Geleceğin Mesleklerine Göz Atın
  1. Ana Sayfa
  2. Haber

Geleceğin Mesleklerine Göz Atın

0

100 yıldır meydana gelen teknolojik gelişmeler tarihsel süreçlerden daha hızlı olduğunu biliyor muydunuz? Evet bahsettiğimiz teknoloji son hızla gelişmeye devam ediyor. Bu sadece teknoloji ile sınırlı kalmamakla hatta beraberinde sosyal, kültürel, çevresel etenlerde oldukça etkili devam etmektedir. Bu ilerleme ile birlikte yeni meslekler oluşmakta ve gelecekte ihtiyaç duyulacak meslekler yaygınlaşmaya başlamıştır.

Geçirdiğimiz her yeni günde teknoloji hızla gelişmeye devam ediyor ve adını dahi bilmediğimiz, işlerimizi daha da kolaylaştıracak teknolojiler ortaya çıkmaya devam ediyor. Yapay zekâ ile tanışıyor, cihazlar teknolojilerden nasibini alarak son model hale geliyor.

Biz bu teknolojik cihazlarla tanışırken bazı meslek gruplarına ise veda etmek zorunda kalıyoruz. Bazı insan gücü işerini teknoloji devralınca tarihe karışması kaçınılmaz bir hal alıyor. Teknolojiden uzak kalan etrafımızdaki insanlara ise bazen mesleğimizden bahsederken zorlanıyoruz. Eskilerde kalan belli kalıplar artık yıkılmış ve yenilikler çoğalmıştır. Kökten bir değişime giriyoruz desek sizde aynı fikirde olur muydunuz? Kitaplardan, ansiklopedilerden hatta yaşlarını almış kişilerden eskileri dinleyerek öğrendiğimiz bilgiler artık bir tık uzakta. Biz böyleysek acaba bizden sonraki nesillerde durum ne hal alacak bu da herkesin merak ettiği bir soru.

Şimdi ise gelelim gelecekte adından çokça söz edilecek olan bazı mesleklere.

1 Mobil Uygulama ve Oyun Geliştiricisi:

Bu mesleği hayatımızda sık görüyoruz ama çok daha fazla göreceğimizi de söyleyebiliriz. Mobil uygulamalar ya da oyun geliştirenler; alışveriş, oyun, güvenlik, bankacılık işlemlerini, sağlık, müzik gibi birçok farklı alanda hizmet sağlarlar.

 

2 Finansal Yönetici:

Finans yöneticiler, finansal işlemlerin hazırlanması ve yönetilmesi süreçlerinde kendini gösterir. Şirket açısından önemi çok büyüktür. Bir şirket ya da kurumun finansal süreçlerini yönetir. Finans sektörü gelecekte çok önemli bir hale geleceğini düşünürsek finansal yöneticilerin de geleceğin aranan kişileri olacaktır.

 

3 Robot Koordinasyon Uzmanı:

Günümüzde üretim süreçlerinde genellikle robotlar kullanılmaktadır. Bu yüzden robotlar, yepyeni mesleklerle tanışmamız da aracımız olacaktır. Geleceğin meslek grupları içerisinde de robot koordinasyon uzmanları kesinlikle yerini alacaktır. Bu uzmanlar robotların bakım, onarım işlerini yapacak ve etkili çalışma koşullarını değerlendireceklerdir. Bu sayede robotlara bir çok beceri sağlanacak ve işlerin kolaylaşmasında etkili olacaklardır.

 

4 Yapay Zeka Uzmanı:

Yapay zeka deyince sakın korkulu gözlerle bakmayın. Yakın zamanda yapay zekanın nimetlerinden sağlık, teknoloji, üretim gibi alanlar başta olmak üzere birçok farklı yerde faydalanmaya başlayacağız. Bundan dolayı da yapay zeka ile ilgilenecek kişiler aranacaktır.

 

5 İklim (Hava Durumu Kontrol) Mühendisi:

Seller, kuraklıklar ve orman yangınları sebebiyle iklim bilimi önemli bir konuma sahip olacaktır. Hava durumunu inceleyen ve olası durumlara çözüm üretebilecek iklim bilimcileri ihtiyacı artacaktır. Küresel ısınmanın olumsuz etkileri de dünya çapında ortak bir sorun olmuş ve ortadan kaldırmak, azaltmak için bu meslek grubuna tüm insanlık için ihtiyaç duyulacaktır.

Yorum Yap