9 Mayıs Avrupa Günü
  1. Ana Sayfa
  2. Editörden

9 Mayıs Avrupa Günü

0

Avrupa Günü ya da bir diğer adıyla Schuman Günü; Avrupa Birliği tarafınca her sene 9 Mayıs tarihinde 1950 yılında yayınlanmış olan Schuman Bildirgesi önerisini anmak amacıyla kutlanan bir gündür. Avrupa Günü, Avrupa Birliği’nde tam anlamıyla ulusal bayram statüsündedir. Ayrıca Avrupa Birliği’nin bayrağı ve sahip olduğu simgesi aynı zamanda Avrupa Günü’nün sembolüdür.

Avrupa Günü Kutlamaları Nasıl Ortaya Çıktı?

5 Mayıs 1949 tarihinde kurulmuş olan Avrupa Konseyi, 1964 yılı itibariyle Avrupa Günü’nün her sene 5 Mayıs tarihinde kutlanacağını ilan etti. Avrupa Birliği’nin Avrupa Günü 1985 yılı içinde Avrupa Toplulukları tarafından da onay aldı. Avrupa Günü, 9 Mayıs 1950 tarihinde imzalanmış olan Schuman Bildirgesi’ni yad etmek amacıyla kutlanır.

Schuman Bildirgesi Nedir?

Schuman Bildirgesi, genel anlamıyla Batı Almanya ve Fransız kömür çelik endüstrisinin birleştirilip 1952 yılı itibariyle Avrupa Kömür ve Çelik Birliği adı altında Avrupa Topluluğu’nun kurulmasını tavsiye eden beyannamedir.

Avrupa Günü Kutlamalarına Nasıl Başlandı?

Avrupa Birliği’nin 1993 yılı itibariyle kurulmasıyla birlikte Avrupa Günü’nün gözetimi hem ulusal hem de bölgesel yönetimlerce önem kazanmıştır. Almanya, Avrupa Günü kapsamını ekstra genişletip 1995 yılında Avrupa Haftası olarak isimlendirdi. Polonya’da ise 1991 yılı içinde kurulan ve Avrupa entegrasyon sürecini de tam şekilde destekleyen Schuman Vakfı, ilk etapta 1999 yılı içinde organize etmiş olduğu Varşova Schuman Geçit Töreni’ni Avrupa Günü’nde düzenledi. 2008 yılından itibaren Avrupa Günü 9 Mayıs tarihinde bütün Avrupa’da kutlanmaya başlandı.

Avrupa Günü Nasıl Kutlanır?

Avrupa Günü, Avrupa Birliği’nin sayesinde Avrupa kıtasının genelinde sağlam temellere oturtulmuş olan barış ortamı ile birliğe üye ülkeler arasında hem birlik hem de beraberlik kavramlarına vurgu yapan etkinliklerle kutlanıyor. Avrupa Günü’nde pek çok yer Avrupa Birliği’nin bayrağı ve kendine özel sembolleri ile donatılır.  Avrupa Birliği’ne üye olan ülkelerin yöneticileri ve yetkilileri, kendi vatandaşlarıyla beraber tüm vatandaşlara Avrupa’nın birliğini ifade eden mesajlar verir.

Yorum Yap