Ehliyet ve Pasaport Ücretlerine Zam Geldi: Yeni Fiyatlar Ne Olacak?
  1. Ana Sayfa
  2. Haber

Ehliyet ve Pasaport Ücretlerine Zam Geldi: Yeni Fiyatlar Ne Olacak?

0

Vergi ve harç tutarları her yıl sonunda güncelleniyor. 2020 yılı sonu itibariyle vergi ve borç tutarları %9,11 tutarında artış gösterecek. Ehliyet ve pasaport vb. gibi her alanda etkisini hissettirecek olan harçların yeniden değerlendirme oranı da resmileşmiş bulunuyor.

İlgili kurumlar ve yöneticilerin bir araya gelerek vergi ve harç güncellemeleri hususundaki rakamlar açıklandı. Her yıl olduğu gibi yapılan yeni değerlendirmeden sonra vergi ve harç tutarlarında artış gerçekleşti. Bu yıl da artış %9,11 olarak açıklandı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’nın Resmî Gazete’de yayımlanan Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’yle beraber yeniden değerlendirme oranı resmileşti. Yapılan açıklamada %9,11’li oran 2020 yılının son geçici vergi döneminde geçerli olacağı duyuruldu.

Ehliyet ve Pasaport Harçları Ne Kadar Oldu?

Yapılan yeni vergi ve harç değerlendirmelerinden sonra 2020 yılında 751,70 lira olan B sınıfı ehliyet harcı, 2021 yılından itibaren 820,10 TL olacak. A sınıfı ehliyet için ödenecek harç tutarı ise 249,30 liradan 272 liraya yükselecek. Tıpkı A ve B sınıfı ehliyette olduğu gibi diğer ehliyet gruplarında da benzer oranda fiyat artışı kendisini gösterecek.

Pasaport harçları ise pasaportların geçerlilik süresine göre değişkenlik gösterecek. Yapılan yeni değerlendirmeden sonra süreli 6 ay olan pasaportların 226,20 Türk lirası, 1 yıl olan pasaportların 332.10 Türk lirası, 2 yıl olan pasaportların 542,20 Türk lirası ve 3 yıl olan pasaportlar için 770,20 Türk lirası olarak güncellendiği duyurulmuştur. 3 yıldan daha uzun süreli pasaportlar için alınacak harç bedeli ise 1085,40 Türk lirası olacaktır.

Artış oranlarının %9,11 olarak belirlendiği duyurulmuş olsa da oran kesinleşmedi. Cumhurbaşkanı yetkileri arasında yeniden değerlendirme oranını belirleme yetkisi de söz konusudur. Bu yetki doğrultusunda belirlenen oran yarısı kadar artabileceği gibi yüzde 20 oranında da indirilebilmesi söz konusudur.

Harçlar ve Vergiler Belli Oluyor

Vergi ve harç oranlarındaki yeni güncellemeler motorlu taşıtlar vergisinde de gerçekleştirilmişti. Güncellemelerden sonra her segment araç için ödenecek olan yeni MTV oranları da belli olmuştu.

2021 yılında, vergi ve harçlara ek olarak idari para cezaları da benzer bir şekilde artış gösterecektir. Yapılan değişikliklerin yakın zamanda açıklanacağı öngörülmektedir.

Yorum Yap