Erasmus+ Online Gençlik Eğitim Kursu
  1. Ana Sayfa
  2. Eğitim / Burslar

Erasmus+ Online Gençlik Eğitim Kursu

0

Eğitim Kursu

5-14 Şubat 2021- E-öğrenme, Çevrimiçi, İsveç

EYE Liner, gençlik çalışmaları alanında aktif uygulayıcılara uluslararası bir öğrenme deneyimi sunmaktadır. Erasmus – Gençlik programı kapsamında çok daha kaliteli gençlik değişim projeleri oluşturmak adına gençlerin yeterliliklerini geliştirmelerine olanak sağlanacaktır.

Eğitim kursu kapsamında, Erasmus + Youth in Action’da gençlik değişimleri adına bir hibe organize etmek ve başvurmak için ihtiyacınız olan tüm temel bilgileri de öğrenme fırsatı yakalayacaksınız. Gerçekleştirilecek olan aktivitede genç ve yetişkin eşleşmesine odaklanılarak, 8 yaş altında olmak şartıyla 1 deneyimli yetişkin lider ve 13 ile 18 yaş grubu arasında yer alan 1 veya iki genç eğitim alabilecektir.

Hedef Kitle

Maksimum 12 ile 18 yaş arası eşleştirme grubunu hedefleyen 40 katılımcı, 18 yaş üstü bir yetişkin lider gerekmektedir.

Yetişkin lider: Doğrudan gençlerle ilgilenen ve gençlerle ortaklaşa bir gençlik değişiminin gelecekteki gelişimine katılmaya kararlı olmalıdır. Karma (Erkek ya da kadın) ise ulusal mevzuatın gerektirdiği durumlarda ulusal ajans ile de anlaştıktan sonra iki lider katılabilir.

1-2 Genç Kişi: 13-18 yaş arası olmalıdır.

Hem gençlik çalışanları hem de gençler İngilizce iletişim kurmak hususunda yeterli olmaları şartı mutlaka sağlanmalıdır.

Programa başvuru yapmak için TIKLAYINIZ. 

Genel Açıklama

Erasmus Online Gençlik Eğitim kursunun amacı, gençlik çalışmaları alanında aktif olan uygulayıcılara uluslararası bir öğrenme deneyimi sunmaktır. Ayrıca söz konusu kişilerin gençlik değişim projeleri oluşturmak hususunda da yetkinliklerini geliştirmelerine destek verilecektir.

Eğitim, gençlik değişimlerinde kalitenin temelini oluşturmayı hedeflemektedir. Aynı zamanda, gelecek Erasmus + Gençlik Programı son başvuru tarihleri için de başvuru tekliflerinin sunulması birincil amaçlar arasında yer alıyor.  Böylece kaliteli ortaklıklar arasında somut proje fikirleri geliştirilerek yeterli alan elde edilebilecektir.

Hedefler

  • Mevcut olan ve gelecekteki Erasmus + Gençlik Programı kapsamında, gençlik değişimleri hususunda bilgi vermek.
  • Bir gençlik projesinin oluşturulma sürecinde, öğrenme deneyimi sağlamak, bir gençlik değişimi düzenlemek için beceri, bilgi ve tutum gibi temel yeterlilikleri geliştirmeyi sağlamak.
  • Yaygın öğrenme ve gençlerin öğrenmeye yönelik katılımlarını anlamak.
  • Gençlerin öğrenme sürecinde bir grup liderinin rolünü keşfetmek, böylece de gençlerin gençlik değişimlerinin planlanmasına aktif katılımını artırmak.

Erasmus + Online Gençlik Eğitim Kursu, gençlerin eğitime katılmak adına yeni bir dinamik sunmaktadır. Gençler, simüle edilen gençlik değişim faaliyeti yoluyla proje oluşturmak hususunda ilk elden anlayış geliştirmektir. Gençlik liderleri ve gençler arasındaki iş birliliği ve ortaklığı değiştirmek amaçlanmaktadır.

Ayrıca bazı görevler ulusal gruplarda ve de bazıları da uluslararası ortaklık grupları çerçevesinde yapılmaktadır. Temel bir metodolojik nitelik olarak ise, gençlerin ve gençlik liderlerinin zaman zaman ayrı gruplar haline çalışmalarını sağlayarak, grupların daha çok öğrenmesini, fikirlerini paylaşması için de bir araya gelmektir. Bu süreç içerisinde gençler liderlik etmeye de teşvik edilecektir. Söz konusu amaçlarla katılım ve yetkilendirme teşvik edilmektedir. Eğitim, gençlik liderlerinden tamamen bağımsız olarak, gençlerin proje planlamasındaki yeterliliklerine dair de kanıt sağlar.

Program

Verilecek eğitim, bir simülasyon alıştırması üzerine inşa edilmiştir. Aynı zamanda grup dinamiklerini zenginleştirmek adına atölyeler, bilgilendirme oturumları ve etkinliklere serpiştirilmiş Youthpass odaklı bir değerlendirmeyle biten öğrenme deneyimi sunar. Eğitim, eğitim hedeflerini esnek, daha genç merkezli bir formatta sunmak adına tasarlanmış paralel bir daha küçük grup çalışması sürecine ek olarak tüm katılımcıların planlı genel oturumlar çerçevesinde oluşturulmaktadır.

Genel program takvimi ise şu şekildedir;

Cuma 05/02: 19:00 – 21:00 CET (akşam karşılama oturumları)

06/02 Cumartesi: bir sabah (10: 00-12: 00 CET) ve bir öğleden sonra seansı (15: 00-16: 30 CET)

07/02 Pazar: öğleden sonra oturumu (14:00 – 16:00 CET)

Çarşamba 10/02: akşam oturumu (19:00 – 21:00 CET)

12/02 Cuma: akşam oturumu (19:00 – 21:00 CET)

Cumartesi 13/02: bir sabah (10: 00-12: 00 CET) ve bir öğleden sonra seansı (15: 00-16: 30 CET)

Pazar 14/02: öğleden sonra oturumu (14: 00-16: 00 CET)

Yorum Yap