Yeni Yılda Başarının Olmanın Anahtarı!
 1. Ana Sayfa
 2. Haber

Yeni Yılda Başarının Olmanın Anahtarı!

0

Bundan 50 yıl sonra eminiz ki birçok tarih kitabının en çok detayla anlatacağı tarihi dönem hiç şüphesiz 2020 yılı olacaktır. 2020’ye çok kısa bir zaman kala başlayan felaketler adeta yeni yılda kıyametin kopacağı inancını bile aşılamıştı. Nitekim sağ çıktığımız 2020 hezimetinden sonra herkesin yeni yıldan beklentisi hayallerinin ve düşüncelerinin gerçekleşmesi, en önemlisi giriştiği konularda %100 başarı sağlamak. Elbette başarı, söylerken ki kolaylığı gibi kolay sağlanmıyor. Başarılı olmak istikrar, doğru zaman kullanımı, etkili anlama ve anlamlandırma kabiliyeti, azim, istek, heyecan ve en önemlisi doğru ortam gereksinimleriyle gerçekleşiyor. İşte bizler de sizin için doğru adımları atmanıza yarayacak müthiş bir başarı listesi hazırladık. İnanıyoruz ki başarı asla tesadüf değildir  O zaman başlayalım.

Çalışma Stratejinizi Belirleyin

Tüm çalışma sekanslarınızdan önce yapmanız gereken en önemli ve ilk şey, çalışma stratejinizi belirlemek olmalı. Çalışmaya nasıl odaklanmanız, hangi sürelerle çalışma sisteminizi oturtmanız gerektiği kendinizi tanımanızla alakalı bir olay. Yani kısaca kendi sisteminizi kendiniz belirlemelisiniz. Fakat alışagelmiş bazı teknikler var. Bu teknikler zamanı etkili kullanarak çalışma düzeni oturtmanızı sağlayan önemli aktörlerdir. Bu tekniklerden en yaygın olanı “Time Boxing ve Pomodoro Tekniği”dir. 

Maksimum Verimliliği Engelleyen Nedenler

Zaman neden bu kadar hızla gidiyor?

Kendinize daha önce bu soruyu sorduysanız, cevabı şudur. Zaman hızlı uçmaz. Aslında hiç uçmaz. Yavaş yavaş ilerler. Dolayısıyla, işleri zamanında tamamlamazsanız, sorun büyük olasılıkla sizdedir, zamanda değil.

Verimlilik eksikliğinizin pek çok nedeni olabilir. Belki yapacak çok işin var, belki de işinde disiplinsizsin. Ya da muhtemelen sadece zamanı nasıl öğrenmen gerektiğini bilmiyorsun.

Çalışırken,

 • Dikkat dağıtıcı şeyler bir çalışana ortalama 2 saate mal oluyor.
 • Bir bilgi çalışanı, ortalama her 6 dakikada bir e-postayı ve anlık mesajları kontrol ediyor.
 • Bir kişi, ortalama 8 dakikada bir veya 1 saatte yaklaşık 7 ya da günde 50–60 kez kesinti yaşamaktadır. Bir kriz yönetimi ile olayların % 80’i önlenebilir.
 • Dağınık bir masada çalışmak, bir şeyleri aramak gün içerisinde 1,5 saat sürer.

Maksimum Verimlilikte Zaman Sınırlaması

Time Boxing Nedir?

Zamanı sınırlama, zamanı yönetmek için kullanılan bir araç veya teknik olarak görülebilir. Haftada 100 saat çalışan ancak buna rağmen ailesine ve kişisel zamanına vakit ayıran Elon Mask’ın yöntemi olan zaman yönetimi birçok insan için büyük bir zorluktur. İnsanlar zaman yönetiminde sorunun teşhisine göre farklı çözümler kullanırlar.

Örneğin, kişi sorununun yapacağı işe odaklanamaması olduğunu söylüyor. Çözümü ne? Her saat 1 fincan kahve. Gözle görülür bir ilerleme olduğu sürece, kafein bağımlılığı bir risk olarak görülmez.

Bir başka kişi ise, sorunun planlama eksikliği olduğunu biliyor. Çözüm: yapılacaklar listesi.

Şimdiye kadar ne denemiş olursanız olun, zaman kutusu yani “time boxing” aradığınız çözüm olacaktır. Zaman sınırlaması ile yapmanız gereken tek şey, her görev için zaman sınırları belirlemektir. Bunu yaptığınızda ve bu sınırlar içinde kaldığınızda, üretkenlik seviyenizin yükseldiğini göreceksiniz.

Maksimum Verimlilikte Time Boxing’i Etkili Bir Şekilde Kullanma

Zaman sınırlaması etkilidir ancak bundan nasıl yararlanacağınızı bilmeniz gerekir. Hiç şüphe yok ki, üretkenliğinizi artırmanız gerekiyor. Zaman sınırlamasını benimsemeli ve anlamaya çalışmalısınız.

Süreci anlayın ve andından uygulayın. Bu şekilde, tuzakları bilir ve bir profesyonel gibi onlardan kaçınabilirsiniz. Zaman sınırlaması yöntemini ailenize ve arkadaşlarınıza da benimsettiğinizde, onların da hayatlarını iyileştirdiklerini görebilirsiniz. Zaman sınırlamasını kullanarak, maksimum üretkenliğe erişmek için izlemeniz gereken adımlar şunlardır.

 • Görevlerinizi Tanımlayın

Zaman sınırlamasını kullanmak için, tamamlanması gereken bazı görevler olması gerekir. Bu görevleri belirlemek, zaman sınırlamasına yönelik ilk adımdır. Tam olarak ne yapmanız ve ne yapmamanız gerektiğini bilmiyorsanız, bu adım zor olabilir. Risk, zamanında tamamlanmayan çok fazla göreve sahip olmaktır.

Bu, genellikle yapılacaklar listelerindeki sorunlardır. Bazı insanlar her şeyi listeye eklerler ve akşam olduğunda görevlerinin küçük bir kısmını tamamlamış olurlar.

Bu listede olmaması gerektiğini düşündüğünüz herhangi bir şey varsa onu kaldırın. Bu, bir sonraki adımda işi en aza indirmenize yardımcı olacaktır.

 • Görev Listenizi Düzeltin

Bir görev listeniz var ve onu düzeltme zamanı. Bunu etkili bir şekilde yapmak için Eisenhower Box (Eisenhower kutusu) adlı başka bir zaman yönetimi aracını kullanmanız gerekir. Eisenhower, ABD’nin 34. başkanı idi. Eisenhower kutusu, görevleri önem ve aciliyete göre sınıflandırmaya yardımcı olur.

Bu yönetim aracı, verimlilik eksikliği sorununu doğru bir şekilde teşhis etmektedir. İnsanların çalışma süresi sırasında yanlış şeyler yaptıklarını doğru şeyleri yapmaya zamanlarının kalmadığını fark etmelerini sağlar. Şimdi ortaya çıkardığınız görevlerin listesini alın ve güçlü bir filtreye tabi tutun. İçinde olmasını düşündüğünüz her şeyi bu kutuya koyun.

Çok zaman aldığını düşünürseniz sorun değil. Bu öğrenme sürecinin bir parçasıdır. Muhtemelen işleri kategoriye ayırmayla uğraşıyorsunuz çünkü görevlere eleştirisel bir gözle bakmaya alışkın değilsiniz. Bitirdiğinizde tekrar gözden geçirin. Buradaki amaç, görev sayısını olabildiğince azaltmaktır.

Bu, işlerinizi başarıyla tamamlama şansınızı artıracaktır. Başarılı insanların bildiği ve diğerlerinin bilmediği sır budur. Bu şekilde, ilişkiler gibi önemli şeyler için daha fazla huzur ve zamana sahip olursunuz.

 • Görevlerinizi Uygun Şekilde Planlayın

Zaman ayırmak için daha az göreviniz varsa, bunu yapmak daha kolay olabilir ancak bu, zamanı rast gele ayırmanız anlamına gelmez. İlk olarak, hangi saatte çalışmaya başlıyorsunuz. Saat 8.00 ise, bu saat en kıymetliniz olmalıdır zira uyanmanızı takip eden zaman en üretken zamandır.

Ne zaman çalışmaya başlayacağınıza karar verdikten sonra mola zamanlarınızı düzenleyin. Bunlara kahve/çay molalarının yanında öğle yemeği molası da dâhildir. Bunun nedeni çalışmak için saatin ve molalar için saatin kaç olduğunu bilmenize yardımcı olmaktır. Çalışma arasında ara vermen gerekir.

Bununla işiniz bittiğinde, görevleri gözden geçirin ve her birini bitirmek için ne kadar zamana ihtiyacınız olduğunu belirleyin. Görevlere bağlı olarak, farklı şekilde planlamanız gerekebilir ve birçok görev konsantrasyon gerektirir.

Günün ilerleyen saatlerinde halledebileceğinizi düşündüğünüz görevler, öğleden sonraya ayrılmalıdır. Dikkat gerektiren işlerinizi sabah yapın çünkü zihin, sabah saatlerinde iyi performans gösterir.

 • Zamanı Ayırın

Hangi görevler üzerinde çalışacağınıza karar verdikten sonra, görevleri zaman dilimlerine ayırmalısınız. Bunlar zaman sınırlamalarıdır. Sert ve esnek zaman kutularını aklınızda bulundurun. Esnek zaman kutusunu kullanırsanız, 5 ya da 10 dakikalık bir zaman payınız olur. Alarm çalmaya başladığında, fazladan birkaç dakikanız olduğunu bilirsiniz. Ayarladığınız zaman sınırları, ideal olarak yapılacak iş miktarına göre belirlenmelidir.

Örneğin, şirketinizin yapacağı hafta sonu indirimi hakkında saat 14.00’a kadar hazırlayıp göndermeniz gereken bir raporunuz var. Bunu yapmak için analiz edilecek veriler, seçilecek vurgular ve çizilecek bazı grafikleriniz bulunmamaktadır.

Bu çalışmayı 3’e bölebilirsiniz. Her bir görev için gereken süre daha da azalacaktır. Sabah 8.00 akşam 17.00 arası çalışıyorsanız, iş gününüzü uygun görevler ve bunların zaman dilimleriyle doldurun.

Pomodoro Tekniği

Pomodoro İtalyancada domates demektir.

Bu teknik ismini Franscesco Cirillo’nun kullandığı domates şeklinde zamanlayıcıdan almıştır. Pomodoro tekniği 1980’lerde geliştirilmiş bir tekniktir. O zamandan bu yana çalışmakta sorun yaşayan milyonlarca insan tarafından kullanılan bir teknik olmuştur. Bu tekniğin temelinde kısa süreli çalışma seansları ve bunları takip eden mini molalar yatmaktadır. Gelin hep beraber bu tekniğe yakından bakalım.

 • Bir çalışma seansı 25 dakika sürüyor. Ardından 5 dakika süren bir mini mola verin. Bu sürelerin toplamı 1 pomodoro eder. (1 pomodoro eşittir 30 dakika)
 • Toplamda 4 pomodoroyu tamamladığınızda 25 dakikalık bir mola verin. Günde 16 pomodoro tamamlamak ideal sayılır.

Hangi iş yaparsanız yapın. Hangi sektörde olursanız olun, pomodoro tekniğini uygularken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Bunlar;

 • Çalışma esnasında dikkatinizi dağıtacak herhangi bir şey olmamalı. Sadece yaptığınız işe odaklanmalısınız. Telefonunuza dahi göz atmamalısınız.
 • Mola verdiğinizde de işinizle ilgili hiçbir şey düşünmemelisiniz. Müzik dinleyin, bir şeyler okuyun, çay için ya da iş arkadaşlarınızla muhabbet edin.
 • Pomodorolarınızın bölünmemesine özen gösterin ve onları bir kağıda not edin. Elinizde olmayan sebeplerden dolayı bölünen pomodorolarının yanına bir yıldız koyun ya da not düşün.
 • Haftanın sonunda pomodolarınıza göz atın ve haftanın verimli geçip geçmediğini kontrol edin. Bir sonraki haftanızı planlayın ve daha verimli geçmesine sağlayın.

Çalışma da Durma Noktasını Bilin

Düzenli ve çok çalışmak etkili olsa da aslında vücudun bir bitme ve ihtiyaç noktası var. Eğer siz durmadan duraksamadan kendinize, çevrenizdekilere gereken zamanı ayırmazsanız verimli çalışmayı unutun. Gülmek, kafa dağıtmak, eğlenmek, uyumak, düzenli besin almak, spor yapmak, kitap okumak gibi özel hissettiren değerlere zaman ayırmazsanız yeni yollar, yeni hedefler, gelişim gibi aşamalardan eksik kalırsınız. Bunların eksikliği de sizleri hep başarıdan bir adım geriye çeker.

Güçlü Yanınızı Tanıyıp Ona Odaklanın

Her insan elbette yeni şeyler öğrenmek ister. Yeni şeyler, yeni hayatlar, yeni yüzler, yeni diller her zaman insanı domine eden güçlü şeylerdir. Fakat kendi özelliğini, temel yeteneğini geliştirmeyen insan her zaman yarım kalır. Önce kendi güçlü özelliğinizi belirleyip ona odaklanın. Belki kendinizde görmediğiniz, tanımadığınız yetenekleriniz, keşfedilmeyi bekliyordur. Gelişmeden yeni şeyler eklemek, onları da geriletmeniz ve bir ton anlamlanmayan özelliği biriktirmeniz ve yarım bırakmanız anlamına gelir. 

Yardımlaşmayı Öğrenin

Yardımlaşmak deyince çoğu insanın aklına başkasına yardım etmek geliyor. Fakat yardımlaşmak sadece yardım etmek değil yardım almayı da kapsayan bir iletişim türüdür. İnsan her zaman her şeyi tek başına aşamayabilir. Herkes kendi çapında bazı tecrübeler edinmiştir. Biz A konusunda iyiyizdir. Bir başkası B konusunda olabilir, diğer kişi C konusunda olabilir. Bunlar insanların diğer konularda birbirlerinden yardım almasını gerektiren konulardır. Bir matematikçi coğrafya bilmeyebilir. Coğrafya için bir öğretmenden ya da o konuya hâkim bir kişiden yardım alarak bu sorunu çözebilir. Çünkü bizim sadece okuyarak gördüğümüz, öğrenmeye çalıştığımız alanın bir yorumlanması var ve bu yorumu sadece en iyi bilen kişi yapabilir. Herkes her şeyi iyi bilmek zorunda değil. Bir başkasından öğrenebilir ve gerektiğinde siz de ona bir şeyler öğretebilirsiniz. Bu başarıya giden yolda görünmeyeni görmemizi sağlar.  

Fedakarlıklar Yapın

İnsanoğlu varoluşu itibarıyla çok da çalışkan bir varlık değil. Geçmişten günümüze hep bir işin en kolay yanını bulmuş, her zaman en basit yapılma yolunu aramıştır. Bunlar insanların çok da çalışma taraftarı olmadığını kanıtlar özelliklerdir. Konumuza gelecek olursak eğer başarılı olmak istiyorsak, her zaman gezilemeyeceğini, her zaman eğlenilemeyeceğini, her zaman oyun oynanamayacağını bilmemiz gerekir.  Sorumluluğumuz gereği yapmamız gereken şeyde başarı istiyorsak, bir saat çalışmamız gerekiyorsa bunu 3 saate çıkarıp hayatımızdan bazı fedakarlıklar yaparak başarıyı istemeliyiz. 

Başarılı İnsanların Ortak Özellikleri

Başarılı insanların sahip olduğu ortak özellikler, aklınızdaki fikri ve hayallerinizi gerçekleştirmek için size rehberlik edebilir! İşte, başarılı insanların sırları:

Disiplinli Bir Şekilde Çalışırlar

Biliyorsunuz, hayallere ulaşabilmek için çaba göstermek yani çalışmak gerekiyor. Düşlediğiniz şey ne olursa olsun, ona ulaşmak için öncelikli olarak kendinize bir yol haritası oluşturmalısınız. Bu yol haritası, atmanız gereken adımları bir sıraya koymanızı yani önceliklendirmenizi sağlayarak zaman kaybetmenizi önemli ölçüde engeller ve amacınıza emin adımlarla ilerlemenizi sağlar.

Elbette oluşturduğunuz yol haritası kadar o haritaya sadık kalmak da önemli. Oluşturduğunuz yol haritasını dikkate alarak çalışmalarınızı sürdürmelisiniz. Çünkü disiplinli bir şekilde çalışmak, başarılı insanlarda var olan özelliklerden biri!

Kendilerine İnanırlar, Tutkularından Güç Alırlar

Doğma aşamasında olan ya da henüz doğmuş bir fikir sizi heyecanlandırır. Onu hemen gerçekleştirmek için harekete geçmek istersiniz. Bir de yola çıkmadan önce planlamanızı yaptınız mı tamamdır! Peki, gerçekten hayallerinizi gerçekleştirmek için bunlar yeterli mi?

Açık konuşalım; yeterli değil! Çünkü çıktığınız bu yolda düşündüğünüzden daha fazla çalışmanız, planda olmayan durumlara karşı hızlı çözümler üretmeniz gerekebilir. Bu tarz durumların üstesinden gelebilmeniz için ise öncelikle başarılı insanların yaptığı gibi kendinize, sonrasında hayalinize güvenmeli ve tutkularınızdan güç almalısınız. Motivasyonunuzun düştüğünü düşündüğünüz dönemlerde se hayalinizin gerçek olduğunu düşleyebilir ve gelecekteki başarınızla kendinizi motive edebilirsiniz!

Başarıya Ulaşmanın Farkındalardır, Kolay Pes Etmezler

Bahsettiğimiz gibi hayalinizi gerçekleştirmek için çalışırken hiç düşünmediğiniz durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu durumlar sizi motive edebileceği gibi olumsuz etkilere de neden olabilir. Fakat başarılı olmanın sırlarından biri kesinlikle başarının kolay gelmeyeceğini bilmektir!

Çalışmalı, düştüğünüzde daha motive bir şekilde kalkmalı ve yolunuza devam etmemeli, asla pes etmemelisiniz! Tıpkı başarılı insanların yaptığı gibi… Hayalleri gerçekleştirmek için yapılması gerekenler arasında en önemli unsurlardan biri belki de bu! Pes etmemek, çalışmak, sabretmek ve daha çok çalışmak…

Geçmişten Ders Alır, Fakat Geçmişle Yaşamazlar

Hayalinizi çevrenizdeki insanlara anlattığınızda olumsuz fikirlerle karşılaşabilirsiniz. İnsanların olumsuz düşünmesine sebep olan şey ise kendilerinin ya da yakın çevrelerinin sizin hayal ettiğiniz fikre benzer bir girişimde bulunduklarında aldıkları sonuçtur. Fakat bu noktada bilinmesi gereken en önemli şeylerden birinin altını çizmek isteriz: İnsanların deneyimleri, kişilikleri ile gidecekleri yol ve şartlar farklı olduğu için sonuçlar da farklı olabilir.

Yani başkasının hüsrana uğramış olması ya da sizin geçmişte herhangi bir engel nedeniyle hayalinizi gerçekleştirememiş olmanız, yeni denemelerinizde başarısız olacağınız anlamına gelmez. Bu noktada önemli olan unsur ise olayları analiz edip geçmişten ders almayı bilmek!

Risk Almaktan Çekinmezler

Herkesin belirli alışkanlıkları, herhangi bir şeyi gerçekleştirirken izlediği belli bir yolu var. Söz konusu bu alışkanlıkların yerine başka uygulamalar gelmesi ya da amacı gerçekleştirme yolunda alternatif rotaları değerlendirmek olduğunda ise gerilim dozu artabilir. Bunun nedeni hiç kuşkusuz konfor alanını terk edip risk almak zorunda kalmak. Oysa risk almaktan korkmamak ve farklı yolları denemek, başarılı insanların sahip olduğu en belirgin özelliklerdendir.

Kendi Hatalarını Kabul Ederler, Başkalarını Suçlamazlar

Dünyanın en başarılı insanlarının dikkat çeken özelliklerinden bir diğeri ise tabii ki objektif olmaları! Yaşanan herhangi bir olumsuz durumda çevrelerinde suçlayacak birini aramak yerine yaşanan olayı inceleyip yapılan hataları objektif bir şekilde belirleyebilirler. Hatalı kendileri olsalar bile bunun sorumluluğunu üstlenebilirler.

Her Daim Öğrencidirler

Mesleki ve kişisel gelişimin olmazsa olmazı, her daim öğrenci olmayı bilmek! Eğer başarılı olmak istiyorsanız hayatınız boyunca öğrenci olmayı kabul etmelisiniz! Başarılı insanlar tam da bu söylediğimizi doğruluyor, çünkü tüm başarı hikayelerinde başrolü üstlenenlerin merak duyguları ve öğrenme istekleri asla yaşlanmıyor.

Öğrenmek, sosyal yaşamda ve iş hayatında gelişmek için de bol bol kitap okuyorlar. Kitap okumak hayata farklı bir perspektiften bakmalarına ve böylece bir sorunla karşılaştıklarında alternatif bir yol üretmelerine katkı sağlıyor. Eğer siz de kitap okuma alışkanlığı kazanmak istiyor ve bu konuda önerilere ihtiyaç duyuyorsanız yazımızı kesinlikle okumalısınız.

Tabii ki iş dünyasındaki başarılı insanlar sadece kitaplar sayesinde öğrenme ihtiyaçlarını karşılayamayabilir. Yeni şeyler öğrenmek için çevrelerindeki insanlardan da yardım alır, onların görüşlerini önemserler. Kısacası kendinden emin olmak elbette önemli; ama başkalarının sunduğu çözümleri, fikirleri de dikkate almak gerekli. Kendini geliştirmenin, öğrenmenin binbir yolu var!

Hedefinize ulaşmak için çıktığınız yolda kimi zaman kolaylıkla kimi zaman zorlanarak yol alacaksınız. Bazen motivasyonunuzun düşmesine neden olacak durumlarla karşı karşıya gelecek, bazen de gece gündüz çalışmaktan zevk alacaksınız. Unutmamanız gereken bir şey var: Hayalleri gerçekleştirmek için çıktığınız yolda inişli çıkışlı bir yolculuk yapacaksınız. Fakat sabreder, pes etmez ve çalışırsanız hayallerinizi gerçekleştirmemeniz için hiçbir sebep yok! Başarılı insanların sahip olduğu özellikleri inceleyip adımlarınızı bu doğrultuda atarsanız hayallerinize ulaşacağınıza eminiz!

Yorum Yap