Sorunlu Bir Ortamda Daha İyi Çalışabilmek İçin 7 Tavsiye
  1. Ana Sayfa
  2. Haber

Sorunlu Bir Ortamda Daha İyi Çalışabilmek İçin 7 Tavsiye

0

Birçok insan olumsuzluklar ve politikaların etkin olduğu kötü bir atmosferde çalışmak zorundadır. Bu durum ise genellikle stres, kaygı ve çeşitli sıkıntılara yol açmaktadır.  İçinde bulunduğunuz zorlu çalışma ortamında çok daha iyi çalışabilmek için hayatınızı ve bakış açınızı değiştirecek 7 önemli tavsiyeyi sizlerle paylaşıyoruz. 

Çıkmaza Girmeyin!

Sorunlu bir çalışma ortamına bulunan kişiler genellikle bir seçim yapmakla karşı karşıya gelmektedir. Oluşan negatif duruma göre tepki verilebilir ya da tamamen sorunun bir parçası haline gelebilirsiniz. Ya da her şeyi bir kenara bırakarak söz konusu sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Bunun sırrı ise kışkırtılmamayı öğrenmektir. Yaşanan olumsuzluk bırakın yanınızdan geçip gitsin! Yapabileceğiniz en iyi işi yapmaya odaklanın. İşe gittiğinizde güne başlayın. Yaptığınız işte her daim en iyi olmaya odaklanın. Yöneticilik gibi üst mercilerde iseniz, işinizi doğru ve zamanında yaptığınızdan emin olun. Olumsuzlukların sizi etkilemesine asla izin vermeyin!

Pozitif Olmaya Özen Gösterin!

Sorunlu bir çalışma ortamı, meslektaşlarınıza ya da belirli bir kişiye yapılan saldırılar nedeniyle oluşmaktadır.  Böyle bir duruma şahitlik ettiğinizde, söz konusu saldırıları yaşayan kişi ya da kişiler için bir destek noktası haline gelmelisiniz. Olabildiğince nazik ve anlayışlı olmalısınız. Meslektaşlarınızın bir hata yaptığını fark etseniz dahi, hatayı sessizce düzeltiniz ve bunu onlara nazikçe söyleyiniz. Kesinlikle karşınızdaki kişilere saldırmayın ve onlara karşı olumsuz olmayın. Mümkün olduğunca iyi bir dinleyici olun ve destek sunmaya özen gösterin. Sonrasın ise saldırıya uğrayan meslektaşınızı öğle yemeğine çıkarmayı ve içlerini dökmelerini fırsat vermeyi deneyiniz. Böyle ortamlarda yargılamadan destek sunan, dinleyen ve nazik olan meslektaşlar, strese, üzüntüye ve korkuya çok daha iyi gelecektir.

Mutlaka Bir Planınız Olsun!

Olumsuzluklardan uzak durmanın en iyi yöntemlerinden biri de gün içinde plan yapmaktır. Mesela güne nasıl başlayacaksınız ya da gün sonunda hangi görevleri yapmış olacaksınız? Gün için plan yapmış olmak, sizleri çevrenizdeki negatif ortamlardan uzaklaştıracak ve işinizi yapmaya odaklamanızı sağlayacaktır. Yapmış olduğunuz plana odaklanmak sizleri iş yerindeki siyasetten uzaklaştırır. Bu davranış size çok daha olumlu bir amaç verecek ve etrafınıza olup bitenlerin dışında kalmanızı sağlayacaktır.

Negatif İnsanlardan Uzak Durmalısınız

Her iş yerinde, işinize sakince devam edebileceğiniz sessiz köşeler vardır. Oraya olabildiğince sık gidin. Aynı zamanda açık planlı bir ofiste çalışıyor olmak, sizi rahatsız edici meslektaşlarınızın ve patronlarınızın insafına bırakmaktadır. Ancak kendinize başınızı eğip çalışabileceğiniz sessiz bir köşe bulduğunuzda genellikle çevrenize çalışan negatif insanlardan da uzakta kalma imkânı elde edeceksiniz. Unutmayınız ki negatif insanlarla takılmak sizi de negatif etkiler. Sessiz ve sakin bir şekilde devam etmeniz gereken yerlerde çok iş olduğunu açıklarsanız ve başka bir yerde çalışırsanız böylece olumsuz insanların etkilerinden kurtulabilirsiniz.

İnsan Kaynakları Departmanınızda Konuşun

 Asıl dikkatli olmanız gereken nokta tam da bu kısımdır. Sorunlu bir çalışma ortamında birilerini suçlamak, sorunlu çalışma ortamında bulunmak ya da bir suçlamaya dahil olmak en son isteyeceğiniz şeydir. Tüm bunlara maruz kalmak yerine insan kaynakları departmanınızla belirli bir kişi ya da ekiple çalışmanın zor olduğunu açıklayabilmeniz gerekebilir. Eğer mümkünse de bunun onların değil sizin hatanız olduğunu, durumu kendiniz için daha kötü hale getirmemek istemediğinizi de belirtmenizde fayda olacaktır. İşinizi yapabilmeniz için başka bir yere taşınmanız gerektiğini, böylece işinize de çok daha iyi odaklanabileceğinizi söylemeniz de sizler için büyük bir avantaj olacaktır.

Böylece sorunlu bir ortamda insan kaynakları ekibinin de sorunun tam manasıyla farkında olduğunu fark edebileceksiniz. İnsan kaynakları talebinizi anlayacak ve sizin isteklerinizi karşılamak adına ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çabalayacaktır. İş yerinizde yapabileceğiniz en kötü şey, içinde bulunduğunuz sorunu görmezden gelmek olacaktır. Bu durum hem işinizi yapmanız engel olacaktır hem de olumsuz etkilenmenize sebebiyet verecektir.  İnsan kaynakları ile ya da bir insan kaynakları departmanınız yoksa da konuşmayı patronunuza yapmalısınız.

Müzik Dinleyin!

Kendinize ufak bir kulaklık edinmeniz de sorunlarınızın üstesinden gelmeniz için iyi bir fikir olacaktır. Bazı zamanlarda düşünmek, okumak veya yalnızca düşüncelerinizde baş başa kalmak isteyebilirsiniz. Sorunlu bir iş yerinde kulaklık takmak da daha az insanlar muhatap olacağınız anlamına gelecektir. Öyle ki kulaklık takmış insanlar gördüğümüzde, acil bir şey sormamız gerekmediğinde onları otomatik olarak yalnız bırakmak isteriz. Gerçekten müzik dinleyip dinlememeniz önemli değildir. Kulaklıkların takılması, kesintileri önleyecek ve işinize sessizce devam etmenizi olanaklı kılacaktır.

Evden Çalışmayı Deneyin

Günümüzde yaşanan küresel salgınla, evden çalışma olasılığı her zamankinden çok daha kolay hale gelmiştir. Sorunlu çalışma ortamının dışında kalmak, çevrenizde neler olup bittiğine değil, daha çok işinize odaklamanızı sağlar. Eğer evden çalışma seçeneğiniz varsa bunu mutlaka yapın! Negatif bir ortama sahip olan insanların, söz konusu ortamda uzun süre barınmaları mümkün değildir. Çünkü ya kendi istekleriyle giderler ya kovulurlar ya da daha az zarar verebilecekleri başka bir ortama sürülürler.

Son Söz

Kasıtlı olarak işinizden kesinlikle ayrılmamalısınız. Ancak kendinizi stresli ya da korku dolu hissettiğiniz bir ortamdan da uzaklaşmanız şarttır. Hiç kimse zehirli bir çalışma ortamında çalışmayı hak etmez. Sorunu çözmek adına gerekli olan tüm adımlarınızı şirketinizle birlikte atmaya özen gösteriniz. Eğer hala fikriniz değişmediyse böyle durumlarda söz konusu iş yerinden ayrılmak için gerekeni yapmalısınız.

Özellikle iş bulmanın zor olduğu bir ortamda, elbette ki bu çok zor olacaktır. Ancak sağlığınıza ya da huzurunuza verilecek zarar kesinlikle buna değmez. Eğer bir gelire ihtiyacınız varsa, yeni bir iş aramaya başlayın.

Yorum Yap