Hayattaki Hedeflere Ulaşmak İçin Pozitif Odaklanma
  1. Ana Sayfa
  2. Haber

Hayattaki Hedeflere Ulaşmak İçin Pozitif Odaklanma

0

Pozitif düşünmek, özellikle de son zamanlarda bir hayli zor gibi görünüyor olsa da 2020 yılının karşımıza çıkardığı tüm zorluklara karşın, hedeflerinizin peşinden koşmaya devam etmenizin yolu var! Öyle ki hedeflerinize ulaşmak için karşılaştığınız tüm zorlukların sırasıyla üstesinden gelmelisiniz. Pandemi döneminde motivasyona sahip olmak çok kolay olmasa da işe başınızı nasıl dik tutabileceğinize ve ilerlemeye devam edebileceğinizin yöntemleri;

Durum Kontrolü Yapmayı İhmal Etmeyin!

Kendinizi çıkmazda mı hissediyorsunuz? O halde sakin olun ve bir an olsun düşünün. İçinde bulunduğunuz zor duruma nasıl tepki veriyorsunuz? Sizce mantık çerçevesinde mi düşünüyorsunuz? Gerçekleştirmiş olduğunu davranış bir dayanağı var mı? Eylemleriniz amaçlarınızda örtüşüyor mu?

Sakin olun ve basit bir öz değerlendirme yapın. Böylece olumsuz eğilimleriniz büyümeden onlara dur diyebilirsiniz. Biraz alıştırma karamsar düşüncelerinizi daha olumlu ve gerçekçi düşüncelerle değiştirmeniz için yeterli olacaktır.

Günlük Tutmalısınız!

En kötü gününüzde dahi her zaman küçük bir umut ışığı olma ihtimali olacaktır. Ancak hayal gücünüzü devreye soktuğunuz sürece! Günde en az 1 kez gününüzle alakalı iyi bir şeyi günlüğünüze not edin. Böylece olumlu birçok şeyi gördüğünüz sürece daha fazlasını görmeye başladığınızı fark edeceksiniz.

Günlüğünüzü hedeflerinize ne kadar yaklaştığınızı kaydetmek için de kullanabilirsiniz. Zor günlerinize günlüğünüze yazdıklarınıza bakın. Hedefleriniz doğrultusunda ne kadar aşama kaydettiğinizi görmek sizi motive edecektir.

Kendinizi Benzer İnsanlarla Çevrelemeyi Unutmayın!

Yalnız kaldığınız zamanlarda cesaretinizin kırılması daha kolay olacaktır. Böyle bir durumla karşı karşıya gelmemek için en iyi çözüm destek grubu bulmaktır. Öyle ki günümüzde akıllara gelebilecek hemen her konuda topluluklar bulunuyor. Etrafınızdaki insanların gücünü kesinlikle görmezden gelmemeniz size de hedeflerinize de eminiz ki çok iyi gelecektir.

Hedeflerinizin Sınırlarını Belirlemelisiniz

Kendinize mutlaka spesifik başarı noktaları belirlemeniz gerekiyor. Böylece hedeflerinizi gerçekleştirirken moral bozucu tüm faktörleri de ortadan kaldırabileceksiniz. Mesela bir gün zengin olmayı hedefliyorsanız, sizin için ne kadar miktar paranın tatmin edici olacağını düşünün. Aklınızda bir rakam yoksa asla gerçekleştirdiklerinizin yeterliliğini fark edemezsiniz.

Amacınızı Asla Unutmayın!

Hedeflerinize ulaşmak için amaçlarınızı asla unutmamalısınız. Amaç her daim sizi kötü günlerde dürtecek ve devam etmeniz için motive olmanızı sağlayacak olan şeyledir. Amacınız olmadan hedefleriniz gözünüze rasgele görünür. 

Gelişmelerinizden Söz Edin!

Toplumca tanınan biri olmak sizlere her daim güç verecektir. Başınızdan önemli bir olay geçtiğinde bunu herkesle paylaşmaya özen gösterin. Böylece daha iyi hissetmekle kalmayacak, bir sonraki adımınız için de kendinizi daha çok motive etmiş olacaksınız.

Başarılı bir sonuca ulaştığınızda bunu açıklayın, insanların da gerçekleştirdiklerinizi yapmaya teşvik edin. Beraber kutlama yaparak çevrenizdeki insanları da pozitif kılabilir ve daha iyisini yapmak için özendirebilirsiniz.

Bir Mantra Oluşturun

Mantra, işler zorlaştığında motivasyon kazanabilmek için kendi kendinize tekrar edeceğiniz kelime ya da kelime gruplarıdır.  Mantra, genel olarak aşırı stres altındayken aklı başında kalmaya ihtiyacı olan profesyonel atletler tarafından kullanılmaktadır. Aynı zamanda Mantra, insanların mental ve duygusal olarak zorlu dönemlerini atlatması açısından da çok faydalıdır. 

Sizler de anlamlı ve kolay hatırlayabileceğiniz bir mantra oluşturabilirsiniz. Böylece modunuzu yükseltmeye ihtiyaç duyduğunuzda mantranızı yüksek sesle söylerken, kendi kendinize de düşünebileceksiniz.

Meditasyon Yapmayı Deneyebilirsiniz.

Kendinizi tamamen negatif hissettiğinizde bu durumda kurtulmak kimi zaman çok zor olabilecektir. Böyle zamanlarda meditasyon sizlere iyi gelebilecek bir aktivitedir. Meditasyon kafanızı dağıtmaya ve sorunlarınıza daha farklı bir gözle bakmaya yardımcı olmaktadır.

Meditasyon yapmanın yanlış bir yolu yoktur. Bir rehber eşliğinde yapılabileceği gibi basit olarak sakin bir yere kapanarak da kendi nefes alışverişinizi dinleyebilirsiniz. Nereden başlayacağını bilmeyenler ise meditasyon uygulamalarından faydalanabilirler. Headspace, Calm ve Sattva en çok tercih edilen meditasyon uygulamaları olarak bilinmektedir.

Kendinize Zaman Ayırmayı İhmal Etmeyin!

Hedeflerinizin peşinden koşarken kimi zaman endişeleneceksiniz. Endişelerinizi gidermeye çalışmak ise sağlığınızı olumsuz etkileyebilir. Böyle durumlarda biraz yalnız zaman geçirmeniz her şeyin yoluna girmesini sağlamak için iyi bir seçenek olabilir.

Bir gününüzü izinli geçirmeniz de hiçbir sorun olmayacaktır. O halde bugün hobilerinizi gerçekleştirmeniz ve favori dizilerinizi izlemenin zamanı! Dilerseniz şekerleme yaparak da keyifli bir zaman dilimi geçirebilirsiniz. Emin olunuz ki işinize geri döndüğünüze çok daha üretken hissedeceksiniz.

Uykunuzu Alın!

Yeterince uyumadığınız zamanlarda elinizden gelenin en iyisini yapamazsınız! Çünkü uykusuz kalmak pozitif kalmanızı zorlaştıran olumsuz bir faktördür. Tüm cihazlarınızı bir kenara bırakarak, zamanında yatağınıza girebileceğiniz bir rutin geliştirerek, hedeflerinize doğru emin adımlarla ilerleme sürecinizi kolaylaştırabilirsiniz. Eğer yeterince uyumakta sorun yaşıyorsanız melatonin gibi takviyeler kullanabilirsiniz. Uyku apnesi gibi sorunlar söz konusu ise de mutlaka doktorunuzla görüşmelisiniz.

Düzenli Egzersiz Yapın!

Egzersiz fiziksel sağlığınız için çok önemlidir. Ancak sizi mental ve duygusal olarak çok daha iyi hissettirecektir. Egzersiz yapmak insan beyninde endorfin salgılar. Bu kimyasalın ağrı, stres ve hatta depresyonla dahi savaşacak gücü vardır. Eğer en yakın şehre yarım saat uzaklıkta bir çiftlikte yaşamıyorsanız, yakınlarda bir spor salonu bulmanız kaçınılmaz olacaktır. Spor salonu üyeliği için bütçeniz uygun değilse de evde jimnastik yapabilir veya koşuya çıkabilirsiniz.

Yiyin, İçin ve Neşelenin!

Vücudunuza giren her besin, vücudunuza ne yaptığınız kadar önemlidir. Maksimum seviyede çalışmayı hedefliyorsanız, bolca su tüketin ve kendinize sağlıklı yemek yeme düzeni oluşturun. Abur cuburlar, şekerli içecekler ve alkol enerjinizi düşürerek kendinize olan saygınıza da zarar verecektir. Yeme düzenine uymakta sorun yaşıyorsanız, bir yemek planı oluşturmak zorundasınız. Bunun için yemeklerinizi porsiyonlara ayırın. Böylece çok fazla ya da çok az yememiş olursunuz. Takviminize gün boyunca içmenizi sağlayacak kadar hatırlatıcılar koymayı ihmal etmeyin.

Alışkanlıklarınızı Değiştirin!

Her gün aynı şeyleri yapmak elbette ki çok sıkıcı olabilir. Hayatınızın kabak tadı vermeye başladığını fark ettiğinizde motivasyon bulmakta ve pozitif bir tutum sergilemekte zorlanabileceksiniz. Asla monotonlaşmanıza izin vermemelisiniz. Eğer olursa da farklı bir yaklaşım denemenizde fayda olacaktır. Azıcık bir rota değişimi dahi olayları daha farklı açıdan görmenizi sağlayabilir. Bu yaklaşımı mesleki gelişiminize de taşımanızda fayda olacaktır. Fizik çalışmaktan bıktığınızda, bir sonraki Albert Einstein olmanız daha zorlaşacaktır.

Son Olarak…

Hayatta istediklerinizi başarmak ve pozitif kalmak için uygulayabileceğiniz her şeyin yanında en önemli taktik “Asla Vazgeçme” mottosu olacaktır. Hayat ne kadar zor olursa olsun, bu mottoyu kendinize kılavuz edinerek, yolunuza devam edebileceksiniz.

Yorum Yap