Yurtdışında Memleket Özlemi ve İlk Defa Yurtdışına Çıkmak
  1. Ana Sayfa
  2. Haber

Yurtdışında Memleket Özlemi ve İlk Defa Yurtdışına Çıkmak

0

Birçok kişi yurtdışında memleket özlemi çekmektedir. Fakat herkes ülkesine tekrardan dönememektedir. Kimi zaman ekonomik nedenler kimi zaman da çalışılan iş dolayısı ile yurtdışında kalkınmaya devam edilmesi gerekmektedir. Tüm bunların yanında, öğrenciler de yurtdışına çıkmak ve eğitimini yurt dışında tamamlamak istedikleri zaman, ülkeye istedikleri zaman dönmeleri mümkün değildir. Sonuçta tamamlanması gereken bir eğitim vardır ve ilk yurtdışına çıkılmak istendiği zaman, öğrenci sevincin yanı sıra bir taraftan da memleketini bırakmanın üzüntüsünü yaşamaktadır.

Yurtdışında kalmak bazen zorunluluk gereğidir dedik fakat bazı kişiler ise yurtdışında memleket özlemi ile yanıp tutuşmakta ve en sonunda dayanamayıp memleketine geri dönmektedir. Bu yazımızda yurtdışında olan ve memleketine geri dönmek isteyenlerin en basit yollar ile memleket özlemini gidermelerine yardımcı olacak etkili yolları söyleyeceğiz. Bu sayede kişi eğer herhangi bir yurtdışı dil okulu ile eğitime devam ediyor veya farklı sebeplerden dolayı yurtdışında kalması gerekiyorsa, özlemini gidermiş bir şekilde yurtdışında hayatına devam edebilir.

Aşağıda yer alan yöntemleri denemeniz size hiçbir şey kaybettirmeyecektir. Aksine yurtdışında memleket özlemi gidermeniz adına yardımcı olabilecek yöntemlerdir. Aynı zamanda bu yöntemler ile güzel vakit geçirmeyi de sağlamış olursunuz.

Memleket Özlemini Gidereceğinizi Düşündüğünüz Eşyaları Yanınıza Alın
İlk yurtdışına çıkmak istediğiniz zaman, memleketinize duyacağınız hasret çok daha fazla olacaktır. Bu duygunuza biraz da olsa engel olabilmek adına, yanınızda memleketten bazı eşyaları götürebilirsiniz. Bu eşyaların küçük olmasına özellikle dikkat etmeniz gerekir. Memleketinize ait hediyelik eşyalar, ufak atıştırmalıklar ve fotoğraf gibi eşyalardan, yiyeceklerden yanınıza alabileceğiniz gerçeğini unutmamakla birlikte, yurtdışı dil eğitimi alıyorsanız özellikle hediyelik eşya götürmeniz hem sizin hem de çevreniz için çok daha avantajlı olacaktır. Yalnınızda götürmüş olduğunuz hediyelik eşyayı en samimi olduğunuz arkadaşınıza verdiğiniz zaman, hem arkadaşlık ilişkiniz daha da pekiştirecek hem de sürekli beraber olduğunuz arkadaşınıza hediye verdiğiniz için yurtdışında kalmanız için bir neden daha oluşmuş olacaktır.

Olabildiğince Etrafınızdaki Güzellikleri Fotoğrafa Çekin
Yurtdışında memleket özlemi çekmenizin nedenleri arasında gitmiş olduğunuz yerdeki güzellikleri keşfetmemiş olmanıza da bağlı olmaktadır. Eğer yeterli imkânınız yoksa da çok fazla uzağa gitmenize gerek yok. Gitmiş olduğunuz ülke, daha önce keşfetmediğiniz birçok şey ile doldur. Ayrı bir ülkede bulunmamızın vermiş olduğu kültürel değişikliği de hesapladığımız zaman, fotoğraf ile kayıt altına alacağınız birçok yer bulunmaktadır. Eğer yurtdışı dil okulu için memleketimizden ayrıldıysanız, okul dışında arta kalan zamanlarınızda bulunmuş olduğunuz bölgeyi keşfederek, güzel vakitler geçirebilirsiniz. Etrafınızda görmüş olduğunuz güzellikler neticesinde, memleketinize duymuş olduğunuz hasret azalacak ve bulunmuş olduğunuz yerdeki güzel anılarınız daha ön plana çıkacaktır.

Yeni Arkadaşlıklar Edinin
Yurtdışında memleket özlemi yaşamamanın en iyi yolu yeni arkadaşlıklar edinmektir. Eğer sosyalleşmeyi seven bir kişiyseniz, çevrenizde bulunan kişiler ile yapacağınız arkadaşlık sonucunda çok daha rahat bir şekilde bulunduğunuz ortama alışabilirsiniz. Yeni edinmiş olduğunuz arkadaşlıklar ile birlikte sürekli olarak aktiviteler gerçekleştirecek ve ekstra olarak memleketinizi düşünmeye vaktiniz kalmayacaktır.

Günlük Program Yapın
Yurtdışı dil eğitimi, iş veya farklı bir sebep ile memleket dışındaysanız, memleketinizde yapmış olduğunuz günlük programları yapmaya özen gösterebilirsiniz. Buna örnek verecek olursak, sabah yataktan ilk kalktığınız anda güne spor ile başlayabilir ve gün içerisine derslerinizi yayabilirsiniz. Arta kalan vakitlerde de dışarıda zaman geçirmek için çeşitli planlar yapabilirsiniz. Bu sayede çok fazla boş vaktiniz olmayacaktır ve memleketinizi düşünmeye fırsat kalmayacaktır.

Yeni Mekanlar Keşfedin
Yurtdışında memleket özlemi çekmemek için en önemli şey vakit geçirmektir. Bu vakti de eğer yeni yerler keşfetmek ve farklı mekanlarda oturmayı seviyorsanız, çevrenizde bulunan park, kafe ve restoran gibi yerleri keşfederek geçirebilirsiniz. Aynı zamanda keşfetmiş olduğunuz bu yeni yerlerde de farklı arkadaşlar ile tanışma şansınız da olacaktır. Güzel vakit geçirdiğiniz sürece memleket hasretini unutacaksınız.

Yorum Yap