Polonya’da Üniversite Eğitimi ile İlgili Merak Edilenler
  1. Ana Sayfa
  2. Yurtdışında Eğitim

Polonya’da Üniversite Eğitimi ile İlgili Merak Edilenler

0

Polonya, Avrupa’nın kültür, eğitim ve öğretim anlamında en çok tercih edilen ülkelerinden biridir. Özellikle de ülkenin yaşam şartlarının çok iyi olması, öğrencilerin hangi eğitim programı tercih ederlerse etsinler düşük maliyetli ücret ödemeleri, Polonya’yı daha cezbedici hale getirmiştir. Öyle ki söz konusu ülkenin üniversitelerinde İngilizce eğitim seçeneği de mevcuttur. Peki Polonya’da öğrenci olmak nasıl? Polonya’da üniversite eğitim ücretleri ne kadar? Polonya üniversitelerinde eğitim görmek için şartlar nelerdir? Merak edenler için işte detaylar…

Polonya’da lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerin, ülkemizde liseden mezun olmaları istenir. Değerlendirmeler öğrencilerin lise ders notlarının ortalamasına ve de almış olduğu derslere göre yapılır. Değerlendirmeleri olumlu sonuçlanan öğrenciler, İngilizce ya da Lehçe dillerinden herhangi birini seçerek eğitim ve öğretimlerinde Polonya’da devam edebilirler. Lisans eğitim süresi 3 yıldır. Ancak İngilizce yeterlilik belgesi olmayan ya da okulların dil mülakatlarından geçemeyen adaylar için 1 sene de hazırlık sınıfında okumak zorunlu kılınmıştır. Mühendislik vb. gibi bölümlerin süresi 4 yıla kadar uzayabilir. Polonya’da tıp eğitimi görebilmek içinse özel bir sınava girilmesi gerekmektedir. Tıp eğitimi 6 yıldır. Eczacılık ve diş hekimliği gibi bölümler ise 5 yıl sürmektedir.

Polonya’da Yüksek Lisans Eğitimi

Polonya’da yüksek lisans eğitimi genel olarak 2 yıllık bir süreci kapsar. Fakat, 1 ya da 1,5 yılı kapsayan programlar da söz konusudur. Polonya gibi bir ülkede yüksek lisans yapabilmek için bazı üniversiteler ve hatta bazı bölümler için özel giriş koşulları şart koşulabilir. Polonya’daki yüksek lisans ücretleri ise 2 Bin ve 5 Bin Euro arasında değişkenlik gösteriyor. Programlar eylül ve ekim aylarında başlamaktadır. Ülkede çalışmak isteyen öğrenciler de yine yabancı şirketlerin burada sağladıkları istihdamdan faydalanabilirler.

Polonya’da Eğitim Almanın Avantajları

Polonya’da eğitim almanın en önemli avantajı üniversite sınavına girmeyi zorunlu kılmıyor olmasıdır. Öğrenciler bu ülkede hiçbir sınava girmeden üniversite eğitimi alabilmektedirler. Ayrıca hangi alandan mezun olursanız olun, istediğiniz bölümü seçebilirsiniz. Polonya’da refah düzeyi oldukça iyi seviyede olduğundan öğrenciler iyi yaşam standartlarıyla, daha düşük maliyetlerde yaşayabiliyor. Ülke, Türkiye’ye de çok yakındır. Uluslararası anlamda iyi bir öğrenci portföyü bulunmaktadır. Ayrıca YÖK tarafından da tanınan üniversitelerin Polonya’da olduğunu görmek mümkündür. Öğrenciler buradaki herhangi bir üniversiteden mezun olduktan sonra 2 yıl boyunca ülkede çalışabilir ve ikamet edebilirler. İngilizce öğrenmek isteyenler için de önemli avantajlar sunan ülke, Avrupa’da serbest dolaşım hakkı tanır. Uluslararası bir ortamda eğitim almak isteyen öğrenciler bu nedenlerden dolayı Polonya ülkesini tercih etmektedirler.

Polonya’da Öğrenciler İçin Konaklama Seçenekleri

Polonya’da eğitim görmek isteyen öğrencilerin en çok merak ettiği konu konaklama seçenekleri ve de maliyetidir. Bilindiği gibi Avrupa’nın en genç nüfusu Polonya ülkesinde yer alıyor. Ayrıca öğrenci sayısı da burada bir hayli fazladır. Her sene binlerce öğrenci Polonya ülkesine eğitim almak için gelmekte ve Erasmus programlarında da bu ülkeye yoğun talep gösterilmektedir. Ülkede üniversite eğitimleri genellikle Ekim ayında başlamaktadır. Bu nedenle de ekim ayında öğrenciler yoğun olarak yurt ve kiralık ev arayışına girmektedirler. Aylık konaklama masrafı ise 150 ile 200 Euro arasında değişkenlik gösteriyor. Öğrenciler konaklama için üniversite yurtlarını, öğrenci evlerini ya da özel yurtları tercih edebilmektedirler.

Yorum Yap