Dünyanın %3’ünü Oluşturan Bu Expatlar Kimler?
  1. Ana Sayfa
  2. Yurtdışında Eğitim

Dünyanın %3’ünü Oluşturan Bu Expatlar Kimler?

0

Ulaşımın kolaylaşması farklı ülkelerde yaşayan yabancıların sayısını da artırmaya başladı. Her ne kadar bu durum eski çağlardan beri olsa da günümüzde daha yaygın bir hal aldığını ve gelecekte daha da çok artacağını söyleyebiliriz.

Expat tabiri Latinceden İngilizceye geçmiş bir kelime olup yabancı bir ülkede yaşayan kişi ya da daha sık kullandığımız tabirle gurbetçi anlamına gelmektedir. Pandemi nedeniyle bir miktar yavaşlasa da Expat sayısı her geçen gün artıyor. Öyle ki Birleşmiş Milletler istatistiklerine göre dünya nüfusunu oluşturan insanların %3’ü kadar insanın expat olduğu tahmin ediliyor.

Expat Olmanın Avantajları

Expat olmanın zorlukları elbette bulunsa da bu zorluklar aşıldığında pek çok kolaylığı da mevcuttur. Yeni bir dile ve kültüre alışmak elbette ki zordur. Ancak planlı ve araştırarak doğru kararlar verilirse bunları minimize etmek mümkün olacaktır.

Avantajlarına değinecek olursak yeni ortamlar görme, keşifler yapma, daha yüksek yaşam standartlarında yaşama gibi daha da çoğaltabileceğimiz çok sayıda avantajı bulunmaktadır. sizler de bir expat olmak istiyorsanız sosyal medya ve internet üzerinden iyi bir araştırma yapmalısınız. Yaşam standartları, iş olanakları, kültürleri gibi konular detaylı bir şekilde öğrenilmelidir. Kendinizi en iyi tanıyan kişi olarak “orada mutlu olur muyum?” sorusunu kendinize gitmeden sorun. Zira mutsuz olup gittiği yerden ayrılan çok sayıda expat görmek de mümkündür.

Yorum Yap