Pandemi Yurtdışında Eğitimi Nasıl Etkiledi?
  1. Ana Sayfa
  2. Haber

Pandemi Yurtdışında Eğitimi Nasıl Etkiledi?

0

Tüm dünyayı etkisi altında alan korona virüs yurtdışında eğitim almak isteyenleri de etkiledi. Virüsün etkisi günden güne azalsa da halen hayat normale dönmüş değil. Bu nedenle önlemler alınmaya devam ediyor. Yurtdışına seyahat yasakları gibi nedenlerle yurtdışında eğitim de zora girmiş durumda. Yurtdışı eğitim programlarının hangisi ne durumda birlikte bakalım…

Work And Travel

Eğitim, seyahat, çalışma, dil öğrenme gibi bütün amaçları aynı anda hayata geçiren work and travel ülkemizde de rağbet gören programlardandır. Ancak pandemi nedeniyle 2020 yılı için başvurular iptal edildi ve program uygulanmadı. Yalnızca tüm başvuru sürecini tamamlayıp vizesini almış olanlar gidebildi. 2020 yılı için yaklaşık bin öğrenci bu programa katılabildi. Olağan şartlarda ise senede 8 bin öğrenci programa katılıyordu.

2020 yılı için toplam 4-5 bin dolara work and travele katılım sağlandı. Ancak artan kurun etkisiyle bu miktarın kat be kat fazlası kazanım ile geri döndüler.

2021 yılında work and travel olacak mı diye merak edenler için şimdilik programın askıya alındığını söyleyebiliriz. Tüm çalışma ve kültürel değişim vizeleri pandemi nedeniyle askıya alındı. 2021 yılında yapılacak olan değişiklikten sonra başvurular yeniden açılabilecektir. Ancak kontenjanın sınırlı olması beklenmektedir.

Yurtdışı Dil Okulları

Başta İngilizce olmak üzere yabancı dilini geliştirmek isteyen kişiler için yurtdışı dil okulları büyük önem kazanıyor. Pandemi nedeniyle yurtdışında eğitime olan rağbet azalınca dil okulları büyük indirimler sağladı. Öğrenciler tüm önlemlerini alarak yurtdışına gitti ve bu indirimlerden faydalandı. Online olarak başvuruların alınması nedeniyle süreç uzayabiliyor.

Örneğin Kanada online başvuru alıyor. Amerika ise sınırlı kişiye randevu vererek mülakat yapıyor. Bazı ülkeler ise eğitimlerden sonra vize verilmektedir. Polonya, Çekya, Macaristan ve Ukrayna gibi ülkeler önlemler alarak vize vermeye devam ediyor.

Yurtdışında eğitim veren yüksek öğretim kurumları şu anda eğitime yüz yüze devam ettiği için eğitimden verim almak da mümkün. Ülkemizde online eğitime devam edildiği için öğrencilerin kazanımları daha az oluyor. Böyle bir ortam ve şartlarda yurtdışı hayalini ertelemek yerine hemen harekete geçin.

Yorum Yap