Hayatı Düzene Sokmak İsteyenler İçin: 1-3-5 Kuralı
  1. Ana Sayfa
  2. Haber

Hayatı Düzene Sokmak İsteyenler İçin: 1-3-5 Kuralı

0

İnsanlar kendilerini geliştirmek ve yaşamlarına en iyi standartlarda devam edebilmek adına, yoğun bir şekilde çalışmaktadırlar. Okul, sınavlar, iş yoğunluğu, projeler derken, elbette ki kişisel gelişimimizi de aksatmamak zorundayız. Sosyal hayatımızdan ödün vermeden, hayatımızı düzene sokmak ise oldukça zor! Çünkü her işin kendisine göre ayrı bir önem var! Bu nedenle de önceliklerimizi belirlerken zorlanıyor ve kendimizi bir anda karmaşa içerisinde buluyoruz. Hayatını düzene sokmak isteyenler için 1-3-5 kuralı gerçekçi ve işe yarar bir teknik olarak karşımıza çıkıyor. Peki 1-3-5 kuralı nedir ve nasıl uygulanır? Neden 1-3-5 kuralını hayatımıza empoze etmeliyiz? İşte detaylar…

1-3-5 Kuralı Nedir

Oldukça sistematik bir düzen olarak insan hayatını kolaylaştırıcı etki yaratan 1-3-5 kuralının temel amacı üretkenliği artırmaktır. Temel olarak ise günlük bazda yapılması gereken işlerin büyüklüğüne ve önemine göre sıralamak ve hayatımızda etkin bir şekilde uygulamaya geçirmektir. Bu kural kapsamında 9 tane görev listelenir. Görevlerin önem sırası 1 çok büyük, 3 orta büyük ve 5 tane de küçük görev şeklinde olmaktadır. İnsanlar bu kurala uygun bir şekilde günlük olarak 9 görevi yerine getirmektedirler.

1-3-5 Kuralı Nasıl Uygulanır

1-3-5 kuralı üzerinde çalışılan çok fazla iş olması durumunda sıkça tercih edilmektedir. Peki 1-3-5 kuralı nasıl uygulanır? Bu kuralı uygulamak için üzerinde çalışan konuları öncelik sırasına göre düzenlemeniz gerekmektedir. Gün içerisinde yalnızca 9 görev yerine getirilir. En önemli 1 görev, orta derecede önemli 3 görev ve de daha az olan 5 görev gün sonuna kadar mutlaka tamamlanmalıdır. Kuralın başarılı bir sonuç ortaya çıkarabilmesi için gün içerisinde tüm görevlerin tamamlanmasına özen gösterilmelidir. Böylece hayatınızı belirli bir periyodik bir düzene oturtarak, daha düzenli hale getirmeniz de oldukça kolay olacaktır.

1-3-5 Kuralını Neden Kullanmalısınız

1-3-5 kuralı son zamanlarda hayatını düzene sokmak isteyen hemen herkesin tercih ettiği bir yöntem olmuştur. Peki 1-3-5 kuralını neden tercih etmeli, neden kullanmalısınız? Öncelikle bu kuralla birlikte gün içinde yapmanız gereken görevleri kendiniz seçecek ve önemine göre sıralayabileceksiniz. Böylece yapılması gereken iş size bir başkası tarafından verildiğinden değil, siz yapmayı tercih ettiğiniz için yapmış olacaksınız. Bu da yapılacak olan işin değerinin artmasına ve işin daha kaliteli, daha özenli bir şekilde tamamlanmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca, 1-3-5 kuralı ile gün içerisinde yapılacak olan işler öncelik sırasına göre tamamlanır. Böylece ilerleyen süreç içerisinde görevlerin teslim tarihlerinin de gecikmeden bitirilmesi mümkün hale gelecektir. 1-3-5 Kuralının bir diğer önemi ise yapılacak olan işin önemine göre değerlendirilmesine imkân yaratıyor olmasıdır. Yapılacak olan iş büyüklüğüne ve önem sırasına göre yapıldığında süreyi daha dengeli bir şekilde kullanmak da kaçınılmaz hale gelecektir.

Yorum Yap