ABD Hakkında Bilgi Edinen Türkler İçin 8 İlginç Durum
0

ABD hakkında bilgi edinmek isteyen kişilerin ülkeye girişinden sonra, gördükleri bazı şeyler karşısında şaşıracaklarını düşünmekteyiz. Amerika kültürü ve gelenekleri açısından Türkiye’ye kıyasla biraz daha değişik bir ülkedir. Bu ilginçlikler arasında kültürel ve geleneksel farklılıklar olmakla birlikte, yaşam tarzına bağlı olarak da ilginç olarak görülebilecek fakat Amerikan halkı tarafından oldukça popüler olan durumlar mevcuttur.

Amerikan Halkı Büyük Araçlara Sevdalısıdır
Amerikan oyunlarında dahi bu detayı fark edebilirsiniz. Halk genelde büyük araçları sevmekte ve günlük hayatta da SUV gibi araçları kullanmayı tercih etmektedirler. Bu araçların tercih edilme sebeplerinin en başında konfor gelmektedir. Arazi araçları Yüksek olması ve rahat olması ile tercih edilmektedir.

Klozet Farkı
Amerika ile ilgili bilgiler arasında şaşıracağınız en tuhaf bilgiler arasında şüphesiz ki klozetlerin Türkiye’ye göre farklı oluşudur. Bu durumu Türkiye ile Amerika’daki klozetleri kıyaslayarak, şu şekilde açıklayabiliriz:
Klozetteki su seviyesi Amerika’da daha yüksekken, Türkiye’de bu su seviyesi olabildiğince aşağıdadır.
Amerika’da taret musluğu yoktur. Türkiye’deki klozetlerde taharet musluğu bulunmaktadır.
Türkiye’de tuvaletteki mahremiyet önemli olduğu için kapılar camsız olarak tercih edilmekte veya cam içeriyi göstermeyecek şekilde olmaktadır. Fakat Amerika’da özellikle tuvalet kapılarının alt ve üst kısımlarında boşluklar yer almaktadır.

Geyikler
Bu bilgi birçok kişi için ABD hakkında bilgi edinirken şaşkınlık ile karşılanan değil Türkiye’de böyle bir durum ile karşılaşılmadığı için garip karşılanan bilgiler arasındadır. Kimi zamanlar haberlere dahi konu olabilmektedir. Ülkede seyahat ederken veya nadiren de olsa şehrin içinde geyik görmek mümkündür. Markete girerek şaşkınlık içerisinde bir süre gezindikten sonra dışarıya çıkan geyikler dahi haberler sayesinde gördük.

Marketler İçin Etiket ve Kasa Fiyatları Farklılık Göstermektedir
Bu bilgiyi Amerika’ya gitmemiş olan birçok kişinin bilmediğinden eminiz. Ülkede eyaletlerin belirlemiş olduğu vergi oranı farklı olduğundan dolayı, reyonda seçilen ürünün etiket fiyatı ile kasiyerin yanına gidildiğinde ürün için çıkarılacak olan fiyat farklılık gösterir.

Herkesin Elinde Silah Bulunması
Amerika’daki insanların evinde silah bulunduğu ve herkesin de rahatlıkla silah sahibi olabileceği bir ülke olan Amerika, birçok kez silahlı saldırılar ile gündeme gelmektedir. Amerika’da yaşayan Türklerin yorumları ne olur bilinmez, fakat Türkiye’ye bakıldığı zaman bu kadar yaygın silahlanma olmadığı için Amerika’ya gidildiğinde tedbirli olmak ve tanımadığınız kişiler ile tartışmaya girmemek gerekmektedir. Meşru müdafaa hakkı ile Amerikalı vatandaşlar, silahını kullanma hakkına sahiptir.

Amerika’da Kredi Kartınız Olması Yeterli
ABD hakkında bilgi edinirken okuyabileceğiniz en ilginç bilgiler arasında, kredi kartlarında şifre veya pinin bulunmamasıdır. Peki imza geçerli mi? ülkede kartlar için imza da kullanılmamaktadır. Bundan dolayı Amerika’da kredi kartınızı kesinlikle kaybetmemeniz gerekir.

Kahve Bağımlılığı
Türkler kahveyi oldukça fazla sevmektedir. Fakat Amerika hakkında bilgi edinen bir kişinin kahvenin Amerika’da çok fazla tüketildiğinde dair bilgisi olmayabilir. Amerikan halkı gece gündüz kahve içmektedir.

Alkollü Mekanlar İçin 21 Yaş Sınırlaması
Türkiye’de 18 yaşına giren gençler özgürdür ve istemiş olduğu ortamda bulunabilirler. Fakat ABD hakkında bilgi ediyorsanız, gençlerin alkollü eğlence mekanlarına girebilmek için 21 yaşını doldurmak zorunda olduklarını öğrenebilirsiniz.

Bonus
Yazımızdaki Amerika ile ilgili bilgiler, çoğu kişinin ilk defa duyduğu veya birçok maddeye şaşırdığını düşünmekteyiz. Bu bilgilere ek olarak Amerika’da 18 yaşını doldurmuş olan gençlerin evde Türkiye’deki gençler gibi evde rahat kalmak mümkün değildir. Çünkü 18 yaşını doldurmuş olan gençler evden ayrılmakta veya evde kaldığı için kira ödeyebilmektedir. Türkler açısından bu durum oldukça ilginç olsa da Amerika gelenekleri açısından gayet normaldir.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.