Yurtdışında Üniversite Okumak için 5 Neden!
  1. Ana Sayfa
  2. Eğitim / Burslar

Yurtdışında Üniversite Okumak için 5 Neden!

0

Yurtdışında üniversite okumak isteyen gençlerin sayısı gün geçtikçe artmakta. Türkiye’deki eğitim sistemi her geçen gün eskiye göre daha iyi hale gelse de henüz yurtdışındaki eğitim sistemini yakalayabilecek bir düzeye ulaşmış değil. Öğrenciler de bu durumu bildikleri için yurtdışı üniversite başvuru işlemlerini yapabilmek adına araştırma yapıyorlar. Buna neden olan durum ise aslında öğrencilerin Türkiye’de istemiş olduğu eğitimi alamıyor olması ve kendi tercih etmek istedikleri bölümü her zaman için tercih edememeleridir.

Yurtdışına çıkacak olan öğrenciler için üniversite hayatının birçok avantajı sayılabilmektedir. Bu avantajlardan birisi de Türkiye’den yurtdışına okumak için çıkan öğrencinin Türkiye’deki lise puanının dikkate alınmamasıdır. Öğrenci Türkiye’de mezun olmuş olduğu liseden kaç puan almış olursa olsun, yurtdışı üniversite tercihinde istemiş olduğu bölümü seçme hakkına sahiptir. Bu durum da öğrencinin hayallerini gerçekleştirebilmek adına istemiş olduğu bölümde okuyabilme ve hayalini kurmuş olduğu diplomaya üniversite sonunda sahip olabilme imkanını sunmaktadır.

Yurtdışında öğrencilere bu imkanların sağlanması ile birlikte, son yıllarda yurtdışına eğitim almak için çıkan öğrenci sayısında artış olmuştur. Bu artış korona döneminde elde olmayan nedenlerden dolayı azalsa da koronadan sonraki süreçte yeniden eski günlerdeki gibi yurtdışında üniversite okumak isteyen öğrenciler başvuru işlemlerini yaparak, tekrardan eğitim için yurtdışına çıkmaya başlamışlardır.

Yurtdışında Üniversite Okumak
Yukarıda sayılmış olan avantajlardan yararlanan birçok öğrenciden birisi de siz olabilirsiniz. Yurtdışında üniversite okumak için sayılabilecek 5 neden şu şekildedir:

  • Eğitim hayatında en önemli aşamalardan birisi olan üniversite tercihinde yurt dışını tercih eden bir öğrencinin istemiş olduğu bölümü tercih ederek hayalindeki üniversiteyi okuma şansı çok yüksektir.
  • Üstelik bunu farklı kültürleri keşfederek yapacaktır. Fakat Türkiye’de üniversite hayatına devam edecek olan öğrencinin önüne en başta gelecek olan engel üniversiteye giriş sınavıdır. Burada belirlenen puanı alamayan öğrenciler, hayalini kurmuş oldukları üniversiteye gidememekte, kimisi hedeflediği üniversiteye gidebilmek için bir yıl daha harcarken kimisi de daha önce gitmeyi bile düşünmediği üniversite ile eğitim hayatına devam etmektedir. Yurtdışına giderek üniversite hayatına devam eden bir kişi ise Türkiye’de yaşanılan bu durumların hiçbirini yaşamayacaktır.
  • Yurtdışı üniversite başvuru işlemlerinizi bir an önce yapmanıza neden olacak durumlardan birisi de istemiş olduğunuz mesleği yapabilmek adına üniversiteye devam edecek olmanızdır. Hayalindeki mesleği yapmaya başlayan bir kişi mutlu olacaktır. Mutlu olarak işini yapmaya devam eden kişi de başarılı olmaktadır.
  • Yurtdışı üniversite hayali kuran birçok öğrencinin önündeki engel çoğu zaman maliyetinin fazla olmasından korkmalarından dolayı yurtdışında eğitim almayı sadece hayal olarak düşünmeleridir. Oysaki yurt dışında pahalı olan üniversitelerin yanında, maddi olarak Türkiye’deki üniversiteler fiyatına okuyabileceğiniz yurtdışı okulları da bulunmaktadır.
  • Yurtdışında üniversite okumak, bir yandan da öğrencinin dilini geliştirmektedir. Türkiye’de ise üniversite okuyan birçok öğrenci yabancı dili tam anlamıyla konuşamamaktadır.
    Yurtdışında üniversiteyi 3 yıl okuyan ve mezun olan öğrencilerin, diplomasını aldıktan sonra iş bulma imkanları çok daha fazladır. 3 yıllık üniversite hayatını bitiren öğrenciler, dördüncü yılda çalışmaya başlayarak hem iş tecrübesi kazanıp hem de maddi açıdan gelir kazanmaya başlayabilirler.

Yorum Yap