Yabancı Dil Öğrenmek Gençler İçin Sorun
  1. Ana Sayfa
  2. Haber

Yabancı Dil Öğrenmek Gençler İçin Sorun

0

Yabancı dil öğrenmek, Türkiye’deki gençlerin büyük çoğunluğu için bir sorun. Yabancı dilin hem ülke içerisinde hem de uluslararası alanda aktif olabilmek için gerekli olduğu günümüz şartlarında, yabancı dil öğrenmek için ne yapmalı sorusu kafaları sıkça meşgul etmektedir. Öğrencinin okulu bitirdikten sonra meslek sahibi olabilmesi için oldukça avantaj sağlamasını sağlayan yabancı dil, bir iş sahibi olan kişi için de kariyer basamaklarını hızla tırmanmak ve çalışmış olduğu alanda yeni fırsatlar yakalayabilme şansını elde etmesini sağlamaktadır. Sadece iş hayatı için değil öğrencilik zamanında da Erasmus ve gönüllü olarak gidilen gençlik projeleri sayesinde İngilizcesini geliştiren kişiler, yurtdışında yeni kültürleri keşfetme şansını elde ediyor. Peki bu kadar avantajın olmasına rağmen gençler yabancı dil öğrenmekte neden bu kadar zorluk yaşıyor?

Dünyanın kabul ettiği ve uluslararası dil olarak bilinen İngilizce öğrenim kısmı, Türkiye’de yaşayan gençler için biraz zorlu olabiliyor. Ülkede gençlerin ilkokuldan itibaren yabancı dil öğrenebilmeleri adına eğitim verilmekte ve bu süreç lise sonuna kadar devam etmektedir. Aynı zamanda üniversitede de yabancı dil dersi verilmektedir. Fakat yıllar alan bu eğitimin sonucunda Türkiye’deki gençlerin büyük çoğunluğu İngilizce konuşmayı bırakın, İngilizce olarak konuşulanları dahi anlamakta zorluk çekiyor. Türkiye’nin yabancı dil ile ilgili gerçeklerini bu yazımızda ele alacağız.

Eğitim Sorunu
Bunca sene verilen eğitimden sonra yabancı dil öğrenmek için ne yapılmalı sorusu sormuyorsa, verilen eğitimin yeterli olmadığı veya eğitim sisteminde yabancı dil için sorunların olduğu düşünülür. Eğer toplumda birçok kişi öğrenirken arada az sayıda kişinin yabancı dil öğrenemediği toplum görülüyorsa, eğitimden daha çok kişilerle alakalı yabancı dil sorunu vardır. Türkiye’de ise bu durum tam tersi olarak toplumun büyük çoğunluğunda yabancı dil sorunu bulunmaktadır.

Yabancı dil küçüklükten itibaren sevilmesi gereken ve öğrencinin kendi isteği ile yeni bir dil öğrenme çabasına girmesini sağlayarak çok daha kolay bir şekilde öğrenilebilmektedir. Bunu sağlayabilmek için yabancı dil öğrenmek için filmler ve diziler bulunmaktadır. Küçük yaştan itibaren eğlenceli bir şekilde yabancı dil öğretilmeye çalışıldığı takdirde, öğrencinin farklı dillere olan bakış açısı değişecek ve yabancı dili öğrenmek için öğrenci gayret gösterecektir. Bunun yanında verilen eğitimin kalitesi de düzeldiği takdirde, yabancı dil öğrenmek için gayret gösteren öğrenci sayısında artış olacak ve buna bağlı olarak da ülkede yabancı dili bilen kişi sayısı bilmeyen kişi sayısından çok daha fazla hale gelecektir.

Yabancı Dil Öğrenmek
Yabancı dil öğrenmek isteyen öğrenciler, eğitim verilen okullardaki öğretmenlerin asıl ana dillerinin İngilizce olması gerektiğini savunmaktadır. Bu sayede verilen eğitimin daha kapsamlı olabileceğine inanılıyor. Aynı zamanda yurtdışı imkanlarının çok daha avantajlı olması ile öğrenciler yurtdışına çıkarak, İngilizcesini geliştirmek istiyor. Bunun için de yurtdışında kaldıkları süre boyunca öğrencilerin devletten maddi olarak beklentisi bulunmaktadır.

Çoğunluk Yabancı Dil Bilmiyor
Yabancı dil öğrenmek isteyen kişi sayısının Türkiye’de fazla olmasının asıl nedeni çoğunluğun yabancı dili bilmemesinden kaynaklıdır. Son açıklanan verilere göre Türkiye’de yabancı dili bilmeyen kişilerin ortalaması yüzde 81,8 olarak açıklandı.

İş Alımlarında Yabancı Dil Ön Plana Çıkıyor
Türkiye’de İngilizce öğrenim istenilen düzeyde olmadığı için işe girişlerde yabancı dilin avantajı çok daha fazla oluyor. Yabancı dile hâkim olan ve toplumun çoğundan daha avantajlı olan kişiler, iş hayatında çeşitli fırsatları yakalıyor. Yabancı dilin iş hayatındaki avantajları arasında:

  • Girilen işte daha hızlı yükselebilmek,
  • Maddi kazanç açısından daha yüksek gelirli işlerde çalışabilmek,
  • Çalışılan sektör alanında sadece Türkiye ile kısıtlı kalmayarak, yurtdışına da iş için açabilme imkânı bulunmaktadır.

Yorum Yap