AGH EN ÇOK SORULAN SORULAR VE CEVAPLARI
  1. Ana Sayfa
  2. Avrupa Gönüllü Hizmeti ( AGH - EVS)

AGH EN ÇOK SORULAN SORULAR VE CEVAPLARI

0

Avrupa Gönüllü Hizmeti’ni (AGH) birinden, çevrenizden veya bir yerden bir şekilde duyduysanız, Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH) nedir ne değildir süreç nasıl işler şeklinde araştırdıysanız, farklı ve yurtdışında bir tecrübe yaşamak için hayatınızın fırsatı olduğuna karar verdiyseniz, bu süreç için aklınıza takılan birçok soru vardır eminim. Eski bir AGH gönüllüsünün verdiği cevapları ve ona yöneltilen soruları, en çok merak edilen konuları, bu yazımızda toplamaya karar verdik.

*AGH’ ye katılmak için bir proje yazmak gerekli midir?

-AGH için bir proje yazmanıza aslında gerek yok. Bu projenin amacı aslında sizi AB komisyonunca onaylanmış hali hazırda bir projenin uygulama aşamasında, herhangi bir pozisyonda görevlendirilmek üzere seçiliyorsunuz.

*AGH için bir derneğe üye olmak zorunluluk mudur?

-Hayır. Bir derneğe üye olma zorunluluğu veya bir kurumu temsil etmek gibi bir durum söz konusu değildir. Fakat bir derneğe üye iseniz ve bu dernekte aktif rol alıyorsanız bu size artı puan şeklinde seçimlerde önemli rol oynamaktadır.

* X ülkesindeki AGH projelerine kabul edilmek için neler yapılabilir?

– Arkadaşlar özellikli bir ülkenin projelerine seçilebilmek için şunlar yapılmalı, bu yol izlenmeli, şu şekilde davranılmalı diye standart kurallar yoktur. Yalnız, özellikle gidilmek istenilen bir ülke varsa birkaç durum seçilmenize yardımcı olabilir. Örneğin; gitmek istenilen ülkenin dilini biliyor olmak, ülkede daha önce bulunmuş olmak veya bulunmaya çok istekli ve meraklı olduğunuzu iyi ifade etmeniz gibi durumlar önem arz etmektedir.

*Agh ilanına nasıl başvuru yapılabilmektedir?

– Kendinizi içinde faydalı ve hissedeceğinizi düşündüğünüz projenizi bulduysanız hemen CV nizi ve motivasyon mektubu denilen projeyi ne kadar istediğinizi, projeye neler katabileceğinizi ve geçmişteki tecrübelerinizi anlattığınız belgeyi ilgili mail adresine yollayarak bireysel başvurunuzu gerçekleştirebilmektesiniz.

*Cv ve motivasyon mektubunu nasıl hazırlayabiliriz?

– CV’ nizi İngilizce olmak kaydıyla istediğiniz formatta hazırlayabilirsiniz. Aynı şekilde motivasyon mektubunuzu da İngilizce olmak kaydıyla istediğiniz formatta hazırlayabilirsiniz.

*Projeye başvuru sonrası süreç nasıl işliyor?

– Seçtiğiniz projeye başvuru yaptıktan sonraki süreç beklemek aslında. Eğer geri dönüş olumsuz olursa, umudunuzu kaybetmeden başka bir proje arayışına girin. Eğer sonuç olumlu ise kurum sizi daha yakından tanımak ve projeye uygunluğunuzu teyit etmek için sizden bir skype mülakatı talep edebilir.

*İngilizce bilmemin çok önemi var mı?

– Bilindiği üzere AGH’de İngilizce bilme şartı aranmamaktadır. Fakat İngilizce bilmek bir zorunluluktan ziyade aslında bir ihtiyaçtır.

Yorum Yap