Yunus Emre Yazarlık Kampı Sizleri Bekliyor
  1. Ana Sayfa
  2. Etkinlikler

Yunus Emre Yazarlık Kampı Sizleri Bekliyor

0

Yunus Emre Yazarlık Kampı, bu sene misafirlerini bekliyor. 2021 yılı içinde, Türk dili ve kültürü için en önemli şahsiyetler arasında yer alan Yunus Emre’nin vefatının 700. Yıl dönümü olması sebebiyle UNESCO tarafınca anma ve kutlama yıl dönümleri arasına alındı. 30 Ocak 2021 tarihindeki Resmî Gazete’de yayımlanmış olan genelgeyle 2021 yılında Cumhurbaşkanlığımız tarafınca “Yunus Emre ve Türkçe Yılı” şeklinde ilan edildi.
Aksaray Valiliği, KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ortaklığı, alakalı kuruluş ve kurumların işbirliği içinde Yunus Emre Yazarlık Kampını Aksaray’da Ihlara Vadisinde düzenlenecek.
Yunus Emre’yi Yunus Emre yapan, yüzyıllar öncesinden bugüne kadar uzanmasına katkı sağlayan hayal gücünün zenginliği ve hayallerindeki düşüncelere inanmasıydı. Bugünün gençlerini de yarına taşıyacak olanın, gençlerin hayal etmeleri olduğuna inanılıyor.
Geleceği yazacak olan gençlerin bir araya getirilmesini sağlamak, farklılıklar arasındaki iletişimi güçlendirmek, birlikte çalışma ve üretme kültürünü teşvik etmekle beraber en önemlisi Anadolu’nun geleceğe uzanacak olan köprüsünü güçlendirecek rol model halindeki gençlerin yetişmesi adına düzenlenecek olan Yunus Emre Yazarlık Kampı, Ihlara Vadisi Bölgesinde gerçekleştirilecek.
Covid19 salgının gençler üzerinde ortaya çıkardığı olumsuz etkiyi alt seviyeye indirmek ve gençlerin üretim sürecinden kopmamaları adına neler yapılması gerektiği düşünülerek bu etkinlik planlandı.

Yunus Emre Yazarlık Kampı Süreci

Gençlerin her birinin birbirinden farklı yetenekleri mevcut. Yetişkinlere düşen ise gençliğin yetenek ve becerileri kapsamında desteklenmesini sağlamak.
Anadolu’nun özünde yer alan değerleri hatırlamak; Nasrettin Hoca, Yunus Emre, Hacı Bektaş Veli, Hazreti Mevlana, Somuncu Baba, Ahi Evran ve daha pek çok değerli ismin etrafında buluşmak, hem gençliğe miras bıraktıklarını konuşmak hem de geleceğe bırakılan mirası güçlendirmek adına kamp alanında buluşulacak.
Gündüzleri Türkiye’nin en güzel diyarları arasında ilk sıralarda yer alan Ihlara Vadisinin farklı bölgelerinde atölye çalışmalarında buluşulacak. Akşamları ise ateşin üstünde çay demleyerek sıcak sohbetler edilecek. Katılımcılar arasında müziğe yeteneği olan gençlerin enstrümanlarından yükselen ezgilerle hoş bir ortam oluşturulacak.
Gün sonunda herkesin onlarca unutulmaz hikâye toplayacağız düşünülmektedir. Toplanılan her bir hikayeyle zenginleşip gidilen coğrafyalarda da bu hikayeler anlatılacak.
“Üretmek İçin Hayal Et” temasıyla gerçekleştirilecek her bir kamp için başvurular 81 şehirden gençlerin katılımına açıktır. Konaklamalar ise çadır kamp alanında gerçekleşecek. Kampa toplamda 110 kişi kabul edilecek.
Son başvuru tarihi 6 Haziran 2021 şeklindedir. Katılımcılar, yolculuk giderlerini kendileri karşılayacaktır. Katılım sağlayan olan gençlere kullanmaları için çadır, mat ve uyku tulumu verilecektir. Katılımcıların etkinlik ve yemek giderleri karşılanacaktır. Kamp ise 16 ile 20 Haziran 2021 tarihleri arasında gerçekleşecek.

Detaylı bilgi ve başvuru formu için tıklayın.

 

İnstagram adresi

 

Yorum Yap