmeden önce farklı bir şehre inip aktarmalı uçuş ile yolcularını asıl varılması gereken şehre ulaştırmaktadır. Bu uçuşlar her ne kadar zaman açısından daha fazla sürse de firmanın daha uygun fiyata bileti yolculara satmasını sağlamaktadır.

Arama Motorlarının Kullanımı
İnternet üzerinden araştırma yapıldığı takdirde ucuza bilet bulma şansı daha çok olmaktadır. Bilet satışı için arama motorlarında bazı siteler mevcuttur ve bu siteler normalden daha uygun fiyatlara bilet satışı yapabilmektedirler. Fakat internet üzerinden bilet almak isteyen kişilerin dolandırıcılık yapmak amaçlı kurulan taklit sitelere dikkat etmeleri gerekir.

Düşük Bütçeli Havayolu Firmaları ile Ucuzluk
Ucuz uçak bileti almak isteyen kişiler için son yıllarda yaygınlaşmaya başlayan düşük bütçeli firmalar ile seyahat imkânı sunulmaktadır. Bu firmaların bilet fiyatının daha ucuz olmasındaki nedeni ise bagaj hizmeti ve yemek hizmetlerinin bulunmamasından kaynaklanır.

Yorum Yap