Neden Hemen Tasarruf Edip Birikim Yapmalısın?
  1. Ana Sayfa
  2. Haber

Neden Hemen Tasarruf Edip Birikim Yapmalısın?

0

Geçmişten bugüne insanoğlunun ihtiyaçlarını giderilebilmesi için birikim yapması gerekmektedir. Ticaret, göçler ve çeşitli medeniyetlerin birbiri ile olan iletişiminde etkili olan en önemli faktörlerden birisi ihtiyaçlar ve bu ihiyaçların giderilmesi adına kazanılan paradır. Ihtiyaçların giderilmesi ve kişinin kendisi için gerekli olana sahip olması adına ise yeri geldiği zaman tasarruf etmesini bilmesi ve az miktarlarda da olsa birikim yapmaya başlaması gerekir.

Bu yazımızda sitemizi ziyaret eden kişilere, gerektiği hallerde ihtiyaçlarınızı karşılayabilmek adına sahip olmanız gereken paranın nasıl kullanılacağını ve ne şekilde değerlendirilebileceğini sizlere açıklayacağız.

insanların çalışmaları ve vermiş oldukları emek neticesinde kazanmış oldukları para, kazanıldığından çok daha rahat bir şekilde harcananabilmektedir. Bu süreç içerisinde kişinin kontrollü harcama yapmayı ve parasını yönetebilmeyi öğrenmesi gerekir. Olmadık zamanda ortaya çıkan sıkıntılar sonrasında maddi olarak sıkıntı çekmediğiniz zamanlarda yapmış olduğunuz birikim sizler için kurtarıcı niteliğinde olabilir. Peki neden mi birikim yapmalısınız?

Beklenmedik Durumlara Karşı Hazırlık
Maddi olarak sıkıntı yaşamayan kişiler bile kimi zamanlar farklı farklı faktörlerin de etkisi ile beklenmedik durumların içerisinde kalabilirler. İnsanların elde etmek için çalıştığı para, ne kadar çok kazanılırsa o kadar fazla harcanacak yeri bulunmaktadır. Bir iş adamı ile bir memurun harcamış oldukları miktar ne kadar farklı olsa da her ikisinin de yaşamlarını sürdürmek için yapacakları harcamalar haricinde kenarda tutabilecekleri paraları bulunmaktadır. Bu durum aynı şekilde gençler için de geçerlidir. Sahip olunan miktar ne ise o ay içerisinde genç bir kişinin harcaması belirlenir. Bu harcamaları kısmak ve birikim kısmını da düşünmek ise biraz da gencin marifetine kalmaktadır.

Birikim yapmak için çok yüksek meblağlarda paralar kazanmaya gerek yoktur. Az yada çok para kazanan herkes, kazanmış olduğu gelirden kenara belirli bir miktar ayırmalıdır. Dünyada yaşanan krizler, enflasyonlar ve devletleri etkileyen savaşlar sonucunda ortaya çıkan birçok sıkıntı olmaktadır. Tüm bu durumlar ekonomiyi etkilemekte ve bu durum da doğrudan kişilerin maddi gücünü etkilemektedir.

Saymış olduğumuz nedenler neticesinde çıkan kıtlıklar ve stoklarda yaşanan sıkıntılar ile birlikte fiyatların yükseldiği her zaman yaşanılan ve bilinen olaylardandır. Böylesi süreçlerde kendiniz veya ailenizin yaşamını zorlaştırmadan hayatınızı devam etmek için iyi zamanlarda tasarruf yapmaya başlamanız gerekir.

Ufak Miktarlar ile Hedefe
Özellikle öğrenciler için geçerli olan bu kısımda, biriktirilen ufak miktarda denilebilecek paralar ile zor zamanlar için para birikimine başlanmalıdır. Biriktirilen para zor zamanların yanında, mezuniyet sonrasında gençler için yeni fırsatları değerlendirmek için de kullanılabilir. Az miktardaki para ile hayata tutunmayı başarabilen öğrenciler, zamanı geldiğinde kenara ayırmış olduğu paralar ile çok daha iyi şeyleri yapabilme imkanını elde edebilmektedirler.

Sürekli Gelişim
Hayat boyu yaşam içerisinde öğrenilecek birçok şey bulunmaktadır. Fakat yeni seylerin keşfedilmesi ve öğrenilmesi için bazı imkanlara sahip olunması gerekebilmektedir. Kimi zaman internetin sağlamış olduğu kolaylık ile sadece dijital dünyadan gelişim olabileceği gibi kimi gelişim yolları için de maddi olarak imkanının bulunması gerekmektedir. Sahip olunan bu maddi imkanlar ile yeni kazanımların elde edilmesi ve yeni kültürlerin keşfedilmesi imkanı elde edilebilmektedir. Aynı zamanda bu imkanlar ile bilgi ve birikim gelişirken, yeni etkinliklere katılıma imkanı da oluşmaktadır.

Günümüzde seyahat etmek, yeni yerler keşfetmek ve yeni kültürleri tanımak için maddi gücün olması gerekmektedir. Bunların tamamını yapabilme imkanının maddi güce dayanmasından dolayı birçok kişi kendisinin bu imkanlara sahip olmadığı hakkında düşünceye sahip olabilir. Fakat yapılan küçük miktardaki tasarruflar sonucunda tüm bunları yapabilme imkanını elde edebilirsiniz. Yapılan bu birikimler sonucunda kendinizi geliştirme imkanına sahip olacak ve daha önceki yapmış olduğunuz birikimler için kendinizle gurur duyacaksınız.

Doğru Tasarruf; Kaliteli Yaşam
Kaliteli bir yaşam için yapılan tasarrufların olması gerekir. Her ne kadar gençlik döneminde bütün etkinliklerde ve sosyal yaşama dair ortamlarda bulunmak istenilse de birikim yapmayı tercih eden kişilerin bu tür yaşamın içerisine çok girmemesi ve sosyal yaşamı için gereğinden fazla maddi harcama yapmaması gerekir. Bir sürü zahmet ile çalışılan ve elde edilen paranın kullanımı için bir planınızın olması, gelişiminize ve beklenmedik anlarda yaşamış olduğunuz sıkıntılardan kurtulmanıza yardımcı olur.

 

Yorum Yap