Yurtdışı Yaz Okulu ve Kampı İçin Dikkat Edilmesi Gereken 11 Adım
  1. Ana Sayfa
  2. Eğitim / Burslar

Yurtdışı Yaz Okulu ve Kampı İçin Dikkat Edilmesi Gereken 11 Adım

0

Yurt dışı yaz okulu birçok gencin kendisini yaz aylarında da geliştirmesini sağlamaktadır. Teknolojinin gelişmesi, eğitimin ilerlemesi, kişinin kişisel yetenekleri belirlenerek buna uygun şekilde özel kariyer hedefinin planlanması gibi konular için gelişimin her an sürdürmesi gerekir. Bu durum günümüzde eğitim veren kurumlar ve öğrenciler tarafından artık çok daha fazla önem verilmektedir. Bu gelişim kimi zaman yurtdışı yaz kampı ile olurken kimi zaman da İngilizce öğrenmek için açılmış olan yaz okulları ile en iyi şekilde değerlendirilmeye çalışılır.

Öğrencinin gelişimine artık küçük yaşlardan itibaren önem verilmektedir. Bu doğrultuda öğrencinin yetenekli olduğu alanı bulmak adına kodlama, sanat, sağlık ve birçok farklı alanda öğrencilerin yetenekleri keşfedilmeye çalışılmaktadır. Fakat tüm bunlardan da önce çocuk yaşlardan itibaren öğrencilere dünya genelinde global olarak kullanılan İngilizce dil eğitimi verilmektedir. Bunun için İngilizce yaz okulu seçimi adına araştırmalar yapılabilir veya İngilizcenin öğrenilmesi adına aklınızda olan daha iyi bir fikir varsa bu uygulanabilir. İngilizcenin dünya dili olması nedeni ile küçük yaşlardan itibaren gelişimin sağlanması adına çocuğa İngilizce dili öğretilmelidir. Bu durum sadece çocuklar için geçerli değil aynı zamanda gençler için de geçerlidir. Yurtdışına çıkabilmek ve rahat bir şekilde hareket edebilmek için İngilizceyi gençlerin de tam anlamıyla öğrenmesi gerekir.

İngilizcenin öğrenilmesi adına çocuk veya genç olması fark etmeksizin yurt dışı yaz okulu tercihleri gözden geçirilebilir ve aktif olarak sürmekte olan programlara katılım sağlanabilir. İleriki yıllarda kişinin belirlemiş olduğu kariyere başarı ile ulaşabilmesi adına İngilizce çoğu zaman birinci öncelik olacaktır. Özellikle bu durum dünya genelini kapsayan bir kariyer için kaçınılmazdır. Belirli bir sınır içerisinde kariyer planı olmayan ve seyahat, iş veya farklı durumlarda İngilizce kullanması gereken kişiler için ilk öncelik olacak olan dil eğitiminin çocuk ve gençler için olan önemi oldukça büyüktür.

İngilizcenin globalleşen dünyada ne kadar önemli olduğunu bilen ve İngilizceyi en iyi şekilde kavramak isteyen kişiler için yurtdışı yaz okulu seçimleri oldukça önemlidir. Yazımızın devamında çocuğu için yabancı dil eğitimi düşünenler ve genç yaşta olup da dili eğitimi alarak hedefleri doğrultusunda hareket etmek isteyen gençlerin seçimlerini yaparken ne gibi konulara dikkat etmeleri gerektiğini yazımızın devamında belirteceğiz.

Danışmanlık Firması Desteği
Danışmanlık firması ile kişinin profiline uygun olan en doğru program seçilmektedir. Bunun için yapılacak olan okul başvurusu, vize başvurusu, konaklama, hava alanında karşılama ve uçak biletinin alınması gibi birçok konuda danışmanlık firması tarafından yardımcı olunmaktadır. Bu imkanları ve daha fazlasını elde edebilmek için yurtdışına çıkarken iyi bir araştırma yapmalı ve en güvenilir olan danışmanlık firmalarından birisini tercih etmelisiniz.

Türkiye’deki Okulların Grup Yaz Okulları
Yaz okuluna gitmek için yurtdışına çıkma şansınız yoksa veya farklı nedenlerden dolayı Türkiye’de yaz okuluna gitmeniz gerekiyorsa, gelişim için yabancı dil konusunda İngilizce yaz okulu tercihi yapabilirsiniz. Fakat burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus, Türkiye içerisinde yaz okuluna giden kişilerin genelde arkadaş çevresiyle birlikte olması hâlinde öğrenci İngilizcesini tam olarak geliştirememe sıkıntısı çekebilir.

Kişiye Özel Yaz Okulları
Okula ve derslere adapte olabilmenin en önemli kısmı adaptasyondur. Eğer bir öğrenci konulardan geri kalmışsa, bu durumu ister yurtdışı yaz kampı ile isterse de Türkiye sınırları içerisinde bir yarde olsun mutlaka yaz programını yaparak değerlendirme yapılmalı ve eksikler konusunda bir an evvel harekete geçilmelidir. Bu program içerisinde ilgi duyulan spor dalı veya farklı bir alan üzerine eğitim alınırken, bunlara ek olarak adına özel program düzenlenecek olan kişinin İngilizce dil eğitimini de alması gerekir.

Ülke Seçimi
Yurtdışı yaz okulu ile alınacak olan eğitimin ne seviyede olacağını az çok tahmin edebilmek için ülke seçiminin doğru yapılması gerekir. Bu konu için yurtdışı yaz okulu fiyatları incelenmeli ve verilecek olan eğitim ile okula ödenecek olan ücret kıyaslaması yapılarak en iyisi seçimin gerçekleştirilmesi gerekir. Öğrencinin özellikle yabancı dil öğrenimi için Türkiye’de kalması demek, İngilizceyi maalesef tam anlamıyla öğrenmemesi demektir. İngilizcenin sadece ders içerisinde değil aynı zamanda ders sonunda da devam etmesi ve tekrarlanması gerekir. Yurtdışı bunun için oldukça avantajlıdır ve ana dili İngilizce olan ülkelerde verilen eğitim sonrasında sosyal ortamda da İngilizce dili konuşulduğu için farklı kültürleri görmenin yanında, dışarıda sosyalleşirken de İngilizcenin zaruri konuşulması ile tekrarlanması gerekmektedir. Bu durum da pratik açısından son derece iyi bir ortamın olduğu anlamına gelir.

Konaklama
Yurtdışı yaz okulu için konaklama tipinin seçilmesine özen gösterilmelidir. Özellikle alerjik durumu olan gençlerin konaklama sırasında nerelerde mola verileceği ve hangi yiyeceklerin yenileceği hakkında bilgi sahibi olması gerekir. Böylece beklenilmeyen durumlara mahal verilmemiş olur.

Yaz Okulları Fiziki Alanı
Yaz okullarını seçerken dikkat etmeniz gereken bir diğer konu da eğitim verilen yerin etrafında farklı binaların yer almaması olmalıdır. Özellikle bu durum küçük yaştaki çocuklar için oldukça etkileyici bir faktördür. Çocuklarda kendinden yaşça büyük kişilerle aynı okul içerisinde yer alması ve yaşça büyük olan kişiler ile aynı alanda olması halinde küçük yaştaki çocuğun olumsuz etkilenme ihtimali bulunmaktadır. Bu yüzden özellikle çocuklar için okul içerisinde sosyal aktivite alanları ve yemekhanenin bulunmuş olduğu bir kampüsün seçilmesi, öğrenci için çok daha uygun olacaktır.

Öğrencinin Gözetmenliği
Yurtdışı yaz okulu veya Türkiye içerisinde bulunan bir yaz okulu olduğu fark etmeksizin, öğrencinin gözetim altında olduğu bilinmelidir. Okul içerisinde ve yapılacak olan geziler sırasında belirli öğrenci sayısını gözeten görevlendirilmiş öğretmenlerin olması gerekir.

Eğitim Süresinin Belirlenmesi
Yurtdışı yaz okulu programı her okul için değişebilmektedir. Programa başvururken yaz okulunun ne kadar süre devam edeceği ve vize süreleri dikkate alınmalıdır. Kimi okullar bir hafta içerisinde programlarını bitirirken, kimileri ise 10 haftaya kadar programlarını sürdürebilmektedirler. Bu sürecin en az 3 hafta olması öğrencinin verimliliği için tavsiye edilendir. Verilecek olan eğitim ve adaptasyon süresine bağlı olarak sürenin 8 haftaya kadar uzaması programda öğrencinin verimli bir şekilde devam edebilmesi adına en uygun olanıdır. 3 hafta ve 8 hafta aralığı içerisinde öğrenci programa en verimli şekilde gerçekleştirilirken, öğrenci profiline göre değişmekle birlikte sekizinci haftadan sonra veririm düşecektir.

Kış Programı
Düzenlenen programlar için Türkiye’den katılımların büyük çoğunluğu yaz döneminde olmaktadır. Fakat belirlenmiş olan program ile gelişmek için sadece yaz döneminin değerlendirilmesi gerekmektedir diye bir zorunluluk bulunmamaktadır. Sömestr tatilinde de yabancı dil eğitimi almak adına yurtdışına çıkılabilir. Yurt dışındaki okullar senenin her ayı açık olmaya devam etmektedir ve bu da düzenlenen programlar ile gelişimin sadece yaz ayı ile sınırlandırılmasını sağlar.

Ücretlerin Belirlenmesi
Yurtdışı yaz okulu fiyatları henüz daha planlama aşamasındayken, gerekli olan bilgiler öğrenilmelidir. Daha sonradan herhangi bir ekstra ücret ile karşılaşılmaması adına okulun vermiş olduğu imkanlar ve düzenlenecek olan geziler gibi birçok durum göz önüne alınmalı ve gerekirse de okul dışındaki yan harcamaların da ücret olarak hesaplanması yapılmalıdır.

Yurtdışı Seyahati ve Adaptasyon
Yurtdışı yaz okulu için ilk defa başvuran öğrencilerin, başvuru süreci ve adaptasyon süreci konusunda zorluk çekmeleri muhtemeldir. Bu sürecin en hızlı şekilde atlatılabilmesi ve öğrencinin hızla eğitimine adapte olabilmesi ve seyahat için gerekli olan vize, pasaport, başvuru formu gibi evrakların danışmanlık şirketi ile halledilmesi, sürecin çok daha hızlı bir şekilde işlemesini sağlayacaktır. Bunun yanında farklı bir ülke ve farklı bir kültür ile karşı karşıya kalacak olan öğrencinin yaz okulundan önce bu duruma alıştırılması ve daha önceden süreç hakkında bilgilendirilmesi gerekir.

Yorum Yap