Stajınızın İlk Haftasında Tüm Gözleri Üzerinize Çevirecek 5 Yöntem
  1. Ana Sayfa
  2. İş ve Staj Fırsatları

Stajınızın İlk Haftasında Tüm Gözleri Üzerinize Çevirecek 5 Yöntem

0

Staj dönemizin başlamasına ramak kaldı. Hatta yakın çevrenizden bazı kimseler, iş hayatına atıldı bile. Sizler de iyi bir şirkette, kendinizi geliştirmenize olanak yaratacak olan bir staj yapacaksanız, daha stajınızın ilk haftasında tüm gözleri üzerinize çevirmeyi başarmalısınız. Staj yapacağınız kurum çalışanları ve yöneticilerine kendinizi doğru tanıtabilmeniz, hünerlerinizi gösterebileceğiniz ve de iyi bir izlenim oluşturabilmeniz için ilk hafta çok önemlidir. İşte merak edenler için stajınızın ilk haftasında tüm gözleri üzerinize çevirecek 5 yöntem;

1 İşe Erken Gidin ve Geç Çıkın

Yöneticilerin sizlerden beklediği gibi dakik olmanız çok önemlidir. Genel olarak başarılı stajyerler, işin başlangıç saatinden daha erken geldiklerinde olumlu yönde bir izlenim oluşturabilmektedirler. İş yerindeki ilk gününüz için, ilk hafta ya da tüm staj süresi boyunca işe erken gitmeniz ve geç ayrılmanız, işe olan ilginizi ve isteğinizi gösterecek bir husus olarak karşınıza çıkacaktır.

 

2 İş Yerindeki Herkesle İyi İlişkiler Kurun

İlk hafta, şirketteki herkese tanışmanız ve onlarla iyi ilişkiler kurmanız için çok iyi bir zaman dilimidir. Bu nedenle stajınızın ilk haftasında tanışabildiğiniz kadar çok insanla tanışın. Öyle ki, tanıştığınız insanlardan da bir sürü şey öğrenme imkanını vardır. Aynı zamanda kahve molalarında, öğle yemeği zamanında ya da işinizden arta kalan diğer boş vakitlerinizde iş arkadaşlarınızla güzel bir zaman dilimi geçirebilirsiniz. Bu tür ortamlarda iş arkadaşlarınızın deneyimlerinden faydalanabilir ve kendi deneyimlerinizi de onlara aktarabilirsiniz.

 

3 Ofisi Tanıyın

İş yerinde atmanız gereken en önemli üçüncü adım ise çalışacağınız ofisi en iyi şekilde tanımak olacaktır. Bu nedenle işin ilk haftasında ofisinizde tuvaletin, mutfağın ya da yemekhanenin nerede olduğunu öğrenmeniz gerekmektedir. Elbette ki daha ilk haftadan neyin nerede olduğunu bilmenizi kimse sizlerden beklemez. Fakat sürekli de bir şeylerin yerini sormanız kendinizi kötü hissetmenize neden olacaktır. Bu nedenle zamanınızın büyük bir bölümünü geçireceğiniz ofisi iyi tanımanız çok önemlidir.

 

4 Planlı Olun

İşe yeni başladığınızda, kimse sizden büyük bir proje üzerinde çalışmanızı beklemeyecektir. Bu durum bazı zamanlarda çok can sıkıcı olabilir. Fakat üretken bir çalışan olmanız için ilk olarak küçük projeler üzerinde çalışmalı, böylece de deneyim edinmelisiniz. Bütün küçük görevleri tamamladıktan sonra çok daha büyük projelerde de çalışmanız mümkün olacaktır. Başarılı bir çalışan olmak için ilk olarak bilgisayarınızı açın, masanızı hazırlayın ve formları doldurmaya başlayın!

 

5 Her Ne Olursa Olsun Pozitif Olun!

İşin yalnızca ilk haftasında değil, çalışma süreciniz boyunca olabildiğince pozitif olmak zorundasınız. Çünkü çalışma arkadaşlarınız ve yöneticileriniz sizlerin tavırlarına çok dikkat etmektedir. Kesinlikle iş yerinde tartışmayın ve olumsuz konuşmamaya özen gösterin. İş yerinde ne kadar pozitif olursanız, o kadar iyi vakit geçirmeniz de kaçınılmaz olacaktır.

Yorum Yap