Uzun Dönem Staj Yapmak İçin 4 Harika Neden
  1. Ana Sayfa
  2. Haber

Uzun Dönem Staj Yapmak İçin 4 Harika Neden

0

Üniversite döneminde uzun süreli staj yapmak, gelecekte çok daha kolay iş bulmanızı olanaklı kılacaktır. Öyle ki uzun dönem üniversite stajlarında haftanın 2 ya da 3 günü 6 ay ve 1 yıl arasında şirketin kültürünü yakından tanıyarak, deneyim elde etmenizi sağlayacaktır. Uzu dönemli staj yapmak, üniversite öğrencileri için çok zor gibi görünse de gelecekte kariyerinizi şekillendirirken çok önemli olacaktır. İşte uzun dönem staj yapmak için 4 harika neden…

1 Akademik Bilgilerinizi Deneyime Dönüştürebilirsiniz

Kısa dönem stajlar genellikle basit işlerin yapılmasıyla geçmektedir. Bu da stajyerlerin kendini geliştirmelerine engel olan bir faktördür. Kısa dönem stajlarda fotokopi çekmek ya da basit getir götür işlerini yapmak yerine, uzun dönemli stajları tercih ederek, daha büyük sorumluluklar altına girebilirsiniz. Bu da öğrenme süreciniz açısından çok daha faydalı olacaktır. Öyle ki uzun dönemli stajlarda, kişilere bireysel olarak daha fazla görev verilir. Daha çok proje üzerinde çalışılmasına imkân sağlanır. Böylece üniversitelerde öğrenilen teorik ve akademik bilgileri, projeler üzerinde çalışılarak deneyime dönüştürmeniz de kaçınılmaz hale gelecektir. Ayrıca uzun dönemli stajlar, kişisel anlamda kendinizi geliştirmenizi ve kendi yeteneklerinize güvenmenizi de sağlayacaktır.

 

2 İş Bağlantılarınızı Güçlendirebilirsiniz

Geleceğe daha güvenle bakabileceğiniz yeni iş bağlantılarını ancak uzun dönemli staj hayatınızda geliştirebilirsiniz. Mezun olduktan sonra iyi bir iş bulmak ve kariyerinizin ilk adımlarını atarken kendinizi yalnız hissetmemek adına iş bağlantılarınızı önceden güçlendirmiş olmak çok önemlidir. Uzun dönem stajlarda, çalıştığınız alanda faaliyet gösteren çeşitli şirketler ile alakalı da bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca çalıştığınız sektörde profesyonelleşmiş kişilerle çalışma imkânı elde edersiniz. Bu kişilerle ilerleyen süreç içerisinde network kurabilirsiniz. Doğru şirket sahipleriyle tanışarak, doğu zamanda doğru yerde bulunduğunuzda, uzun süreli stajınız bittiğinde de kalıcı iş bulabilme şansınız da buna paralel olarak artış gösterecektir.

 

3 Deneyim Kazanabilirsiniz

Uzun dönemli stajlar, herhangi bir sektörde daha iyi olabilmek adına yeterli deneyim elde etmenizi sağlar. İşi öğrenirken, kendinizi de istediğiniz kadar geliştirebilirsiniz. Öyle ki hangi işte çalışmayı istiyor olursanız olun, deneyim olmadan tam zamanlı bir işe başlamanız da ne yazık ki mümkün olmayacaktır. Çünkü günümüzde birçok şirket uzun dönemli stajyerler çalıştırarak, deneyim kazanmanız konusunda da istekli davranmaktadır. Bu tür şirketlerde uzun dönemli staj yapmak, üniversitelerden mezun olmadan önce yeterli deneyimi kazanabilmeniz için çok önemlidir. Uzun dönemli staj yapmanın bir diğer önemli avantajı da iş hayatınızda neyi isteyip istemediğinize kolaylıkla karar verebilmeniz olacaktır. Bu da kariyerinizi şekillendirirken, hangi alanda ilerlemeniz gerektiği hususunda kesin karar vermenizde etkili olacaktır.

 

4 Özgeçmişinizi Zenginleştirebilirsiniz

Uzun dönemli stajlar, daha çok deneyim kazanmanın en geçerli yöntemidir. Sektörde iş bulmak konusunda ne kadar istekli olduğunuzu da gösteren temel bir husustur. Ayrıca uzun dönemli staj yapmak, sizlerin işverenlerin gözünde üniversite yıllarında da boş kalmadığınızı gösteren bir imaj yaratır. Yani sorumluluk bilincine sahip olduğunuza dair önemli işaretler verir. Uzun dönemli stajlarda daha çok deneyim elde ederek, özgeçmişinizi zenginleştirebilirsiniz.

Yorum Yap