Alınan tedbirler neler?
  1. Ana Sayfa
  2. Haber

Alınan tedbirler neler?

0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen bakanlar kurulu toplantısında, tüm dünyada 2. dalganın yaşandığı Koronavirüs pandemisine ilişkin yeni kısıtlamalar getirildi. Buna göre hafta içi her gün, saat 21:00 ile 05:00 arasında genel sokağa çıkma yasağı ilan edilirken, hafta sonu ise cuma akşamı saat 21:00’den Pazartesi saat sabah 05:00’e kadar kısıtlama kesintisiz devam edecek.

Koronavirüs pandemisi hakkında bilgi sahibi olan yetkililer, gün geçtikçe artan vaka sayısının tehlikeli bir boyuta ulaştığını ifade ediyor. Virüsün özellikle de kış aylarında daha ağır geçeceği düşünülürken, covid 19 nedeniyle hayatını kaybeden insan sayısı da pik noktasına ulaştı. Alınan tedbirler kapsamında, temaslı hasta sayısının düşürülmesi ve giderek azalan yoğun bakım kapasitesinin taburcu hasta sayısını arttırarak iyileştirilmesi amaçlanmaktadır. İlerleyen süreç içerisinde yasak sürelerinin genişletilmesi de ihtimaller arasında yer alıyor.

Elbette ki daha sıkı tedbirlere ihtiyacı olan şehirler de söz konusu. İllerdeki pandemi kurullarından alınan bilgiler, vaka sayılarının ciddi oranda yükselişe geçtiği yönünde. Gaziantep, Diyarbakır, Ankara ve Karadeniz Bölgesi’ndeki birçok ilde sokağa çıkma kısıtlamalarından sonra, seyahat kısıtlamasının da yeniden başlayacağı düşünülmektedir. İlan edilen yasaklar, insan sağlığının korunması, virüs yayılımının durdurulması, 65 yaş ve üstü kişilerin yanı sıra kronik hastalığı bulunanların da korunma altına alınması açısından büyük bir öneme sahip!

Gerçekleştirilecek olan kısıtlama ile insanların toplu şekilde aynı ortamda bulunarak, virüsü yayması engellenmiş olacak. Koronavirüs taşıma potansiyeli yüksek olan 20 yaş altı grubun evde kalması da salgındaki artışın önlenmesi adına gerekli bir tedbir! Ayrıca maske, mesafe ve temizlik konularında yeterince bilinçli tavır sergilemeyen insanların toplum açısından risk oluşturmasına, getirilen sokağa çıkma kısıtlamaları engel olacaktır. Ancak yasakların ekonomik boyutları da söz konusu!

Sürekli ve uzun süreli sokağa çıkma kısıtlamaları piyasadaki para akışını durduracağından, uzun vadede uygulanabilirlik sağlanamayacağına işaret ediyor. Yapılan değerlendirmeler kısıtlamanın en fazla 1 ay süreceği yönündedir. Bilim kurulu, alınacak yeni tedbirlerle virüsü yayılma hızını azaltacağı kanaatindedir. Kurulun ana gündemi olan Koronavirüs salgını kapsamında yeni yasakların gelip gelmeyeceği ise hala tartışılıyor.

Yorum Yap