Üniversiteye Giderken: Kontrol Listesi
  1. Ana Sayfa
  2. Eğitim / Burslar

Üniversiteye Giderken: Kontrol Listesi

0

Üniversite kazandıkta sonra yapmanız gerekn işlemlerden biri, gerekli evrak vb. kontroller yapıldıktan sonra seyahat planınızı başlatmak olacaktır. Ancak, yurtdışındaki üniversitelerden birine yaptığınız bir başvuruda olumlu geri dönüş alabilirsiniz. Bu durumda yapmanız gereken ilk işlem, üniversiteye giderken: kontrol listesi oluşturmak olacaktır.

Seyahat Planınızı Doğrulamak

Yapılacaklar listenizin en üst maddelerinde yer alan ibare seyahat planı olmalıdır. Hangi firma ile seyahat edeceğiniz, hangi ulaşım yolunu seçeceğiniz önemli unsurlardır. Aynı zamanda aldığınız bilet işlemleri kapsamında, doğru gün ve saate aldığınız ve varış yerinin tam olarak neresi olacağını planlamanız gerekir.

Havaalanlarında, otogarlarda ya da tren istasyonları gibi ulaşım yerlerinden varış noktasına nasıl ulaşacağınız bilgisini de iyice araştırmalısınız.

Önemli Belgeler

Niyet mektupları, çevirisi yapılmış diploma, IELTS yada TOEFL gibi dil belgeleriniz, pasaportunuz, akademik transkript, konaklama yerinizin belgesi, kimlik bilgileriniz olması önemlidir.Aynı zamanda, ekstra olarak sizlerden istenilen belgeler mevcut ise bu belirtilen belgelerin hepsini tek bir çatı altında toplayarak düzenli bir biçimde dosyalamanız gerekmektedir.

Tıbbi Belgeler

Tıbbi belgeler oldukça önemli olmaktadır. Üniversite eğitimi için gideceğiniz ülkeye girişte sizlerden çeşitli tıbbi belgeler istenebilir. Herhangi sağlık rahatsızlığınız var ise, bu durumu belirten belgeleri sürekli olarak yanınızda bulunması gerekir. Doktor raporlu ilaç kullanıyorsanız, reçeteyi ve raporu gideceğiniz ülkenin diline çevrilmiş bir versiyonunu elde etmelisiniz.

Bazı ülkeler, ülkeye giriş esnasında sizlere zorunlu olarak sağlık sigortası yapmanızı isteyebilir. Bu gibi durumlara önceden hazır olabilmek için, iyi bir araştırma yapmanız gerekir.

Sigorta

Sigorta işlemleri özellikle Amerika gibi ülkelerin kesinlikle koşul olarak sunduğu bilinmektedir. Herhangi bir sigorta kaydınız bulunmuyorsa, öncesinde kayıt etmeniz gerekebilir.

Bankanızı Ziyaret Edin

Para çekme/yatırma yada Havale/EFT işlemleri yurt dışı söz konusu olduğunda değişiklikler gösterebilir. Bunun için, öncesinde çalıştığınız banka yada bankaları bilgilendirmeniz gerekir. Herhangi bir işlem sonrasında olası bekleme süreleri yada iptal işlemlerinin önüne geçebilirsiniz. Ayrıca yurt dışından Havale/EFT işlemleri, bankanızı bilgilendirmediğiniz için şüpheli işlem takibine takılabileceğinden hesabınız dondurulabilir.

 

Genel hatlarıyla yurtdışında üniversiteye giderken: kontrol listesi durumlarını gözden geçirdik. Daha fazla bilgiye ulaşmak için diğer yazılarımıza göz gezdirebilirsiniz.

Yorum Yap