Work and Travel Şartları ile Geçen İlk Haftalar
  1. Ana Sayfa
  2. Gençlik

Work and Travel Şartları ile Geçen İlk Haftalar

0

Work and Travel şartları düşünüldüğü zaman, ilk haftalar her zaman için daha zor geçmektedir. Sonuçta Work and Travel başvuru şartları karşılandıktan sonra öğrenci bulunmuş olduğu ülkeden, daha önce hiç keşfetmediği ve kültürü ile tanışmadığı yeni bir ülkeye ayak basmaktadır. İl değiştirirken bile zorluk yaşanırken, ülke değişiminde elbette ki öğrencilerin özellikle ilk haftalar zorlu bir süreçten geçmesi doğaldır. Yazımızın devamında bu zorlu süreçten ve karşınıza çıkan engellere karşı neler yapmanız gerektiğinden kısaca bahsedeceğiz.

Work and Travel ortalama şartları taşıdığınızı düşünüyorsunuz ve eğitim için yurtdışına çıktıysanız, ilk haftalar yaşamış olduğunuz zorluklardan dolayı tekrardan ülkenize dönmeyi düşünmeyin. Bu süreç biraz daha mücadele ettikten sonra daha sürdürülebilir ve üstesinden gelinebilir hal alacaktır. Unutmayın ki her başlangıç için zorluklar bulunmaktadır.

Yurtdışına çıkınca karşılaşacağınız sorunların en başında eğer İngilizceniz iyi değilse, yabancı dil sorunu olacaktır. Fakat bu sizin yurtdışında eğitim hayatınıza devam etmenize engel olmamalıdır. İngilizceyi iyi bilmesine rağmen yurtdışına giderek zorlanan kişileri düşündüğünüz takdirde, ilk defa yurt dışına eğitim için gitmiş olan sizlerin süreç içerisinde dil sorunu yaşaması oldukça normal karşılanmalıdır.

Work and Travel şartları sadece dil değil, aynı zamanda sizlere farklı sorunlar ile de mücadele etme zorunluluğunu beraberinde getireceği için dil sorununa ilk etapta çok fazla takmadan sürece bırakmalı ve zamanla dilinizin daha iyi hale geleceğini unutmamalısınız. Ayrıca yabancı dil sorunu ile karşı karşıya kalan kişilere Work and Travel ile tecrübelerini paylaşan kişilerden istifade ederek şu tavsiyeleri verebiliriz:

  • Yabancı dil anlamada zorlanıyorum diye elinizdeki telefon ile sürekli sosyal medyada dolaşmayın.
  • Yabancı dilinizi geliştirmek adına çevrenizdekileri dinlemeyi, bilmediğiniz kelimeleri sormayı, yabancı dili geliştirmek için notlar almayı ve tüm bunları belirli aralıklarla tekrarlamayı unutmayın. Bu adımlar Work and Travel şartları içerisinde zorlukları aşmanız için oldukça faydalı olacaktır.
  • Yabancı dilinizi yavaş yavaş geliştirmeye başladıktan sonra eğitim yanında eğer çalışmaya başladıysanız, çalışma hayatınız ve gelişiminiz çok da basitleşecektir.
  • İlerleyen süreçte yabancı dili iyice öğrenmiş ve yabancı şarkıları dahi dinlerken kelimelerin manasını tam anlamıyla artık biliyor olacaksınız.

Work and Travel şartları açısından sizi engelleyen bir şey yok ve yurtdışında eğitim için ülke dışına çıktınız. Burada karşılaşacağınız en büyük sorun genelde yabancı dil olacaktır. Bu sorunu kısa süre içerisinde çözmekte sizin elinizde. Bu konu ile ilgili bizim size verebileceğimiz tavsiyeler ise şunlardır:

  • Asla hemen pes etmemelisiniz. Work and Travel için ortalama şartları taşıdığınızı düşünüyor ve eğitiminize önem veriyorsanız, mücadeleye devam etmelisiniz.
  • Gitmiş olduğunuz her ülkede mutlaka Türkçe bilen arkadaşlar edineceksinizdir. Yurtdışında Türkçe bilen bir arkadaş ile takılmak her ne kadar hoş olsa da yabancı dilinizi geliştirmek adına kimi zaman farklı arkadaşlar edinerek, yabancı dilinizi geliştirmeyi unutmamalısınız.
  • Gündelik hayatta başkalarından yardım almak yerine, kendi işinizi kendiniz görün. Böylece Work and Travel şartları bakımından yaşadığınız zorluklar ile kendi başınıza zorluklar ile mücadele etmeyi çok da çabuk öğreneceksiniz.

Work and Travel şartları ille ilk haftalar mücadele ettiğiniz takdirde, ileriki yıllarda ekonomik ve kültürel açıdan kendinizi geliştirmiş olarak hayat standartlarınızın yükselmesini sağlayacaksınız.

Yorum Yap