Dünyanın 7 Harikası
  1. Ana Sayfa
  2. Haber

Dünyanın 7 Harikası

0

Herkesin gezip görmesi gereken dünyanın 7 harikası nelerdir, nerededir, özellikleri nelerdir, neden eşsizdir gibi tüm soruları sizin için araştırdık.

1 Keops Piramidi (M.Ö. 2560 – Kahire, Mısır)

3 piramitten biridir. Dışarıdan heybetli bir görüntüsü varken içinde de pek çok gizem barındırır. Dünyanın 7 harikası arasında ayakta kalan tek eserdir. Günümüzde halen gidip gezmek mümkündür.

 

2 Babil’in Asma Bahçeleri (M.Ö. 605 – Irak, Mezopotamya)

Çok katlı bir bahçe özelliği taşıyan Babil’in asma bahçeleri cennetten bir köşe gibidir. Bitkiler, ağaçlar, sular gibi pek çok öğe barındırır. Yapılma sebebi olarak çeşitli rivayetler vardır ancak net bir şey söylemek mümkün değildir.

 

3 Zeus Heykeli (M.Ö. 456 – Olympia, Yunanistan)

Yunan tanrısı Zeus anısına yapılan Zeus heykeli pek çok değerli taştan yapılmıştır. Altın, metal, fil dişi gibi pek çok değerli eşya barındırır. Ancak maalesef ki büyük bir yangında hasar görerek yok olma noktasına gelmiştir.

 

4 Rodos Heykeli (M.Ö. 282 – Rodos)

Tam 12 yıla yapılan 32 metrelik heykel, Güneş Tanrısı Helios adına yapılmıştır. Ancak bir depremde yıkılmış ve yeniden onarılmamıştır. Şu anda sadece harabe diyebileceğimiz kalıntıları mevcuttur.

 

5 İskenderiye Feneri (M.Ö. 290 – İskenderiye, Mısır)

Dünyanın 7 Harikası arasında yerini alan bu eser tam 40 yılda yapılmıştır. 50 km uzaklıktan görülebilen fener gemicilik faaliyetleri ve ticaret için kullanılmıştır.

 

6 Haliskarnas Mozolesi (M.Ö. 350 – Bodrum, Türkiye)

M.Ö 350 yılında Kral Mausollos için karısı ve kız kardeşi tarafından yaptırılmıştır. 45 metre yükseklik, 30 metre genişlik ve 25 metre uzunluğa sahiptir. Haçlı seferleri sırasında mozolenin taşları Bodrum kalesi yapımı için kullanılmıştır.

 

7 Artemis Tapınağı (M.Ö. 550 – Efes, Türkiye)

120 yılda yapılan ve tamamen mermerden inşa edilen 90 metrelik yüksekliğe sahip yapıdır. Hem ticaret hem de ibadet için kullanılmıştır. Bu eser de çıkan yangınla yok olmuştur.

 

Dünyanın 7 harikası arasında 2 tanesi ülkemizdedir. Diğerleri ise dünyanın çeşitli yerlerindedir. Ancak günümüzde sade Mısır’da yer alan Keops piramidi ayaktadır. Diğer eserle yok olsa da hakkındaki rivayetler sayesinde ne kadar muhteşem olduğunu anlamak mümkündür.

Yorum Yap