Yurtdışında Yüksek Lisans Yapmak İsteyenlerin Tercih Edebileceği 12 Ülke
  1. Ana Sayfa
  2. Yurtdışında Eğitim

Yurtdışında Yüksek Lisans Yapmak İsteyenlerin Tercih Edebileceği 12 Ülke

0

Uzun bir eğitim sürecinin nihayet sonuna geldiniz! İyi bir üniversitenin iyi bir bölümünden mezun olarak diplomanızı almaya hak kazandınız. Yolunuza akademik kariyer yaparak ilerlemek istiyorsanız, bu aşamada yapmanız gereken ise yüksek lisans olacak. Özellikle de ilerleyen süreç içerisinde yurt dışında çalışmayı düşünüyorsanız, yüksek lisans diploması sizler için çok daha önemli olacaktır. Okuduğunuz alanda uzmanlaşmak eminiz ki özgüveninizi de artıracaktır. Peki yurt dışında yüksek lisans yapmaya karar verdiniz ancak nerede ve nasıl yapacağınızı bilmiyor musunuz? Yabancı öğrenciler yüksek lisans yapmak için nereyi ve neden tercih ediyor? İşte, yurtdışında yüksek lisans yapmak isteyenlerin tercih edebileceği 12 ülke…

1 İngiltere – İngilizcenizi Geliştirmek İçin

İngiltere, tüm dünyanın eğitim ve kültür hayatına yön veren, her yıl milyonlarca öğrenciye iyi bir yükseköğretim imkânı sağlayan bir ülkedir. Burayı tercih edecek öğrencilerin en önemli avantajlarından biri de İngilizcelerini en iyi standartlarda geliştirme imkânı elde edecek olmasıdır. Ayrıca 1 yılda yüksek lisans diploması alma avantajını da sağlar. İngiltere’de yüksek lisans eğitimi görmek için program ücretleri ise ortalama 9 ile 15 bin arasında değişiyor. Yüksek lisans başvurusu yapacak öğrencilerin IELTS’den en az 6,5 ya da TOEFL’dan 213 ve üzeri puan alması istenir. Üniversite not ortalamasının ise en az 3 olması şartı sağlanmalıdır.

 

2 Avustralya – Öğrencilere Çalışma İzni Veriyor

Avustralya’da son derece ekonomik fiyatlarla yüksek lisans yapmak mümkündür. Ayrıca burada eğitim ve öğretim görme şansına sahip olan öğrenciler, eğitim aldıkları süre boyunca çalışma iznine sahip olabilmektedirler. Üniversiteler, bilim ve teknik açıdan çok kapsamlıdır. Yüksek lisans eğitimi 2 yıl sürmektedir. Avustralya’daki yüksek lisans programlarından herhangi birine başvuru yapabilmek için üniversitelerin şartlarını incelemek ve IELTS puanı en az 6,0, diploma notunuz ise en az 2,5 olmalıdır.

 

3 Kanada – Aynı Anda İki Dil Öğrenme Şansı

Kanada, eğitimde oldukça iddialı bir ülkedir. Geniş bir program yelpazesi sunar. Aynı zamanda da ekonomik olmasının yanı sıra, eğitim kalitesi açısından da gençler tarafından sıkça tercih ediliyor. Ülkede suç oranının da düşük olması büyük bir avantajdır. Kanada’nın İngilizce ve Fransızca olmak üzere 2 resmi dili vardır. Burada iki dili aynı anda öğrenmek oldukça kolaydır. Eğitim programlarının ortalama ücreti ise 7 Bin ile 28 Bin arasında değişiklik gösteriyor. İyi bir üniversitede yüksek lisans eğitimi almak için TOEFL’dan en az 213 almak gerekirken, not ortalamasının ise en az 3 olması şartı sağlanmalıdır.

 

4 Yeni Zelanda – Ekonomik Bir Ülke

Yüksek lisans ücretleri Yeni Zelanda ülkesinde, oldukça ekonomiktir. Yurt dışında eğitim görmek için çok fazla bütçesi olmayan öğrenciler burayı tercih ederek, yılda ortalama 9 ile 11 bin arasında yüksek lisans yapabilirler. Yeni Zelanda gelen olarak işletme, finans, fen bilimleri, sosyal bilimler ve güzel sanatlar bölümlerinde çok iyidir. Bu programlara kabul edilebilmek için IELTS’den en az 6,0 ya da TOEFL’den 550 almak şarttır.

 

5 Güney Afrika Cumhuriyeti – YÖK Tarafından Tanınıyor

Güney Afrika Cumhuriyeti remi dili İngilizcedir. Burada eğitim hayatı hem çok ucuz hem de bazı özel üniversitelerin dışında, hemen her üniversite YÖK tarafından tanınıyor. Güney Afrika Cumhuriyeti, uzun yaz günlerinin yaşandığı bir ülkedir. Hangi üniversiteden ya da hangi bölümden yüksek lisans yapılacak olursa olsun, mezun olunan bölümden iyi bir not ortalaması ile mezun olmak, IELTS’den en az 7, ya da TOEFL’den 570 almak gerekmektedir.

 

6 Çin Halk Cumhuriyeti – Farklı Bir Dil Öğrenme İmkânı

Çin Halk Cumhuriyeti, dünyanın en iyi ilk 500 okulunun 40’ına sahiptir. Ülke, Ar-ge ye çok büyük yatırımlar yapmakta, bilim ve teknik anlamda da oldukça gelişmiş bir konumda yer almaktadır. Özellikle de araştırma üzerine eğitim veren kurumlar, teknik açısından çok iyi seviyededir. Kaliteli imkanların yanı sıra eğitim ve yaşam maliyetleri açısından da çok uygundur. Burada ortalama 4 Bin ile 8 Bin dolar arasında ücret ödeyerek yüksek lisans yapmanız mümkündür. Ancak yüksek lisansa başlamadan önce 1 ya da 2 sene boyunca Çince eğitim alma şartı vardır.

 

7 Avusturya – Köklü Bir Eğitim

Avusturya, köklü üniversitelerin bulunduğu bir ülkedir. Özellikle de Viyana bölgesinde, kapsamlı üniversiteler yer almaktadır. Ayrıca öğrenciler burada aylık 600 Euro maaş ile sigortalı olarak çalışma imkanına da sahip olmaktadırlar. Yüksek lisans öğretimlerinin büyük bir kısmı Almanca verilmektedir. Burada eğitim almak içinde yeterli Almanca bilmek şartı vardır. Yüksek lisans programlarının ortalama ücretleri ise 10 ile 15 Bin Euro arasında değişmektedir.

 

8 İsveç – Mükemmel Bir Ülke

İsveç, öğrenci seçimi konusunda son derece seçicidir. Birçok Avrupa ülkesinde olduğu gibi burada da AB vatandaşlarında eğitim ücretsizdir. AB’ye üye olmayan ülkelerin öğrencileri ise yılda ortalama olarak 7 Bin ile 14 Bin Euro ödeyerek, iyi bir yüksek lisans eğitimi alma hakkına sahip olabilmektedirler. Tabi ki yaşam için de yine 6 ya da 7 Bin Euro bulundurmanız şarttır.

 

9 İspanya – Ekonomik Fiyatlarla Yüksek Lisans!

İspanya, devlet üniversitelerinin çoğunlukta olduğu bir ülkedir. Ayrıca öğrencilere ekonomik fiyatlar da sunduğundan sıkça tercih edilir. Ülkede hemen her keseye uygun eğitim programı bulunuyor. Öğrenciler iyi bir eğitimin yanı sıra, İngilizce öğrenerek de kendilerini geliştirebiliyorlar. Yüksek lisans programları 2 yıl sürmektedir. Devlet üniversitelerinde yıllık eğitim ücreti 1000 Euro iken, özel üniversitelerde 6 bin Euro’dur.

 

10 Fransa – Zengin Kültürel Etkinlik

Fransa, sanata ve sanatçıya değer veren bir ülkedir. Özellikle de sanat, moda, turizm, mimarlık ya da tasarım alanında yüksek lisans yapmak isteyenler bu ülkeyi tercih edebilirler. Ancak okullar öğrenci kabul ederken, çok seçici davranmaktadırlar. Burada yüksek lisans eğitimi görebilmeniz için not ortalamanızın yüksek olması gerekmektedir. Eğitim dili Fransızcadır. Ancak İngilizce eğitim veren bölümler de vardır. Özel okullar yıllık 6 ile 18 Bin Euro iken, devlet üniversiteleri yıllık 900 Euro civarındadır.

 

11 İtalya – Modanın Nabzını Tutuyor

İtalya özellikle de moda ve tasarım öğrencileri için en iyi seçenekleri sunmaktadır. Buradaki üniversitelerde dersler uygulamalı olarak verilmektedir. Yüksek lisans eğitimi ise bölüme göre 1 ya da 2 yıl sürmektedir. Öğrenciler eğitim süresi boyunca part time iş bulabilirler. Aynı zamanda okul bittikten sonra da 1 yıl olarak yasal çalışma imkânı sağlamaktadır. Yıllık eğitim ücretleri ise ortalama 1000 ile 20 bin Euro arasında değişkenlik göstermektedir.

 

12 Almanya – Ücretsiz Devlet Üniversiteleri

Almanya’daki üniversiteler oldukça köklüdür. Ayrıca burada devlet okullarında bile son derece kaliteli bir eğitim imkânı söz konusudur. Almanya’da yüksek lisans öğretimi görmek için İngilizce eğitim veren kurumlar hariç olmak üzere üniversitelerin genelinde Almanca yeterlilik şartı aranmaktadır. Yeterlilik, yabancılar için Almanca yeterlilik sınavı ile belirlenmektedir. Aynı zamanda Almanya’da yüksek lisans eğitimi alabilmek için lisans not ortalamasının en az 2.5 olması isteniyor. Daha köklü üniversiteler için bu rakam 3’e kadar çıkabilmektedir.

Yorum Yap