Work And Travel Nedir? Şartları Nelerdir? Başvuru Nasıl Yapılır?
 1. Ana Sayfa
 2. Gençlik

Work And Travel Nedir? Şartları Nelerdir? Başvuru Nasıl Yapılır?

6

Türkçe olarak çalışmak ve gezmek olarak çevrilen Work and Travel ile üniversite öğrencilerine yurt dışı deneyimi sunulur.

Work And Travel Nedir?

ABD tarafından dünyanın pek çok ülkesindeki gençler için ülkelerini tanıma, çalışma ve gezme fırsatı tanınmaktadır. Böylece Amerika kültürü öğrenilecek ve yeni fırsatlara şahit olunacaktır. ABD tarafundan yapılan bir kültür değişim programıdır. Bunun için gereken ekonomik kaynak da orada sağlanan iş imkanı ile bulunmaktadır. Work and Travel bu programın adıdır.

Örgün eğitim gören üniversite öğrencileri Amerika’ya belirli süre için hem çalışıp hem gezmeye giderler. En büyük avantajı ise yabancı dil öğrenmektir. Bu uygulama sadece ABD tarafından sunulduğu için Work and Travel ile gidilen ülkeler ABD ile sınırlıdır.

Program yaz tatilinde başlasa da başvurular erkenden alınacak ve süreç işlemeye başlayacaktır. ABD’de yapılacak olan iş bu kayıt esnasında seçilecektir. Eğer yapmak istediğiniz belirli bir iş varsa erken kayıt olarak kontenjan dolmadan seçiminizi yapmalısınız.

ABD’de yapılan işin çalışma saatleri öğrencilerin gezmelerine fırsat tanıyacak şekilde belirlenecektir. Böylece orada çalışarak kazanılan para ile gezme ve yeni kültürler tanıma fırsatı yakalanır. Bu program kapsamında yurtdışına giden öğrencilerin ailelerinden hiçbir maddi destek almasına gerek yoktur. Ancak orada para biriktirmek isteyenler için verimli bir yol olduğu söylenemez.

Program kapsamında ABD’ye tamamen yasal yollardan gidilir, belirli süre için çalışma izni verilir ve ABD vatandaşlarının sahip olduğu haklar tanınır.

Başvuru Şartları Nelerdir?

Ülkemizde lisans öğrencisi olan yani 4 yıllık fakülte okuyan kişiler Work and Travel programına katılabilecektir. Ancak mutlaka örgün olarak eğitim görmeleri şarttır. Program sadece öğrencilere özeldir. Bu yüzden programın tarihleri ülkemizdeki yaz tatili dönemlerine göre belirlenmektedir. Okulların tatil olduğu dönemde 3-4 ay süreyle programa katılmak mümkündür.

Work and travel başvuru şartları şunlardır:

 • Bir yükseköğretim kurumunda örgün olarak lisans eğitimine devam ediliyor olmalıdır.

 • 18-26 yaş aralığında olunmalıdır.

 • En az orta seviyede İngilizce konuşmak gerekir.

 • Akademik not ortalaması 4 üzerinden en az 2 olmalıdır.

 • Yurtdışına çıkış için herhangi bir kısıtlama olmamalıdır.

Bazı acenteler tarafından not ortalaması en yüksek olan adaylara öncelik tanınması ya da yaşı daha küçük olana fırsat tanınması gibi uygulamalar yapılabilmektedir. Bu şartlar acentelerin insiyatifindedir.

Nasıl Başvuru Yapılır?

Work and Travel için merkezi bir başvuru sistemi yoktur. Bu program kamu kurumları tarafından yürütülmez. Özel sektör tarafından bu işle ilgilenen firmalara başvuru yaparak süreci başlatmak gerekir. Süreç başladıktan sonra cep telefonu ve mail yoluyla bilgilendirmeler yapılarak sürece katılım sağlanır. Başvuru süreci şu şekilde anlatılabilir:

 • İlk olarak Work and Travel (WAT) yapmak isteyen öğrencilerden ön başvuru alınacaktır. Ön başvuru esnasında herhangi bir ücret ödenmeyecektir.

 • Başvuru şartlarını sağlayan adaylar İngilizce mülakata katılır ve yeterli görülenlerin başvurusu kabul edilir.

 • Kabul edilen adaylar 2022 yılı için belirlenen miktarda para yatırarak kesin kayıt işlemini yapar.

 • Kabul edilen adaylar fotoğraflı Online CV ve 3-5 dakikalık Video CV hazırlayacaktır.

 • Adaylardan istenen belgeler tamamlanacaktır. En geç 10 gün içinde belge teslimi yapılmalıdır.

 • Başvuru yapan adayların işlere göre yerleştirmeleri tamamlanır. Yerleştirmeler daha önce WAT programına katılmış kişilerin danışmanlığı ile yapılacaktır. Öğrencinin iş kabul formu doldurularak ABD’deki ilgili birimlere gönderilir.

 • Önceleri bir işe yerleşme şartı aranmıyorken artık bir işe yerleştirmesi yapılmayan kişilerin başvurusu kabul edilmemektedir. Bu nedenle acenteler öncelikle adayların işe yerleştirmelerini yapacaktır.

 • Amerika’dan onay formu geldikten sonra vize için başvuru yapılabilir. ABD’den gelen onay formu en önemli belgedir. Çünkü ABD’de yaşama ve yasal olarak çalışma izni bu şekilde çıkmaktadır.

 • Resmi süreç tamamlandıktan sonra vize başvurusu yapılacaktır. Amerikan Elçiliğine vize ücreti yatırılarak başvurular yapılır.

 • Vize başvurusu kabul edildikten sonra planlanan tarih için bilet alınacak ve zamanı geldiğinde yolculuk başlayacaktır.

Gerekli Belgeler Nelerdir?

Work and travel başvurusu yaptınız ve kabul edildiyseniz artık belgeleri teslim etmelisiniz. Work and travel için istenen belgeler acenteniz tarafından size bildirilecektir. Ancak genel olarak şu belgeler istenir:

 • Öğrenci Belgesi,

 • Kimlik Fotokopisi,

 • Fotoğraf,

 • Kayıt Formu,

 • Acente İle Hizmet Sözleşmesi,

 • CV…

Süreler Nasıl İşleyecektir?

WAT programı ABD Dış işleri bakanlığı tarafından yürütülen bir değişim programıdır. Program 3 dönemden oluşur. Bunlar Winter work and travel, Summer Work and travel ve Spring work and travel dönemleridir. Ancak ülkemizde eğitim hayatında uygulanan akademik takvim nedeniyle sadece Summer work and travel programına katılım sağlanabilir. Yani bizde öğrencilerin tatilleri yaz aylarına denk geldiği için ABD’ye gidilen dönem de yazdır.

 1. Work and Travel ile yurt dışına çıkmak için en az 1 sene önceden başvuru yapmak gerekir. Örneğin 2023 Haziran’ında gitmeyi planlıyorsanız 2022 Haziran’ında başvuru yapmanız gerekir. Haziran ayında başlayan başvurular Şubat ayına kadar devam edecektir. Ancak kontenjanlar daha erken dolduğu için Şubat ayında başvuru yapabilmek neredeyse olanaksızdır. Genellikle Aralık ayında tüm kontenjanlar dolmaktadır. Eğer ABD’de yapmak istediğiniz iş çok tercih edilen işlerden biriyse başvurunuzu mümkün olduğunca erken yapmalısınız.

 1. WAT için kabul edildiniz ve gidiş yapacaksanız 15 Mayıs ile 1 Kasım tarihleri arasında gidilebilir. Program kapsamında en fazla 4 ay için çalışma izni verilir. ABD’de bulunma süresi ise en fazla 5 ay olabilecektir. Çalışma izni en geç 1 Ekim’de bitecek ve en geç dönüş 1 Kasım’da sağlanacaktır.

 

 1. Adayların orada seçecekleri işi yapmak için Kasım ve Nisan ayları arasında düzenlenen fuarlara katılması ve sonra seçim yapması gerekir.

 1. Mart-Haziran döneminde vize başvuruları yapılacaktır.

 1. Mart- Mayıs döneminde uçak biletleri alınacaktır.

 1. Mayıs- Haziran döneminde ise ABD’ye uyum için oryantasyon programları uygulanacaktır.

Yukarıdaki tarihlere bakıldığında sürecin yaklaşık 1 yıl boyunca devam ettiği görülmektedir. Bu nedenle başvurular mümkün olan en erken dönemde yapılmalıdır. Yukarıdaki tarihler acente ya da firmalara göre farklılık göstermeyecektir. Hepsi aynı takvimi takip etmek zorundadır. WAT programı Amerika Dışişleri Bakanlığı, Eğitim ve Kültür ilişkileri Bürosu (ECA) tarafından belirlenmektedir.

Acente Seçimi

Work and Travel için hizmet veren acente ya da şirket sizin seçiminize aittir. Özel sektörde faaliyet gösteren firmalar arasından kendiniz istediğiniz firmayı seçebilirsiniz. Bu seçimi yaparken referansı iyi olan acenteleri tercih edebilirsiniz.

En iyi work and travel şirketi hangisi sorusunun tek bir cevabı yoktur. Herkesin memnun kaldığı ya da kalmadığı konular olacaktır. Eğer WAT programına katılan bir yakınınız varsa onun görüşlerini alabilirsiniz. Şirketlerin web sitelerini inceleyerek bilgi sahibi olabilirsiniz.

Acenteler ABD için sponsor olacaktır ve kayıt olurken de vize alınırken de acentenin sponsorluğu ile işlemler yürüyecektir. Bireysel olarak başvuru yapıp, kayıt olarak programa katılmak mümkün değildir.

2022 work and travel ücretleri her bir acente için farklılık göstermektedir. Ancak fiyatlar arasında uçurumlar değil, cüzi bir fark olur. Seçim yaparken fiyat araştırması yapmayı da unutmamalısınız. Ücret ödemesi konusunda da kolaylıklar sağlanır. Tek seferde nakit para ödenebileceği gibi taksitlendirme de yapılabilir.

 

Yorum Yap

Yorumlar (6)

Popüler Yorumlar
 1. Süper oldu bu bilgileri öğrenmem çok teşekkürler 🙂

 2. Cok iyi

Yapılan Yorumlar
 1. Cok iyi

 2. Work&Travel maddi durumu çok iyi olmayan ailelerin çocukları için yurtdışına gitme ingilizcelerini geliştirmeleri için harika bir fırsat:)

 3. Bir turizm öğrencisi olarak zevkle okuyorum bu bilgiler bana yardımcı olacak

 4. Sitedeki bilgiler gerçekten çok yararlı ve faydalı teşekkürler

 5. Bu tür bilgilere ulaşmak çok zor oluyor ama bütün bunları bir araya getirip bize sunmuşsunuz çok bilgilendirici bir yazı teşekkürler

 6. Süper oldu bu bilgileri öğrenmem çok teşekkürler 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.