Türkiye AB İlişkilerinde Üniversitelerin Rolü ve Erasmus+
  1. Ana Sayfa
  2. Etkinlikler

Türkiye AB İlişkilerinde Üniversitelerin Rolü ve Erasmus+

0

Dışişleri Bakan Yardımcısı, Avrupa Birliği Başkanı Faruk Kaymakcı’nın katılımlarıyla gerçekleştirilecek olan Türkiye – Avrupa Birliği İlişkilerinde Üniversitelerin Rolü ve Erasmus+ isimli e – konferansa sizlerde davetlisiniz.

Üniversite gençliğinin, Türkiye – Avrupa Birliği ilişkilerin gelişmesi açısından kilit rol oynadığı herkes tarafından kabul ediliyor. Özellikle üniversitelerde verilen eğitimlerin ve öğrenci değişim programlarının Avrupa Birliğine bakış açısının geliştirilmesi açısından son derece kilit rol oynadığını söylemek yanlış olmayacaktır. 

Avrupa Birliği Başkanı Faruk Kaymakcı’nın katılımları ile yapılacak olan konferansta bu ilişkinin nasıl geliştiğini, alınan mesafeyi ve geleceğini net bir şekilde gözlemlemekte mümkün olacak. 

Avrupa Birliğinde Üniversitelerin Rolü Nedir

Avrupa Birliği üyelik sürecinde Türkiye’deki üniversitelerin batıya dönük çalışmalar yapması ve Avrupa ülkeleri hakkında olumlu izlenimler kazanması uzun süredir süregelen ilişkilerin geleceği açısından son derece büyük bir önem arz ediyor. Erasmus öğrenci değişim programları yardımıyla Avrupa’da ülkeler arası öğrenci hareketliliği amaçlanarak bu sürecin geliştirilmesi sağlanmaktadır.

2020 yılından itibaren küresel salgının ön plana çıkması ile birlikte duraksayan bu değişim programına bakış ise hala olumlu yönde ivmelenme sergiliyor. Peki ama Erasmus + nedir? Bu e konferans sayesinde hem üniversitelerin Avrupa Birliği ilişkilerinde katkılarını görmek hem de Erasmus + rolü hakkında bilgi sahibi olmak mümkün oluyor.

Erasmus + Hakkında 

Biraz öncede altını çizdiğimiz gibi pandemi döneminde uygulanmasına ara verilen Erasmus + programı 2014 ila 2020 yılları arasında aktif olarak uygulandı. Temel olarak bu program sayesinde kişilerin yaş ve eğitim geçmişleri önemsenmeksizin yeniliklerin farkına varmalarını amaçlayan bir program olarak ön plana çıkmakta. Erasmus+ ile birlikte gençlik – eğitim ve spor alanlarını içerisine alan bir değişim ve istihdam programı hazırlandığını söyleyebiliriz.

Bütün olarak bu e konferansı incelediğimiz zaman pandemi döneminde – önce ve sonrasında Avrupa Birliği ile Türkiye ilişkilerinin üniversiteler bazındaki değişimini görmek mümkün olacaktır. Erasmus+ önemini ve program yapısını daha net bir şekilde gözlemleyebileceğiz. 

Avrupa Birliği hakkında yeni bir bakış açısına sahip olmak ve mevcut durumu değerlendirmek isteyen herkesin Faruk Kaymakcı tarafından verilecek olan e – konferansa katılmalarını tavsiye ederiz. 

Konferansa Katılmak İçin:

https://www.youtube.com/channel/UC1vdFuS3OMIn5jwOIUyAdKQ

Yorum Yap