Silikon Vadisi Nerede? Silikon Vadisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler
  1. Anasayfa
  2. Haber

Silikon Vadisi Nerede? Silikon Vadisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

0

Silikon Vadisi, dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinin yer aldığı, dünyanın teknoloji nabzını tutan bir bölgedir. Başta Amerika Birleşik Devletleri şirketleri olmak üzere, en büyük teknoloji şirketleri burada konumlandırılmıştır.

Silikon Vadisi Nerede

Silikon Vadisi, Amerika’nın Kaliforniya eyaletinde San Francisco Vadisi üzerinde yer almaktadır. Bölge ismini burada yoğun olarak silikon çip üretilmesinden almaktadır. 1800’lü yıllardan bu yana büyük bir popülerlik kazanan Silikon Vadisi, ilk olarak altının keşfedilmesiyle hazine avcılarının ilgisini çekmiştir. Daha sonraki süreçte ise burada Stanford Üniversitesi açılmış, vadi çevresinde de ilk şirketin kurulmasıyla birlikte bölgenin popülerliği zirveye ulaşmıştır. İlerleyen tarihlerde ise tüm bölge teknoloji şirketlerine devredilmiştir. Öyle ki günümüzde teknoloji ve yazılım alanında tüm dünyada yankı uyandıran Apple, Google ve Facebook gibi şirketler de burada yer alır. Bu nedenle de Amerika Birleşik Devletleri’nin yanı sıra tüm dünya için de bir teknoloji üssü görevini üstlenmiştir.

Ekonomik Olarak Silikon Vadisi

Ekonomik boyutuyla Silikon Vadisi, milyon dolarlık yatırımların yapıldığı büyük bir bölgedir. Öyle ki bölge o kadar gelişmiştir ki, ürünler kısa süre içerisinde ön geliştirme yapılmadan üretime geçirilebiliyor. Üretimde herhangi bir hata olması durumunda ise plan iptal edilerek, yeni bir plan uygulamaya konuluyor. Silikon Vadisi’nde gelen fikirler anında değerlendirilerek, sonuç odaklı bir çalışma performansı sunulmaktadır.

Silikon Vadisi’nde görev alabilmek için kişilerin karakterleri, psikolojisi, gelecek ideali, işe olan yatkınlığı göz önüne alınmaktadır. Vadide temel olarak ise “Daha iyisini buluruz.” düşüncesi hakimdir. Bu düşünce sunulan projelerden ya da firmalardan çok daha kolay bir şekilde vazgeçilmesine de neden olmaktadır. Silikon Vadisi’nde gelişime açık bir ortam hakimdir. Çeşitlilik açısından zenginlik söz konusudur. Girişimci ruhuna sahip ve hedefleri yükseklerde olan kişi ve markalar desteklenmektedir. Ancak bölgenin bu denli aktif ve canlı olmasının en önemli nedeni ise çalışmanın bir oyun gibi nitelendirilmesidir. Burada çalışanlar, iş hayatına bir yarış ve bir eğlence olarak bakmaktadır.

Silikon Vadisinde Bulunan Şirketler

Silikon Vadisi, dünya devi şirketlerin faaliyetlerine devam ettiği bir bölgedir. Özellikle de dünyanın kaderini sonsuza kadar değiştireceği düşünülen Intel, Google, HP, Softway Solutions, Apple, Cisco, Nvidia, AMD, Facebook, Twitter, Mozilla, Yahoo, Maxtor ve Oracle gibi şirketler ilk adımlarını burada atmıştır. Silikon Vadisi’nde yer alan diğer popüler şirketler ise şu şekilde; Apple inc., Netflix, Lockheed Martin, PayPal, Uber, VMware, Visa Inc., Salesforce.com, SanDisk, Adobe Systems, eBay, Intel, Symantec ve TESLA Motors.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.