GRE Sınavı Nedir? Nerelerde Gereklidir?
  1. Ana Sayfa
  2. Eğitim / Burslar

GRE Sınavı Nedir? Nerelerde Gereklidir?

0

Graduate Record Exam veya GRE olarak kısaltılan bu sınav lisansüstü okul veya işletme okulu başvuru sürecinde kullanılır. Küresel olarak lisansüstü programlara başvurmak için kullanılan çok aşamalı bir sınavdır.

Sınav Detayları

ETS tarafından geliştirilen bu sınav başvuru sürecinde size katkı sağlayacaktır. Sınavda temel aritmetik, cebir, geometri ve veri analizi gibi konulardan soru sorular sorulacaktır. Yazılı materyalleri analiz etme, değerlendirme, eleştirel düşünme, sorun çözme becerileri ölçülür. Adaylar sayısal ya da sözel alanlardan sınava girecektir. Her sınavdan 130-170 arasında puan alınır. Sözelde ortalama 151, sayısalda ise ortalama 153 puan olmalıdır.

Aşamalı bir sınav olduğu için önceki aşamalar geçildikten sonra sınav zorlaşır. Çeşitli sınav merkezlerinde sınava girmek mümkündür. Yıl boyunca çeşitli zamanlarda sınav uygulanır, belirli bir zamanı yoktur. Buradan alınan puan 5 yıl boyunca geçerliliğini korur. Sınava 21 günde bir girmek mümkündür ve 1 yıl içinde en az 5 kere sınava girilecektir.

Sınav Ücreti

Ücrete tabi olan bir sınavdır. Sınav ücreti her bir sınav için 205 Amerikan doları ödemek gerekir. Ayrıca seçtiğiniz 4 programa sonuçlarınızın gönderilmesi de bu ücrete dahildir. Buradan alınan puanları siz sunmazsınız, test merkezi tarafından gönderilir.

GRE sınavı için en doğru zaman lisans mezunu olup lisansüstü eğitimi için başvuru yapılacağı zamandır. Yüksek puan almak için sınava 3 ay kadar hazırlanmak gerekir.

Yorum Yap