Türk Amerikan Derneği 5. Geleneksel Karikatür Yarışması 2020
  1. Ana Sayfa
  2. Etkinlikler

Türk Amerikan Derneği 5. Geleneksel Karikatür Yarışması 2020

0

AMAÇ

Türk Amerikan Derneği (TAD), tam 69 yıldır kesintisiz olarak eğitim ve kültürel değişim programları düzenlemektedir. Ülkemizin en eski ve en prestijli iki uluslu merkezlerinden biri olarak faaliyetlerini sürdüren Türk Amerika Derneği, 2016 yılında 65. Kuruluş yıl dönümünü kutladı. Bu vesile ile de ilk defa, faaliyet alanlarından olan “Yabancı Dil Öğrenimi” konulu bir karikatür yarışması düzenlemiştir. Ülkemizde de büyük bir ilgi görmeyi başarmıştır. Bu yıl beşincisi düzenlenecek olan yarışma, pandemi nedeniyle dijital olarak gerçekleştirilecek olup, sadece birinci seçilerek tamamlanacaktır.

KONU

2020 yılında pandemi koşulları nedeniyle hız kazanan dijitalleşme, fikri mülkiyet hususunda da bir hayli tartışılır hale gelmiştir. Özellikle de sanatçılar için son derece önemli bir konu olan dijitalleşme ve fikri mülkiyet, 2020 yılında yarışmanın konusu olarak belirlenmiştir.

YARIŞMAYA KATILIM KOŞULLARI

  • Yarışma; Seçici Kurul Üyeleri ve Türk Amerika Derneği çalışanları, birinci derece akrabaları dışında ülkemiz topraklarında yaşayan herkesin katılımına açık olacaktır.
  • Her sanatçı yarışmaya daha önce herhangi bir yarışmada ödül almamış en çok iki eseri ile katılma hakkına sahiptir.
  • Yarışmaya eser sunacak olan sanatçılar, kendi anlatım biçimlerine en uygun olan tekniği kullanmak konusunda özgür olacaklardır.
  • Bu yıl karikatürler dijital olarak başvuru formuna eklenecektir.
  • Yarışmaya orijinal karikatürle katılım sağlanmalıdır. Eserler, sanatçısı tarafından imzalanmış bir şekilde e posta ile gönderilir.
  • Yarışmacıların yarışmaya katılacakları karikatür ya da karikatürlerin üzerinde haiz bulunduğu ve 5846 sayılı Türk Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun 21. Ve 25. Madde hükümlerinde tanımlanan işleme, çoğaltma, yayma, temsil ve işaret, ses ve görüntü naklinde yarayan araçlarla umama iletişim mali haklarının kullanım haklarına ilişkin olarak münhasır olmayan basit rusat şeklinde herhangi bir yer, süre ya da sayı kısıtlaması olmadan ve de üçüncü kişilere devir hakkını kapsayacak surette Türk Amerika Derneği’ne lisans verdiğini, Türk Amerikan Derneği’nin söz konusu karikatürleri sergilemek, arşivinde tutmak, internet ortamında ve sair şekillerde yayınlamak suretiyle ve bunlarla sınırlı olmaksızın dilediği her şekilde kullanmasına muvafakatinin olduğunu peşinen beyan ve kabul etmektedir.
  • Sorularınız için [email protected] adresinde mail atabilirsiniz.

Yarışmaya Son Başvuru Tarihi: 31 Aralık 2020

DEĞERLENDİRME

Seçici kurul pandemi nedeniyle, online olarak değerlendirme yapacaktır. Online değerlendirme neticesinde birinci, ikinci ve üçüncü belirlenecektir.

ÖDÜLLER


Birincilik Ödülü:
Beats Studio3 Wireless Kulak Çevresi Kulaklık (kırmızı) + Başarı belgesi

İkincilik Ödülü: 1 seviye online burs + Başarı belgesi (İkincilik Sertifikası)

Üçüncülük Ödülü: 1 seviye online burs + Başarı Belgesi (Üçüncülük Sertifikası)

SERGİLEME

Her yıl Türk Amerikan Derneği Sanat Galerisinde sergilenmekte olan karikatürler, bu yıl ne yazık ki pandemi nedeniyle sergilenmeyecektir. Ancak online olarak Türk Amerikan Derneği ve Türk Amerikan Derneği ConnectUSA resmi sosyal medya hesaplarında paylaşılacaktır.

Yarışmaya başvuru yapmak için tıklayınız.

Yorum Yap