Prof. Dr. Aziz Sancar Doktora Burs Programı Başvuruları Açıldı
 1. Ana Sayfa
 2. Eğitim / Burslar

Prof. Dr. Aziz Sancar Doktora Burs Programı Başvuruları Açıldı

0

Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu Nedir?

Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu, ya da diğer bir adıyla Türkiye-Amerika Birleşik Devletleri Kültürel Mübadele Komisyonu, 1949 yılında Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri arasında imzalanan ikili anlaşma ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden geçen 13 Mart 1950 tarih ve 5596 sayılı kanun çerçevesinde çalışmalarına başlamıştır. Komisyonumuz, Türk ve Amerikalı üniversite mezunlarını, akademisyenleri, sanatçıları ve kamu görevlilerini eğitim, yaşam ve seyahat masraflarını kapsayan burslarla desteklemekte ve ABD’de eğitim almak isteyen Türk öğrencilere eğitim danışmanlığı hizmeti sunmaktadır. Komisyonumuz, Türk ve Amerikan halkları arasında eğitim ve kültürel değişim yoluyla ortak bir anlayış geliştirmek için kurulmuştur.

Başvuru Koşulları

Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu, 2015 Nobel Kimya ödülü sahibi Prof. Dr. Aziz Sancar’ın onuruna özel olarak düzenlenmiş bir doktora burs programı sunmaktadır. Fulbright Öğrenci Programının bir parçası olan burs, 2022-2023 akademik yılına yönelik olup Prof. Dr. Aziz Sancar’ın akademik danışmanlığında doktora eğitimi almak isteyen kişilere verilecektir.

Bursa, aşağıda yer alan bölümlerin öğrencileri ve mezunları başvurabilmektedir:

 • Biyoloji (Hücre Biyolojisi, Mikrobiyoloji, Kanser Biyolojisi, vb.)
 • Biyofizik
 • Biyokimya
 • Biyomalzeme
 • Biyoteknoloji
 • Biyomedikal Mühendisliği
 • Kimya
 • Kimya Mühendisliği
 • Moleküler Biyoloji ve Genetik
 • Tıp

Nasıl Başvurulur?

Prof. Dr. Aziz Sancar Doktora Bursu’na başvuruda bulunmayı düşünen adayların, Fulbright Doktora Bursu’nun başvuru şartlarını karşılaması ve tüm başvuru gerekliliklerini yerine getirmesi gerekmektedir. Fakat bursa başvurmak isteyen Tıp Fakültesi öğrencilerinin ya da mezunlarının lisans veya varsa yüksek lisans ortalamalarının 4.00 üzerinden 3.00 olması yeterlidir.

Fulbright Doktora Bursu başvuru koşullarına ek olarak, Prof. Dr. Aziz Sancar Doktora Bursu’na başvurmak isteyen adayların aşağıdaki belgeleri de başvurularında sunmaları gerekmektedir:

 • Prof. Dr. Aziz Sancar Doktora Bursu Dilekçesi (7 Nisan 2021 son başvuru tarihi öncesinde dilekçenizi [email protected] adresine e-posta yoluyla gönderiniz ve ıslak imzalı orijinal kopyasını Başvuru Paketi’ne ekleyiniz.)
 • Prof. Dr. Aziz Sancar Doktora Bursu’na özel Niyet Mektubu (Slate başvuru formuna yüklenen kompozisyonlara ek olarak yazılmalı ve formun “Study Plan” bölümündeki “Personal Statement” kısmına yüklenmelidir.)
 • Fulbright Doktora Bursu’na başvuru için adayların TOEFL iBT veya TOEFL iBT Special Home Edition skorunun en az 75, Akademik IELTS skorunun en az 6, Pearson Test of English (PTE) Akademik skorunun en az 60, ODTÜ İngilizce Yeterlilik Sınavı (İYS) skorunun en az 75 ya da Boğaziçi Üniversitesi İngilizce Yeterlilik Sınavı (BÜYES) skorunun en az C olması gerekmektedir. Ancak, North Carolina Üniversitesi’nin (University of North Carolina at Chapel Hill) kabul kriterlerinin TOEFL iBT için en az 90 ve IELTS için en az 7 olduğu dikkate alınmalıdır.
 • PTE Akademik, ODTÜ İYS ve BÜYES sınavlarından geçerli bir sınav sonucuna sahip olmak sadece Fulbright Prof. Dr. Aziz Sancar Doktora Bursu’na başvuru için yeterlidir. Bursa aday gösterilmeniz halinde North Carolina Üniversitesi’nden kabul alabilmek için TOEFL ya da IELTS sınavlarından birine girmeniz ve gerekli puanı almanız gerekecektir.
 • Başvuru aşamasında GRE sınav sonucu gerekli olmayıp bursiyer olarak seçilen kişilerin North Carolina Üniversitesi’ne başvuru yapmadan önce GRE sınavına girmesi gerekecektir.

Başvuru Sonrası Süreç Nasıl İşliyor?

Bursiyerler, North Carolina Üniversitesi’nin Chapel Hill Kampüsü’nde doktora eğitimlerini tamamlayacak ve üniversitenin Biyoloji Bölümü’ne kayıtlı olacaklardır.

Bursun süresi en fazla iki akademik yıldır ve North Carolina Üniversitesi’nin akademik takvimine ve programa bağlı olarak belirlenir. Doktora programının ikinci yılı için bursun devam etmesi, birinci yılın sonundaki akademik başarıya bağlıdır. Burs, doktora programının ilk iki yılını kapsadığından, geri kalan yıllar için bursiyerlerin gerekli maddi desteği kendilerinin (aile, üniversite, asistanlık, vb.) sağlaması gerekmektedir.

Burs miktarı, bir akademik yıl için 50.000 ABD Doları’na kadar olan masrafları kapsamaktadır. North Carolina Üniversitesi’ndeki eğitim ücreti ve masrafları (1.000 ABD Doları kitap masrafı ve 350 ABD Doları yerleşme masrafı bu tutara dahil), aylık yaşam masrafları (Chapel Hill Kampüsü için aylık 1.445 ABD Doları) ve sağlık sigortası burs miktarı limitleri içerisinde karşılanmaktadır. Ek olarak, bursiyerlere gidiş-dönüş uçak bileti satın alınmaktadır.

BAŞVURMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum Yap