Su Kıtlığı ve Tarım Haftası
  1. Ana Sayfa
  2. Haber

Su Kıtlığı ve Tarım Haftası

0

Tarım haftası her yıl 8-14 Ocak tarihleri arasında kutlanıyor. Tarım haftasında tarım alanında verilen eğitim ve öğretim düzeyi gündeme geliyor. Orta öğretimlerde görülen tarımsal eğitimler, önlisans ve lisans düzeyinde yapılan tarımsal etkinlikler göz önüne geliyor. Tarımcıların canla başla çalıştığını ve ülkemize olan katkılarını her sene kutlanan Tarım Haftası sayesinde daha iyi anlamak mümkün. Hele ki su kıtlığının yaşandığı son zamanlarda tarımcılık yapmak bir hayli zorken tarımcıların verdiği emeği göz ardı etmemek gerekir. 

Su Kıtlığı Nedir?

Dünya üzerindeki tatlı su kaynaklarının ihtiyaçları karşılayamayacak düzeyde azalış göstermesine su kıtlığı adı verilir. Dünyada 43 ülkede 800 milyondan fazla insan su kıtlığı yaşıyor. Su kıtlığı en çok Orta Doğu bölgesinde kendini gösteriyor. Fırat ve Dicle nehrinde de su kıtlığı görüldüğü için Türkiye’yi de su sorunu yakından etkiliyor. Devletler arası su kıtlığı yaşandığı için çeşitli sıkıntılar ortaya çıkıyor. Bu sıkıntılar en çok tarımcılığı etkiliyor ve böyle devam ederse ileride ülkeler arası savaş çıkacağı endişe ediliyor. 

Su kıtlığının daha da ilerlememesi için vatandaşların suyu daha idareli kullanması gerekiyor. Gereksiz yere suyu açık bırakmak, gereksiz yere suyu bolca harcamak var olan su kıtlığının daha da ilerlemesine yol açacak. Bununla birlikte yağmurların artması bekleniyor aksi taktirde barajlarda ve nehirlerde daha da çok su kıtlığı görülebilir. 

Yorum Yap