Türkiye’de Koronavirüsün Birinci Yılı
  1. Ana Sayfa
  2. Haber

Türkiye’de Koronavirüsün Birinci Yılı

0

İlk vakaya rastladığımız günün üzerinden tam 1 sene geçmiş. Bu süre zarfında ülkemizde yaşam tamamen değişip, bilgi alanında da ciddi yenilikler karşımıza çıktı. İşte koronavirüsün bir senelik yolculuğunda tüm yaşadıklarımız.

Not: Bu içerik teyit.org adresinden alınmıştır. 

Neler Değişti

O günden bugüne sokaklar, cafeler, sosyal iletişim, restoranlar ve parklar kısacası insanların eskiden bir arada vakit geçirmeyi sevdiği her yer değişikliğe uğradı. Artık temas etmekten, bir arada olmaktan ve vakit geçirmekten korkar olduk. 

Tüm bu riske ve ihtimallere rağmen birlikte vakit geçirmekten geri durmayan insanlarda vardı. Haliyle bu durum hastalığın daha hızlı bir şekilde yayılmasını da tetikledi. Salgının ilk günlerinde tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ciddi anlamda bilgi kirliliği oluşmaya başladı. İnternet ve sosyal medya mecraları; tramvaylarda bayılan, sokaklarda aniden kendinden geçen insanların videoları ile doldu taştı.

Teyit.org Adresine Göre Geçen Bir Yıl

İlk koronavirüsün incelendiği tarih 28 Ocak 2020’idi. Bu tarihten itibaren koronavirüs hakkında sorulan soruların ardı arkası kesilmedi.

Bu bildirimler (ki büyük bir çoğunluğu hala inceleniyor) incelendi. Toplam sayısını bilmemekle birlikte on binlerce şüpheli bildirim olduğunu söyleyebiliriz. 

Teyit.org adresinde 400’ün üzerinde inceleme yapılmış.

Şimdi ise teyit.org adresinde aktif bir şekilde devam eden aşılama çalışmaları gündemde, bu sayede hem internette bulunan bilgi kirliğinin önüne geçmek hem de birlikte çalışmalara yer verilecek bir sistem kurulmaya çalışılmaktadır. 

Nasıl Ulaşırım

Bilgi kirliliğinin önüne geçmek için sizlerde teyit.org adresini ziyaret edebilir. Koronavirüs hakkında dolaşan doğru bilgilere yada sansasyonel yanlış bilgilere anında göz atabilirsiniz. Bunun için gerçek bir bilgi ekosistemi kurulması gerektiğine inanılmaktadır. Bu sistemin sizin etkin katılımınızla sağlanabileceği açıktır. Bu sebepten etkin katılımınız beklenmektedir. 

Daha detaylı bilgi için: https://teyit.org/ adresini ziyaret edebilirsiniz. 

Yorum Yap