Yurtiçi ve Yurtdışı Uçak Bileti Aldıktan Sonra Sosyal Medyada Paylaşmayın!
  1. Ana Sayfa
  2. Haber

Yurtiçi ve Yurtdışı Uçak Bileti Aldıktan Sonra Sosyal Medyada Paylaşmayın!

0

Yurtiçi veya yurtdışı uçak bileti alan kişilerin kimisi, biletlerini sosyal medya üzerinden paylaşmaktadırlar. Fakat sosyal medya üzerinden paylaşılan uçak biletinin fotoğrafı, uçak biletinin sahibi olan kişiyi bir hayli zor durumda bırakabilir. Birçok kişini yurt içi veya yurtdışı bilet fotoğrafının sosyal medya üzerinden paylaşılmasında ne gibi risklerin olduğunu merak etmektedir. Aslında bu sorunun cevabını duyduğunuzda çok fazla şaşıracaksınız. Herkes bilet kısmında yer alan adı ve soyadı kısmını gizlerken, gelecek olan asıl tehlike uçak biletindeki kodlamanın yer aldığı bölümdür. Bu bölümde düşündüğünüzden çok daha fazla bilginize ulaşabilme ihtimali bulunmaktadır.

 

Uçakla seyahat etmek istiyor ve araştırmasını yapmış olduğunuz uçak bileti yurtdışı adına en uygun bilet fiyatını bulduysanız, bileti yakın çevrenize hava atmak veya haber vermek için paylaşıyor olabilirsiniz. Amacınız ne olursa olsun uçak biletinize dair görüntüde yer alan barkod kısmı ile uçak biletinizden olabilirsiniz. Sadece uçak biletiniz ile olay biterse şanslısınız demektir. Tüm bunlar bir yazılımcı tarafından denenmiş ve tamamen şeffaf bir şekilde paylaşılmıştır.

 

Yurt dışı uçak bileti alan bir kişinin fotoğrafımda yer alan ve açıkça kullanıcıların görebildiği barkod sayesinde kötü niyetli kişilerin uçak biletinizi iptal edebileceği veya uçak biletinin günü ve saatinde değişiklik yapabileceği ortaya çıktı.

 

Barkod ile sadece bilete ait bilgiler değil aynı zamanda geçmiş uçuşlara ait bilgiler de ulaşılabiliyor. Aslında yurtiçi veya yurtdışı bilet bilgileri için kişinin adı ve soyadı kısmını kapatması ile kendinin güvende olduğunu düşünen kişinin bilgilerine barkod ile kolayca ulaşılabilmektedir. Bu barkod ile gizlenen adı ve soyadı kısımlarına ulaşır ve kişiye ait olan ve uçak firması tarafından barkoda yerleştirilmiş olan özel bilgilere de ulaşılabilmektedir.

 

Yurtiçi veya yurtdışı uçak bileti lan kişilerin sosyal medya üzerinden paylaşmış oldukları biletleri ile başlarına gelebilecek olaylar hakkında kısaca bilgi verdik. Fakat olay tamamen bunlarla sınırlı kalmayabilir. Bilgisayardan biraz anlayan yazılımcı veya biletinizi kötü amaçlar için kullanmak isteyen kişiler, ulaşmasını istemeyeceğiniz daha özel bilgilerinize de ulaşabilir. Bu bilgiler uçak firmasının barkodun uza yerleştirmiş olduğu bilgilere göre değişiklik göstermekle birlikte, biletinizde bulunan barkoddan şu bilgilerinize kesinlikle ulaşılabilmektedir:

Kredi kartınız,
Kimlik numaranız,
Ev adresiniz,
Telefon numaranız,
Uçuş bilgileriniz.

Bilgilerinizin güvende kalması için adı ve soyadı kısmının yanında, bilet üzerindeki barkod kısmını da gizleyebilir veya bilet paylaşımı yapmayabilirsiniz.

Yorum Yap