Evde Okunabilecek Kitaplar
 1. Ana Sayfa
 2. Haber

Evde Okunabilecek Kitaplar

0

Dünya çapında yayılan koronavirüs sebebiyle evlerde kalınan şu günlerde yapılabilecek en verimli aktivitelerin başında kitap okumak gelir. Boş zamanlarda kişinin kendisini geliştirmesinin yanında okuma ve anlama becerilerini ilerletme gibi faydaları bulunan kitap okumak, oldukça önemli bir aktivitedir. Pandemi sürecinde evde okunabilecek kitaplar ile ilgili bir liste hazırlamak gerekirse;

 • Dorian Gray’in Portresi: Kendisi yerine tuval üzerinde çizili olan portresin yaşlanmasını dileyen ve dileği gerçek olan yakışıklı ve narsist bir adamı konu alır. Aynı zamanda bu adam, dileğinin gerçekleşmesiyle birlikte yoldan çıkmış ve güzellik tutkunu birine dönüşmüştür. Pandemi sürecinde kitap önerileri arasında son derece popülerdir.
 • Incognito & Beynin Gizli Hayatı: Hayatımız boyunca yaptığımız, hissettiğimiz veya düşündüğümüz şeylerin büyük bir bölümünün asıl biz yerine başka bir biz tarafından yönetildiği ve yönlendirildiği gerçeğini ürkütücü ancak berrak bir şekilde ortaya koyar.
 • Gör Beni: Kişisel gelişim içerisinde farkındalığın oldukça önemli bir yeri olduğunu kurgu içinde anlatmayı başaran kitap, aynı zamanda büyük bir aşk hikayesini de okuyucuya aktarır. Hayatın gerçeklerini insan olmanın erdemliği üzerinden okuyucuya aktarır. Evde okunacak kitap önerileri arasında bu ismi mutlaka duyarsınız.
 • Yabancı: İşlemiş olduğu bir suçun yanı sıra asıl duygularını belirttiği ve toplumun istediği kalıplar içine girmeyi reddeden yabancı aracılığıyla 20.yüzyıl insanının yabancılaşma sürecini konu alan eser, çok ses getiren yapıtların başında gelir.
 • Bülbülü Öldürmek: Amerika’da ırkçılık ve ön yargının getirdiği olumsuzluklar ile haksız yere suçlanan bir zenciyi savunmak için hayatındaki pek çok şeyi riske atam bir adamın yaşadıklarının küçük çocuğun gözünden anlatıldığı kitap, tüm zamanların en sevilenleri arasında yer almayı başarır.
 • İnsan Neyle Yaşar?: İnsanın özünde bulunan iyilik, hırs, açgözlülük ve sevgi kavramlarını ele alan eser, insanın kendisine dışarıdan bakabilmesine ve belki de hayatı için oldukça önemli olan sorularla yüzleşebilmesine olanak sağlar.
 • Beyoğlu’nun En Güzel Abisi: Romanda Beyoğlu semtinde bulunun Tarlabaşı’nda bir erkek cesedinin ortaya çıkması ile birlikte gelişen olaylar anlatılır. Detaylı biçimde işlenen cinayet araştırması, kurgusal bir karakter olan komiser Nevzat’ın ağzından okuyucuya aktarılmıştır.
 • Simyacı: İspanya’da sıradan bir hayat yaşayan çobanın kendi hazinesini bulma amacıyla Mısır piramitlerine doğru yol almasını anlatan kitap masalsı bir öykü türündedir. Çobanın aramış olduğu hazine, insanın kendi kaderine nasıl ve ne şekilde çizebileceği, gerçek mutluluğa nasıl ulaşacağı gibi sorulardan oluşur. Kısıtlamaların olduğu şu günlerde evde okunabilecek kitaplar listenize bu eseri de ilave edebilirsiniz.
 • Uçurtma Avcısı: Eser, Emir ve Hasan isimli iki çocuğun aralarındaki sınıf farkına rağmen dostça büyüyebilmelerini konu alır. Emir, zengin iş adamının oğlu iken Hasan o adamın yanında çalışan hizmetçinin oğludur. Bu gerçek dostlukla birlikte önemli konulara da yer veren kitap, zamanının en çok satanları arasında bulunur.
 • İki Şehrin Hikayesi: Fransız Devrimi’nin yaşandığı dönemde Londra ve Paris’te geçen roman, zindandan kurtulan bir doktorun kendisine yeniden yaşam kurabilmek için Londra’daki kızıyla buluşmasını esas alır. Ancak o esnada Paris’te yaşanan olaylar onların isteklerine engel olur. Öte yandan da Londra’da onları bekleyen güzel günler vardır. 2021 kitap önerileri için araştırma yaptığınız zaman bu eser büyük ihtimalle karşınıza çıkar.

Yorum Yap